Калорійність картоплі – 80 ккал
Білки: 2 г
Жири: 0,41 г
Вуглеводи: 18,13 г
Хто в нашій країні не любить картоплю? Стіл російської людини складно уявити без картоплі, хоча колись цей овоч вважався отруйним і носив назву «чортове яблуко». Однак не все так погано з коханим нашим народом картоплею: за відсутності будь-якої іншої їжі він здатний непогано прогодувати, так як має високу поживну цінність, швидко насичує і багатий вітамінами і мікроелементами.
Однак якщо ви вирішили скинути зайву вагу, зловживати картоплею не варто: у ньому багато крохмалю і вуглеводів, що робить цей овоч небезпечним для фігури. Особливо якщо ви любите присмачити картопля жиром, підсмажити його або приготувати пюре картопляне (калорійність цих страв буде набагато вище, ніж калорійність картоплі без добавок).
Корисні властивості картоплі
Картопля – це не просто живильний овоч, це ще й джерело калію і вітаміну С, а також рослинних білків, які набагато краще засвоюються, ніж тварини. Також в картоплі багато магнію, заліза, кальцію, фосфору. Крім вітаміну С картопля багатий фолієвою кислотою, каротином, вітамінами В, В2, В6, Е, К, РР. А ще органічними кислотами.
У картоплі дуже багато калію, а значить, цей продукт сприяє виведенню з організму зайвої рідини і солі. Це покращує обмін речовин, тому, всупереч розхожим міфам, картопля включають до складу дієт. Печена картопля, калорійність якого становить близько 90 ккал за 100 г, вважається найбільш корисним, оскільки зберігає максимальну кількість корисних речовин (з вареної картоплі вони виводяться у воду). Такий картопля рекомендують вживати при атеросклерозі, гіпертонії, серцевої недостатності.
Корисний також і молода картопля, зварена в мундирі. У самій шкірці зосереджено ще більше корисних речовин, а саме калію і аскорбінової кислоти. Яку має картоплю в мундирі калорійність? У 100 г продукту міститься 78 ккал.
У картоплі, який має товсту шкірку, її краще знімати. Те ж саме стосується старої картоплі – його потрібно від шкірки очищати.
Старий картопля (той, який пережив зимівлю), на жаль, вже дуже бідний вітамінами і корисними речовинами. А ось молодий коренеплід – найкорисніший варіант страви, і краще його запікати.
Картопля – це Крохмалистий, поживний продукт, тому його не варто поєднувати з іншими важкими стравами (особливо м’ясними). Але не завжди страви з картоплі приносять тільки користь: якщо у вас є проблеми з підшлунковою залозою, якщо ви страждаєте від діабету, від цього овоча краще відмовитися зовсім.
У народній медицині картопляний відвар використовується при сезонних депресіях і занепаді сил. Випивайте щоранку натще по склянці теплого відвару – і він додасть вам сил набагато швидше, ніж порція кави.
З картоплі також роблять інгаляції: картопляний пар відмінно лікує застуду, кашель, закладений ніс. Найкраще допомагає відвар картоплі в мундирі.
При гаймориті представники народної медицини радять використовувати зрізи гарячого картоплі, накладаючи їх на носові пазухи. Але при цьому потрібно розуміти, що такі процедури не можна виконувати без консультації з лікарем.
Сік із сирої картоплі чудово лікує від печії, виразки і гастриту. Однак тут також слід знати міру, тому що сік картоплі може бути дуже небезпечний.
Картопля в дієтичному харчуванні
Автори більшості дієт при питанні про те, чи можна вживати для схуднення картопля, почнуть махати руками. Цьому поживного продукту з масою корисних властивостей роздають ляпаси, стверджуючи, що він ніяк не сприяє схудненню, а, навпаки, викликає набір зайвої ваги.
Насправді все не зовсім так: картопля не настільки шкідливий продукт, як про нього пишуть. Вся проблема в тому, що він сильно вбирає рослинні і тваринні жири, а також молоко. Це сильно збільшує підсумкову калорійність страви. Наприклад, ви знаєте, скільки калорій в картопляному пюре? З додаванням вершкового масла, курячих яєць і молока жирністю 2,5% калорійність 100 г страви збільшується на 20-30 ккал. Серйозно збільшується харчова цінність продукту, якщо ви з пюре вживаєте жирні соуси, сметану, майонез, жирні котлети і м’ясні вироби.
Недавні дослідження американських вчених довели, що люди, які регулярно вживають картоплю, набагато стрункішою, ніж любителі фастфуду та напівфабрикатів. Так що висновки напрошуються самі собою: якщо раціон буде збалансований, картопля не викличе проблем із зайвою вагою, навіть якщо вживати його щодня. У картоплі немає холестерину, однак дуже багато вітамінів групи В.
Калорійність вареної картоплі – 82 ккал. І якщо вживати його з мінімальною кількістю жиру, блюдо виявиться не тільки поживним, а й вписується в дієтичний раціон.
Вчені рекомендують вживати червоний і фіолетовий картопля, зварена в мундирі. А також жовтий. Такий овоч багатий корисними речовинами. А ось смаженого коренеплоду у вашому раціоні бути не повинно. Для порівняння картопля смажена калорійність має близько 200 ккал, що в два рази більше, ніж просто відварна картопля.
Розуміти, скільки калорій в картоплі вареному – це не все, що потрібно людині, яка замислюється про здорове харчування. Найбільш насиченим бета-каротином визнається картопля з жовтого кольору м’якоттю, а це означає, що вживання такого овоча дозволяє поліпшити зір, стан шкіри, волосся і нігтів.
Звертайте увагу на те, чим ви присмачують страви з картоплі. Щоб не помилитися у калорійності цих продуктів, скористайтеся таблицею калорійності продуктів харчування.