Калорійність буряків

Склад і застосування буряків в дієтичному харчуванні

Буряк, як і інші овочі, містить багато вітамінів і мікроелементів. В свіжовичавленому буряковому соку їх міститься більше всього. Це такі вітаміни, як В1, В1, С, Р і РР. Вітамін С швидше інших розпадається при варінні буряків і навіть від звичайного сонячного світла, тому фреш – це найкращий варіант отримати всі вітаміни в максимальній кількості. Вітамін С відомий своїм антиінфекційним дією, В1 необхідний для роботи нервової і травної систем, а В2 відповідає за ріст.

Також в буряковому соку міститься йод, який сприяє нормальному функціонуванню щитовидної залози. Ще він корисний при анемії: великий вміст заліза і фолієвої кислоти сприяють поліпшенню кровотворної функції організму. Тому буряковий сік показаний при вагітності. Крім заліза і йоду в буряках також містяться такі мікроелементи, як магній, калій та натрій, які позитивно впливають на серцево-судинну систему і допомагають боротися з гіпертонією. Калій і хлор, також містяться в буряку, беруть участь у багатьох фізіологічних процесах, таких, як робота лімфатичної системи (виведення зайвої рідини з організму).

Буряковий сік допомагає при запорах. Його вживають і для підвищення імунітету, поліпшення травлення і прискорення обміну речовин.

Завдяки вмісту фолієвої кислоти буряк має омолоджуючі властивості. Червона столовий буряк показана людям з підвищеною кислотністю і високим тиском.

Пектини, що містяться в буряку, сприяють виведенню радіонуклідів. Пектин також допомагає прискорювати обмін речовин і чистити кишечник від шкідливих залишків їжі, а організм в цілому – від шлаків.

Протипоказанням до поїдання буряків або прийому в їжу бурякового соку є виразкові хвороби дванадцятипалої кишки і шлунка. Також з-за високого вмісту солей буряк протипоказана при сечокам’яній хворобі. Людям з порушеннями обміну речовин також не варто вживати її з-за великого вмісту щавлевої кислоти.

Калорійність буряків в різних стравах

Калорійність вареної буряківПовертаючись до питання калорійності буряків в різних стравах: отже, калорійність вареної буряків відрізняється від калорійності сирої буряків (і навіть від калорійності фрешу) незначно. Що ж додає калорійності буряках і страв з неї, а що, навпаки, залишається дієтичним блюдом? Скільки калорій в буряках інших видів приготування?

По-перше, буряк рідко смажать, а точніше, тушкують. Гасять її тільки для заправки в борщ, для супів і у складі овочевих страв, де овочі тушкують все разом. Наприклад, овочеве рагу. Але в такі страви буряки додають рідко, тому що вона фарбує інші овочі. Подивимося, що ж за страви найчастіше роблять з буряком, і яка їхня калорійність:

  • Буряк тушкована. Її калорійність вище, ніж калорійність вареної буряків. Вона збільшується за рахунок масла для смаження (рецепт радить вершкове) і становить 106 Ккал. Крім того, у страві присутній смажену цибулю. Готову піджарку можна подати не тільки у вигляді заправки, але і як окрему страву.
  • Борщ. Це суп з буряком – страва традиційної російської кухні. Від борщу борщ відрізняється способом приготування. Калорійність і борщів зелених становить приблизно 28-71 Ккал на сто грам і дуже залежить від складу рецепту: у нього входять за різними рецептами і яловичина, і курка, і яйця курячі. Калорійність і борщів зелених без м’яса – 36 Ккал на сто грам, а найбільша калорійність у і борщів зелених з куркою – 71 Ккал на сто грам. Калорійність і борщів зелених з телятиною – 54 Ккал.
  • Борщ завжди готується з заправкою, куди крім буряків для додання характерного кольору додаються помідори або томат-паста, і власне бульйону і овочів. Калорійність борщу багато в чому залежить від бульйону і виду м’яса, але середня калорійність борщу – приблизно 45-80 Ккал на сто грам, трохи вище, ніж калорійність і борщів зелених.
  • Калорійність буряків в салатах різна, але в більшості випадків – найвища серед інших розглянутих нами страв. Так, якщо калорійність вінегрету становить 70 Ккал на сто грам, то калорійність салату з майонезом і тертим буряком (з часником) за рахунок майонезу складе вже 90 Ккал на сто грам. А калорійність оселедця під шубою підніметься приблизно до 154-230 Ккал на сто грам і вище.

Підсумовуючи відомості про калорійність страв з буряком, можна прийти до висновку, що навіть у салаті з майонезом (за умови дотримання пропорцій) калорій в буряках трохи, і вона залишається дієтичним і низькокалорійним продуктом навіть у поєднанні з багатьма висококалорійними інгредієнтами.

продукт калорійність білки жири вуглеводи
буряк 40 ккал 1,5 г 0,1 г 8,8 г
буряковий сік 42 ккал 1,0 г 0 м 9,9 г
буряк варена 49 ккал 1,8 м 0 м 10,8 м
буряк тушкований 106 ккал 2,7 г 5,5 г 12,2 г
борщ 36 – 54 ккал 0,5 г 2,0 г 4,2 г

 

Калорійність буряків

Буряк використовували в їжу з незапам’ятних часів. Зараз існують різні види цієї рослини: цукровий, кормовий, столовий звичайна. На нашому столі найчастіше можна бачити буряк звичайну. Тільки у неї та характерна червона забарвлення, що надає яскравий колір страв, інші види буряків – білі. Кормова відрізняється від звичайної кількістю волокон і клітковини, а цукрова – відсотком вмісту цукрів.

У Росії буряк звичайна – щодо стара городня культура, звичні нам культурні сорти були відомі в Київській Русі ще в 10-11 століттях.

Скільки калорій в буряках?

Калорійність буряків невелика – всього 40 Ккал на сто грам. Це означає, що її можна їсти, не побоюючись зайвих кілограмів. Але скільки калорій в буряках, яка присутня в готових стравах? Наприклад, в салатах, в які часто додають майонез і рослинне масло. Варений буряк калорійність має майже таку ж, як і сира – всього 49 Ккал на сто грам. Але інші інгредієнти дуже сильно змінюють калорійність страв.

Калорійність бурякового соку становить 42 Ккал на сто грам. Якщо буряковий сік змішати з морквяним, калорійність незначно збільшиться приблизно 48-50 Ккал на сто грам. Користь від буряків, та особливо від бурякового соку, безсумнівна.