24 Лютого, 2015

Дієт столи за Певзнером: стратегія і тактика лікувального харчування

Дієт столи за Певзнером: що криється за цифрами?

Сучасна лікувальна дієтологія досі користується класифікацією, запропонованої радянським лікарем М.І. Певзнером майже століття тому: у 1920 році. Він був одним з піонерів російської дієтології, розробляв її стратегію і тактику, впроваджував номерні дієтичні столи за Певзнером в повсякденну практику.

Як виявилося, ця система на рідкість гармонійна, точно вивірена, і до того ж варіативна, що і дозволило їй зберегти актуальність протягом століття. До перерахованих вище принципам підходів до лікувального харчування на підставі номерних дієтичних столів треба додати ще один, основоположний: організм тут розглядається як єдине ціле, лікується не окремий орган, хоча до ураженого елементу і проявляється особливий інтерес, але все ж лікувальні дієт столи допомагають підтримувати обмін речовин , розвивати імунітет і сприяють загальному оздоровленню.

Що ж криється за цифровими, а часто і літерними позначеннями? Конкретні призначення. Скажімо, стіл №1 призначений для хворих з гастритом, але не при явному кризі, а в завершальній фазі захворювання, а також при виразці шлунка і 12-палої кишки в разі невеликого загострення; а стіл 1Б показаний тим, у кого розвинувся гострий гастрит вже після першої дієти і ряду інших пацієнтів. Дієт стіл 10 підходить людям з хворобами серцево-судинної системи. Неврози та інші дисфункції нервової системи купіруються швидше, якщо підключити дієту №12, а стіл №13 розроблений для пацієнтів інфекційних відділень.

Лікувальний раціон харчування при діабеті

У розвитку діабету значним провокатором часто стає надмірна вага. Іноді для того, щоб призупинити розвиток, поглиблення хвороби, потрібно лише скорегувати вагу в сторону норми. В даному випадку дієтичний стіл 9 працює більше на профілактику. Але коли рівень цукру в крові вже значно перевищує норму, мова піде саме про лікувальному харчуванні.

Дев’ятий стіл призначають зазвичай при цукровому діабеті, що не перейшов у важку стадію, коли рівень цукру не досяг критичних рівнів. Люди в цій фазі або взагалі обходяться без інсулінових препаратів, або отримують їх в малих дозах. Головна особливість діабетичної кухні – це постійний підрахунок хлібних одиниць. Хлібна одиниця дорівнює 12 грамам вуглеводів, якраз стільки цих джерел енергії знаходиться в «порціонному» шматку білого хліба. Дієта столу 9 допускає споживання не більше 30 хлібних одиниць на добу, сильне перевищення норми неминуче загрожує небезпечними ускладненнями перебігу хвороби.

Для живлення діабетиків більше підходячи продукти з низьким глікемічним рівнем, які нехай і дещо підвищують рівень цукру в крові, але роблять це повільно і не критично. Жири й білки на стіл потрапляють в достатку, багато треба води. Це харчування і хвороби не дасть посилюватися, і допоможе привести в норму вагу.

Раціон лікувальної дієти 10, стіл при гіпертонії

Лікувальна дієта стіл 10Гіпертонія стала справжнім бичем сучасності. Лікарі відзначають, що вона з кожним роком молодшає і просто збільшує армію захворілих. Ожиріння – одна з найчастіших причин, в сукупності з іншими факторами викликають підвищення тиску.

Коли вага надлишковий, зростає і навантаження на судини: від артерій і вен до найдрібніших капілярів. Плюс стреси, нервове напруження, вічний супутник людей, що знаходяться в постійній боротьбі із зайвими кілограмами. Підсумок – стрибки артеріального тиску, а то і постійний підвищений його фон. Рецептура дієтичного столу 10 працює в обох напрямках: в досягненні власне лікувального ефекту і для схуднення, яке, в свою чергу, цілющі сили дієти підсилює.

Його особливості – мінімум солі, велика кількість зелені (для зміцнення стінок судин), фруктів і овочів, цільнозернових продуктів, риба переважніше жирна, багата кислотами Омега-3. Цей раціон підходить і для тих, хто просто піклується про здоров’я і намагається тримати вагу в нормі.

Дієт столиДієтичне харчування здавна є одним з найважливіших факторів лікування різних недуг, а також активно використовується в відновлювальної терапії. Коли лікарі кажуть, що пацієнтові призначений стіл №3, 7 або 10, мова йде про класифікацію лікувальних дієт, автором якої є радянський терапевт М.І. Певзнер. Чому ж майже за сотню років не придумали нічого нового? І чи потрібно «винаходити велосипед»? Спробуємо розібратися.

Лікувальні дієти: необхідність і головні принципи

Ми часто не усвідомлюємо, наскільки важливо для збереження здоров’я, працездатності, інтересу до життя грамотно збалансоване харчування. Більшість захворювань шлунково-кишкового тракту в тій чи іншій мірі спровоковано нехлюйством у ставленні до їжі. Там, де можна було обійтися лише відсутністю надмірностей, дотриманням режиму, дієт столи за Певзнером з часом стають гострою необхідністю.

Ще серйозніше наслідки у тих, хто вже страждає якимись захворюваннями, але нехтує порадами лікарів. Так, гіпертоніки, які зловживають сіллю, з подивом виявляють, що тиск не просто різко підскакує, але і важко піддається медикаментозної коригуванню. Загрожує небезпечними наслідками і зневага рекомендаціями по раціону для дієтичного столу 9 діабетиками, у них при передозуванні цукрів спостерігають жирову інфільтрацію підшлункової залози та печінки.

Дієти при різних діагнозах серйозно відрізняються по набору страв, але при цьому у них є багато спільного, в першу чергу, це єдині принципи використання лікувальних столів. Це врахування особливостей організму конкретного хворого, а також тяжкості захворювання, фази його перебігу. У період загострення хвороби, в його кульмінаційний етап призначають один вид дієтотерапії, а під час ремісії – дещо інший. Доводиться враховувати і можливість ускладнень супутніх хвороб.

Перш ніж призначити стіл дієти номер такий-то, лікуючого або надає консультацію лікаря важливо знати і рівень енерговитрат людини, обсяг його динамічних навантажень. При всіх обмеженнях дієта не повинна залишати організм без основних поживних речовин і вітамінів, мікроелементів.

Теги: