17 Квітня, 2015

Значення овочів у харчуванні людини

У чому користь для здоров’я при харчуванні овочами?

Хоча всі овочі відрізняються один від одного за своїми характеристиками та якостями, у них є спільні корисні для організму людини властивості. Саме завдяки ним значення овочів у харчуванні так велике. Давайте ж розглянемо їх:

  • Високий вміст вуглеводів при невеликій кількості білка і жиру. Це відмітна ознака не тільки овочів, але і фруктів. Але якщо у фруктах вуглеводи представлені у вигляді простих цукрів, то в овочах вони є полісахаридами, в основному клітковиною і крохмалем. Клітковина потрібна для правильної роботи кишечника, вона змушує його активніше функціонувати, а крохмаль є джерелом енергії необхідної для життєзабезпечення організму.
  • Велика кількість води. Багато овочів на 90-95% складаються з води, завдяки цьому вони сприяють насиченню тіла рідиною. А як ми знаємо, вода при перетравленні їжі відіграє важливу роль, якщо її достатньо, то харчова грудка більш м’який і легше обробляється шлунково-кишковим трактом. Тому в харчуванні людини овочі повинні бути присутніми щодня. Також при достатній кількості води в організмі краще проходять фізіологічні процеси, шкіра стає більш м’якою і чистою.
  • Присутність власних ферментів. Це унікальна властивість є тільки у свіжих рослинних продуктів. Наявність ферментів в овочах призводить до того, що вони самостійно легко розщеплюються в травному тракті, і організму не треба витрачати на їх перетравлення власні сили.
  • Величезна концентрація мінералів і вітамінів. Саме завдяки цій властивості в будь-якому здоровому харчуванні овочам відведена ключова роль. За змістом корисних речовин з овочами можуть позмагатися лише внутрішні органи тварин і фрукти. Якщо морські водорості вважати овочами, то можна скласти меню овочевої дієти, яке в повній мірі буде задовольняти потребу організму в корисних речовинах. А це запорука нормального протікання всіх енергетичних та метаболічних процесів в тілі людини.
  • Можливість споживання в сирому вигляді. Ніякі насіння злаків або м’ясні, рибні продукти в первозданному вигляді їсти не можна, їх обов’язково треба термічно обробити. У процесі приготування вони втрачають велику частину корисних речовин. А ось овочі віддадуть організму все, що в них знаходиться, так як є їх можна «прямо з грядки».

Підводячи підсумок, хочеться відзначити, що для організму позитивне значення овочів у харчуванні виражається в наступному:

  • добре працюють сечостатева, ендокринна, нервова системи;
  • не відбувається процес накопичення жирових клітин;
  • велика кількість вітамінів і мінералів благотворно впливає на обмін речовин;
  • високий вміст води сприяє нормальному протіканню внутрішніх реакцій організму;
  • тіло отримує достатню кількість енергії для виконання важкої роботи.

Здавалося б, овочі є ідеальним продуктом, можна їсти тільки їх. Але не все так просто.

У чому недоліки виключно овочевого меню?

Овочі в харчуванні людини
gt; Овочі в харчуванні людини дуже важливі, вони, безумовно, корисні й необхідні для нормальної життєдіяльності, але вони містять занадто мало амінокислот і білка. А ці речовини є будівельним матеріалом в організмі, без них не зможуть рости кістки і м’язи, гоїтися рани. Особливо це актуально для підлітків і дітей. Тому в щоденному раціоні підростаючого покоління завжди має бути присутнім м’ясо і горіхи.

У холодну пору року тілу необхідна їжа, що містить у великих кількостях жири, наприклад, горіхи, м’ясо, молоко, масло. Саме завдяки цим продуктам людина зможе зігрітися, овочі же в цьому ніяк не допоможуть.

Найбільшим недоліком овочів є те, що при їх термічній обробці велика частина ферментів, вітамінів і мінералів розпадається, а цілюща волога – випаровується. Саме тому у всіх дієтичних і лікувальних меню рекомендується їх вживати в сирому вигляді або, в крайньому випадку, приготованими на пару.

Здорове харчування без овочів неможливо. Але в той же час, на одних овочах не проживеш. Тому кожна розумна людина повинна грамотно спланувати свій раціон так, щоб він містив всі види продуктів у необхідній кількості.

Збалансоване харчування менюЗначення овочів у харчуванні людини неможливо переоцінити, оскільки вони сприяють збереженню здоров’я та підтриманню довголіття. Особливо корисними вважаються свіжі овочі. Навіть існують спеціальні лікувальні овочеві дієти, які призначаються при захворюваннях шлунково-кишкового тракту. Овочі є основою раціону харчування людей, чия робота пов’язана з важкою фізичною працею, і спортсменів. У цій статті ми розглянемо, яке місце займають овочі в харчуванні людини з точки зору їх впливу на людський організм.

У чому перевага харчування овочами?

Завдяки тому, що овочі якісно відрізняються від інших продуктів харчування, вони отримали визнання у лікарів-гастроентерологів та дієтологів. Наприклад, овочі, на відміну від фруктів, містять мало простих кислот і цукрів. Тому при вживанні їх в сирому вигляді не перевантажується травний тракт, і не виявляється негативний вплив на зубну емаль.

Основна відмінність овочів від риби або продуктів тваринництва в тому, що вони практично не містять жирів. Ні в зелених частинах рослин, ні в коренеплодах жирних кислот і масел майже не зберігається, саме тому харчування овочами включається в будь дієтичний або лікувальний раціон, причому майже що в необмеженій кількості.

Всі знають, що крупи дуже корисні і обов’язково повинні бути присутніми в щоденному меню, то ж стосується і борошняних виробів з борошна твердих сортів пшениці або хліба з висівками. Ці продукти необхідні людині, так як в них міститься велика кількість вуглеводів, вітамінів і мінералів. Але в процесі їх приготування більша частина корисних речовин втрачається. Більшість же овочів, на відміну від перерахованих вище продуктів, можна їсти в сирому вигляді, і всі цінні елементи залишаться в них і потраплять в організм людини.