Дієта при оксалатних каменях у нирках
При наявності оксалатних каменів у нирках дієта, насамперед, спрямована на виключення продуктів, в яких міститься щавельная кислота. До них відносять жирні сорти м’яса, навіть телятину і молодих курчат. До цього переліку також входять всі внутрішні органи птахів і тварин, холодці, міцні м’ясні чи рибні бульйони, м’ясні та рибні консерви і різні види копчених виробів.
З усього розмаїття зелені, овочів і фруктів не рекомендується вживати щавель, листя салату, шпинат, ревінь і петрушку. Заборонено включати в раціон перець, спаржу, червону і брюссельську капусту, буряк, редьку і селеру. Несприятливий вплив на стан пацієнта надають бобові культури, такі як сочевиця і зелені боби. Аналогічний стан викликає вживання смаженої картоплі та грибів, слив, суниці, агрусу, винограду, червоної смородини та журавлини. Крім того, з щоденного раціону варто виключити какао, міцний чай і каву, томатний сік і навіть хлібний квас.
При наявності подібного роду каменів у нирках дієта передбачає вживання пісного м’яса і риби, бажано у відварному вигляді, хліба, овочевих або фруктових супів. Також дозволено їсти білокачанну і цвітну капусту, ріпу (не плутати з редькою), свіжі огірки та відварена картопля. З фруктів і ягід рекомендується включати в меню всі сорти яблук і груш, дині та кавуни, абрикоси та персики, кизил і айву. Крім того, корисними стануть фруктові і ягідні свіжовичавлені соки.
Дієта при уратних каменях у нирках
Під час виявлення уратних каменів в нирках дієта повинна усувати надмірне утворення в організмі сечової кислоти. Тому в раціон заборонено включати продукти, які багаті пуринами. До них відносять всі закусочні консерви (сардина, шпроти, кілька, оселедець, печінка тріски) і внутрішні органи тварин і птиці (вим’я, печінка, мізки, нирки та серце). Не рекомендується вживати ліверну ковбасу, паштети та м’ясні супи. Також заборонено включати в раціон холодці, гострі страви, відвари на кістках, копченості та соління. А із зелені та овочів слід виключити шпинат, брюссельську капусту, селеру, щавель, шпинат, квасоля і сою.
Щоденне меню дозволено складати з таких продуктів, як хлібна продукція, за винятком здобних виробів, круп’яні та борошняні страви, молоко. Серед молочних продуктів перевагу краще віддавати вершкам, сметані, кисляку, сиру і вершкового масла. Також дозволено використовувати рослинне масло, морква, гарбуз, огірки, цвітну і білокачанну капусту, гриби, фрукти та ягоди.
При наявності уратних каменів в нирках дієта обов’язково передбачає вживання достатньої кількості води. Рясне пиття, приблизно 2,5-3 літри на добу, сприяє зниженню концентрації солей сечової кислоти. Для цього найкраще використовувати просту кип’ячену воду. А вживати її потрібно потроху, але як можна частіше. Наприклад, кожні півгодини випивати півсклянки води, що складе всього 3-4 ковтки.
Крім того, корисним стане вживання мінеральної води. В даному випадку підійде «Боржомі». А підсилити лікувальний ефект правильного харчування допоможуть відвари трав з мучниці, квітів волошки і пижма. І пам’ятайте, що всі страви повинні вживатися тільки в теплому, але не холодному вигляді.
У висновку, хочеться ще раз звернути вашу увагу, що найчастіше ненависні нам камені в нирках утворюються через неправильне складу раціону і надмірного вживання занадто гострих і солоних страв. Саме дані фактори сприяють формуванню такого осаду, який впливає на розвиток захворювання. Тому виключати під час лікування дієту при каменях у нирках можна!
Нирки – унікальний біологічний механізм людського організму, створений і спеціально закладений природою для фільтрації потрапляють всередину продуктів харчування і рідини. І як будь-якій іншій фільтр, вони можуть засмічуватись. Тому важливо своєчасно застосувати правильне лікувальне харчування, особливо при наявності каменів.
Чи потрібна дієта при каменях у нирках? Кожен досвідчений доктор, безумовно, дасть позитивну відповідь. І пояснить це тим, що правильне харчування під час захворювання спільно з призначеними лікарськими препаратами – один з основних методів комплексного підходу до відновлення вашого здоров’я. А в деяких випадках дієта навіть допомагає повністю усунути симптоми даної хвороби.
Різновиди каменів у нирках і причини їх виникнення
Камені, які утворюються в нирках, розрізняються не тільки за своїми розмірами, формою і розташуванням, але і за хімічним складом. Середовищ їх різновидів можна виділити:
- кальцій-фосфатні;
- кальцій-оксалатних;
- магнієві;
- кислотні;
- білкові або цистинові;
- змішані за хімічним складом.
За розміром камені можуть бути від декількох міліметрів до 6-10 сантиметрів. Але відзначалися випадки, коли у людей вони виявлялися, вагою в кілька сотень грам. У подібних ситуаціях призначалося не тільки хірургічне лікування, але і дієта при каменях у нирках. Тобто проводилося видалення утворень з наступним відновленням здоров’я за рахунок медичної терапії, а також правильного і збалансованого харчування.
Основною причиною виникнення каменів у нирках можна назвати вживання в їжу тих продуктів, які багаті вітаміном D і кальцієм. У зв’язку з цим, людям з наявністю ниркових кольок з щоденного раціону слід виключати ряд продуктів, а саме – м’ясні та рибні консерви, круті м’ясні бульйони і різні ковбасні вироби. Також важливо не використовувати лимони, шоколад, кава, перець, гірчицю, горох, бобові культури, редьку, агрус і смородину.
Під час лікування дієта при каменях у нирках відіграє важливу роль. Якщо знати всі протипоказання, що відносяться до щоденного раціону, можна виключити рецидиви захворювання і різні його ускладнення. Після ультразвукового обстеження та аналізу сечі, лікар індивідуально підбирає перелік дозволених продуктів і при необхідності медикаментозні препарати.