Дієта після видалення жовчного міхура через 2 місяці
Один з основних моментів даної системи – дробность харчування, обумовлена необхідністю постійного скидання жовчі. Це означає, що їсти потрібно до шести разів на добу, через рівні часові інтервали. Між ними має бути 2-3 години, не більше. Бажано, щоб прийоми їжі відбувалися в один і той же час. Відходження на півгодини не критичні, але різниця в годину-дві вже не рекомендується.
Головний спосіб приготування страв – паровий. Крім того, допускається варіння і тушкування, оскільки вони є найбільш щадними варіантами обробки їжі, що не викликають подразнення слизової оболонки, що активізує травлення. А подібний процес вкрай небажаний після видалення жовчного міхура. З цієї причини жарка виключається, так само як і не слід захоплюватися запіканням.
Через 2 місяці після видалення жовчного міхура дієта вже повністю ідентична лікувальному столу № 5. Два з його основних принципів – дробность і щадний режим готування – діють з самого першого дня після операції. Решта принципи дієти трохи змінюються і розширюються, надаючи більш цікавий раціон, ніж у попередні шістдесят днів.
У першу чергу важливо дотримуватися хімічний склад. Кількість білків на добу досягає 110 г, а вуглеводів – 500 г. При цьому не слід забувати і про жири – їх з’їдається близько 80-100 г, але вони повинні бути рослинного або молочного походження. Про тваринних жирах слід забути. Калорійність меню на день може досягати 2800 кКал, але вона залежить від загальної маси тіла. А тому допускається її зниження.
Серед продуктів строго заборонені:
- Концентровані рибні та м’ясні бульйони, жирне м’ясо і риба.
- Гострі соуси, копчені продукти, гриби, гірчиця, хрін, щавель, редька – вони дратують слизову.
- Бобова група, здобне дріжджове тісто, хліб з борошна грубого помелу – вживання в їжу цих продуктів загрожує здуттям живота.
- Майонез, кондитерські вироби, шоколад, какао.
- Алкоголь, газовані напої.
Основу харчування складуть крупи, зварені на воді, овочі без грубих харчових волокон, не кислі фрукти і ягоди, пісне м’ясо і риба, відварені або пропарені. Нежирні продукти молочної групи: кефір, кисле молоко, сир, негострий сир. А ось сметаною не варто зловживати. Також припустима ковбаса з низьким відсотком жирності, макаронні вироби, яєчний білок. В якості приправи можна використовувати петрушку, кріп і гвоздику. Допускається і кориця. Можна молочні соуси, вершкове масло слід додавати у вже готову страву.
А щоб краще розібратися в тонкощах складання меню, варто ознайомитися з парою рецептів для дієти після видалення жовчного міхура, які освоїть навіть людина, не надто часто стоїть біля плити. Насправді подібний раціон досить різноманітний, щоб не втомитися від нього.
Наприклад, можна зробити омлет з пари яєчних білків, кількох ложок нежирного молока, дрібно нарізаного томата і болгарського перцю. Готується подібне блюдо в пароварці і відмінно підходить для легкої вечері.
В якості обіду гарні будуть рибні котлетки з філе тріски, прокрученого через м’ясорубку, поєднаного з скибкою вчорашнього батона, яєчним білком, сіллю і молоком. Їх можна запекти в духовці, а можна відварити в сотейнику. Подати з крупами або спагетті, полив молочним соусом.
Неправильне харчування, викликане низкою факторів, часом призводить до дуже сумних наслідків. І зайва вага тут – далеко не найгірший результат. Часом потрібне оперативне втручання. Наприклад, як у випадку з роз’їдання слизової жовчного міхура, внаслідок чого ушкоджений орган видаляється. І це накладає чимало незручностей на подальше життя, змушуючи слідувати спеціальній дієті після видалення жовчного міхура. Рецепти для такої системи харчування потрібно підбирати окремо, а на загальному застілля припадає контролювати себе.
Подібної методики доведеться дотримуватися все життя, оскільки на відміну від багатьох захворювань, здатних перейти в стадію загасання, видалення жовчного міхура ставить деякі обмеження на процес травлення. Зокрема, тепер не існує місця скупчення жовчі, а тому вона застоюється в жовчних протоках, вимагаючи розвантаження. Саме з цією метою запроваджується спеціальне меню дієти після видалення жовчного міхура, що дозволяє не тільки правильною схемою прийомів їжі, але і певними продуктами простимулювати процес виведення жовчі.
Основні принципи та етапи дієти після видалення жовчного міхура
Спочатку варто сказати про харчування, що має місце в перший місяць після проведення операції. З третьої доби дозволяються рідкі страви: це компоти, відвари, несолодкі чаї, кефір з 0% жирності. За день в сукупності небажано випивати більше літра рідини. Температура напоїв повинна бути теплою.
Потім в меню дієти після видалення жовчного міхура повільно вводяться картопляні і фруктові пюре, нежирні м’ясні та овочеві супи, всі компоненти яких ретельно протираються до утворення однорідної консистенції. Дозволені натуральні фруктові соки, відварна риба, білковий омлет. Температура страв все так само підтримується теплою. Починати прийом будь-якої їжі варто з пари ложок, щоб не спровокувати погіршення стану.
На п’яту добу допускається вживання несвіжого хліба, а також пісних галет. Через тиждень в раціон додаються протерті каші, варити які краще на молоці навпіл з водою, пісне м’ясо, пропущене через м’ясорубку, риба. Можна вживати нежирний сир, робити пюре з овочів.
Надалі період відновлення після операції – до закінчення другого місяця – припускає обережне наповнення свого раціону паровими котлетами і відвареним м’ясом, киселем, звареними на воді супами. Відсоток жирності страв повинен прагнути до нуля, продукти бажано перетирати або розминати, обов’язково підігрівати. Важливо розуміти, що в добу дозволено взяти тільки один новий продукт. І його вживання обов’язково починається тільки з пари невеликих ложок, щоб простежити за станом здоров’я. При найменших ознаках погіршення про цю їжі варто забути.
Сіль обмежується, так само як і цукор. Всі фруктові та овочеві соки наполовину розбавляються водою, але пити обов’язково до 1,5 л рідини на добу. Ніяких гострих і кислих страв, смаженої їжі, копченостей, приправ, спецій. Заборонені шоколад і гриби, а також будь охолоджені страви.