Заборонені продукти дієти
Виходячи із загальних рекомендацій, виділимо конкретні продукти, які буде явно шкідливі при даних захворюваннях. Це вироби із здобного тіста, кондитерські делікатеси з великою кількістю масла, смажені пиріжки. Навіть звичайний хліб, занадто свіжий, здатний сильно «вдарити» по печінці, особливо, якщо вже порушена її функція. Дієта стіл 5 також не містить супів на жирних бульйонах, як м’ясних, так і рибних або грибних, зелені щі теж виключаються. Поза раціону залишаються жирна риба і м’ясо, а також всілякі рибні та м’ясні солоності, копченості, так само як і їх «побратими» по овочевому цеху, приготовані шляхом консервування.
Сир, інші молочні продукти – безжально виганяються, знову ж таки, сорти з високою жирністю. Яйця застосовуються з обережністю, не забуваємо про заборону смаження, тому їх включаємо лише вареними. Фрукти не потрібні кислі, а напої не повинні бути холодними. Спиртне категорично не можна, як і прянощі, а сіль допускається лише в малих дозах, не більше 10 г на добу.
Що рекомендується до вживання?
Але їжа може бути і цілющою або, принаймні, що не завдає шкоди. Дозволені звичайні хлібобулочні вироби з нездобного основи і сухе печиво. Вітаються молочні та овочеві супи, нежирна відварна риба, м’ясо в такому ж приготуванні (будь нежирні види і сорти), жири в рецептах дієти столу 5 допускаються в обмеженому обсязі, краще рослинні.
Можна балувати себе всілякої молочною продукцією, включаючи сир, ряжанку, йогурт і багато інші смаколики. Залишається ще численна армія круп, овочів, фруктів і ягід, в тому числі, у вигляді варений, джемів, соків, відварів, настоїв.
Зразкове денне меню дієти
Понеділок: білковий омлет (на пару), рисова каша на молоці, запіканка сирна, вегетаріанські щі, відварене м’ясо, макарони з сиром. З напоїв: чай з молоком, компот із сухофруктів, мінеральна вода, кефір. Розподілити цей раціон на 5-6 прийомів. У цей день і всі наступні стаканчик кефіру настійно рекомендується випивати перед сном.
Вівторок: салат з яблук і сирої моркви, м’ясні котлети на пару, можна з молочним соусом, яблука, суп картопляний (можна у формі супу-пюре), відварна риба з тушкованою капустою, крупеник гречаний. До напоїв додаємо відвар шипшини або ягідний кисіль, можна використовувати різні компоти і трав’яні настої.
Середа: сир з цукром і сметаною, каша вівсяна на молоці, суп овочевий, відварна курка з рисом, відварна риба з картопляним пюре і білим соусом. Фруктові соки, ягідні відвари, компоти, чай. Не забуваємо про кефір на ніч.
Аналогічним чином формується і меню на інші дні тижня.
Дієта 5 столу: рецепти та поради
Існує безліч простих рецептів страв, які часто використовують в дієті при захворюваннях печінки і жовчовивідної системи. Один з них: дієтичний картопляний суп. Буде потрібно всього дві картоплинки і по одній цибулинці і морквині (маленької), 100 г рису, брокколі – 50 г. Картопля краще нарізати кубиками, цибулю дрібненько накришити, поставити варитися. Морквину натерти дрібно, додати в бульйон разом з рисом і капустою брокколі. Доводимо до готовності на маленькому вогні, солимо за смаком. Зелень додаємо вже в тарілки, можна, при бажанні, капнути і трохи рослинного масла вже в готову порцію.
Слідуючи рекомендаціям лікарів, нескладно досягти стійкої тривалої ремісії. Паралельно з лікуванням, що дотримуються даної дієти налагоджують обмінні процеси, завдяки яким і вага знижується, і загальний тонус організму нормалізується.
Номерні столи – це особливі лікувальні дієти. Розроблено були ще в 1920 році радянським вченим і практиком медицини М.І. Певзнером, детально розписано, при яких захворюваннях показані ті чи інші продукти, а що входить в список заборонених. Сьогодні мова піде про рекомендації столу №5. Для кого він призначений і в чому особливості?
Основні рекомендації
Захворювання шлунково-кишкового тракту, жовчоутворюючої і жовчовивідних органів сьогодні досить широко поширені. Однією з частих причин їх виникнення є порушення режиму харчування, перекоси у бік жирної і гострої їжі, зловживання алкоголем, пристрасть до фаст-фуду, інші надмірності. У результаті – порушення функцій печінки, жовчного міхура і жовчовивідних шляхів. Крім медикаментозного лікування лікар обов’язково порекомендує дієту на основі страв дієти 5 стола, спеціально розроблену для цієї категорії хворих.
Мета даного призначення: налагодити жировий обмін, зменшити концентрацію холестерину в крові, стимулювати оптимальний процес жовчовиділення, налагодити функціонування ШКТ в цілому і відрегулювати обмінні процеси.
За яких конкретних діагнозах потрібен даний особливий раціон? Показаннями до призначення меню дієтичного столу 5 стають такі серйозні дисфункції, як жовчнокам’яна хвороба, коліт, холецистит і гепатит поза загостренням, тобто в період одужання або в хронічній стадії; післяопераційний етап після видалення жовчного міхура; цироз печінки в стабільній фазі, без печінкової недостатності.
Режим харчування обов’язково має бути дотриманий: Важливі дробность прийомів їжі, дотримання балансу калорійності і змісту основних поживних речовин.
Виключається смаження, страви готуються способом варіння, тушкування, запікання. Навіть пассировать овочі не рекомендується.
З продуктів різко обмежуються ті, що містять тугоплавкі жири, повністю виключається щавлева кислота і продукти з високим вмістом ефірних масел і пуринів. Калорійність середня: 2500-2900 ккал.