Рецепти до дієти при жовчнокам’яній хворобі
Розглянемо кілька простих рецептів страв, які можна використовувати під час дієтичного харчування при жовчнокам’яній хворобі. Вони нескладні у приготуванні, але досить смачні і корисні. Наприклад, картопляний суп застосовується в багатьох лікувальних системах харчування.
Для дієти при жовчнокам’яній хворобі рецепт його наступний: потрібно взяти 300 г картоплі, 24 г ріпчастої цибулі і 25 г моркви. Також буде потрібно 19 г вершкового масла, 7 г зелені петрушки і 350 г води. Всі овочі очистити від шкірки, скласти в каструлю, залити водою і довести до готовності.
Якщо під час захворювання відсутні загострення, то моркву і цибулю можна злегка обсмажити на вершковому маслі і потім додати до картоплі. Коли всі інгредієнти будуть готові, слід додати трохи солі і зелень петрушки.
Смачним і корисним стравою під час дієти при жовчнокам’яній хворобі виступає картопляно-морквяне пюре. Для його приготування потрібно 400 г картоплі, 90 г моркви, 50 г молока і трохи солі.
Картоплю слід очистити від шкірки, відварити до готовності і протерти в гарячому вигляді. Потім додати гаряче молоко і добре вибити. Морква також слід очистити від шкірки, порізати, відварити до готовності і протерти. Після чого додати до картопляного пюре, посолити і довести до кипіння.
Також під час дієти при жовчнокам’яній хворобі можна вживати баклажани, тушковані в сметанному соусі. Для їх приготування потрібно 230 г баклажанів, 10 г вершкового масла, трохи солі, сметанний соус і зелень. Для соусу необхідно 50 г води або овочевого бульйону, 5 г вершкового масла, 5 г борошна, трохи солі і 50 г сметани.
Спочатку слід приготувати соус. Для цього потрібно розігріти борошно на сковороді, щоб вона не поміняла колір. Потім додати вершкове масло, овочевий бульйон або воду, перемішати, посолити і прокип’ятити 15-20 хвилин. Після чого додати розігріту сметану і потримати на вогні ще 3-5 хвилин, а потім процідити.
Щоб приготувати баклажани для дієти при жовчнокам’яній хворобі, їх слід очистити від шкірки і нарізати невеликими порційними шматочками. Потім посолити і дати постояти приблизно п’ять-десять хвилин. За цей час піде гіркоту, яка міститься в овочі.
Далі потрібно трохи їх підсушити і злегка припустити на сковороді з вершковим маслом і овочевим бульйоном. Через 10 хвилин до баклажанів можна додати сметанний соус і зелень петрушки. Залишити на повільному вогні ще на 5-7 хвилин, постійно помішуючи. Страву можна подавати з невеликим шматочком пісної відвареної риби. А замість петрушки допустимо використовувати різноманітні види зелені.
Дотримуватися дієти при жовчнокам’яній хворобі слід під номером 5. Вона виступає повноцінною системою живлення. У такому раціоні міститься 100 г білків, 80-70 г жирів, достатня кількість вуглеводів – 400-500 г, з яких кількість цукру становить 70-80 м
Калорійність раціону даної системи харчування становить 2800-2900 ккал. При цьому повинен здійснюватися дробовий прийом їжі, не менше п’яти разів на день. Добова норма рідини повинна становити два і більше літра чистої негазованої води, включаючи чай і трав’яні відвари.
Рекомендації для складання раціону
Меню дієти при жовчнокам’яній хворобі слід складати, дотримуючись деяких рекомендацій. Перш за все, з харчування потрібно виключити всі смажені та жирні страви, спиртні напої, копчені вироби, а також різні консерви.
Заборонено вживати напівфабрикати, ковбаси, м’ясні та рибні бульйони. Для приготування страв не рекомендується використовувати щавель, цибулю, часник, перець і жири тваринного походження.
Меню дієти при жовчнокам’яній хворобі повинно повністю виключати вживання чорного перцю, гірчиці, хрону, маринадів, а також шоколаду і жирних кондитерських кремів. Крім того, слід уникати страв з додаванням шпинату і редиски.
З продуктів, які можна включати в щоденний раціон, слід віддати перевагу вчорашньому хлібу з висівок або борошна грубого помелу, здобні випічці і знежиреним молочним продуктам. Дозволено їсти вегетаріанські супи з додаванням різних круп.
Також в меню дієти при жовчнокам’яній хворобі можна включати пісне м’ясо і рибу. Їх краще відварювати або запікати в духовці. Допускається вживати не більше одного яйця в день, різні каші, овочі і фрукти в сирому, відвареному або печеному вигляді.
Під час дієтичного харчування при жовчнокам’яній хворобі можна пити різні фруктові компоти, киселі і соки. А в страви допускається додавати рафінована соняшникова олія.
Дієта при жовчнокам’яній хворобі передбачає вживати оливкова олія в овочевих салатах і вінегреті. Також слід вибирати продукти, які багаті клітковиною і солями магнію. Це сприяє активному виділенню жовчі і виведенню холестерину з організму.
Якщо перебіг хвороби супроводжується запорами, слід застосовувати магнієву дієту. Вона також ґрунтується на раціоні дієти під номером 5. Якщо у людини відзначається будь-яка ступінь ожиріння, тоді потрібно знизити калорійність щоденного раціону до 2200-2300 ккал. Досягається це шляхом зниження норми спожитих вуглеводів.
При загостреннях жовчнокам’яної хвороби дієта під номером 5 також підходить. Тільки в цьому випадку вся їжа повинна подаватися в протертому вигляді. Рекомендується уникати прийому їжі в холодному вигляді.
Також важливо, щоб страви готувалися на пару або відварювати. При загостреннях жовчнокам’яної хвороби небажано вживати страви, приготовані в духовці. У деяких випадках лікар може призначити цукрову або рисову дієту. Але тільки після попереднього медичного обстеження.
Дієта при загостренні жовчнокам’яної хвороби спрямована на обмеження кількості вживаної солі. Також не рекомендується включати в раціон молочні продукти. У такі дні краще харчуватися квашеною капустою, яблуками та іншими овочами та фруктами.