16 Квітня, 2015

Харчування після пологів: в інтересах дитини, не на шкоду матері

Харчування після пологів: перші дні багато значать

Перший місяць життя – час, коли малюк найбільш вразливий, залежний від матері, особливо, в плані харчування. Вона повинна повністю виключити зі свого раціону харчові алергени: цитрусові, шоколад, здобну випічку. У перші дні після пологів харчування не повинна включати навіть сирі фрукти і овочі, оскільки в крихітки вони можуть спровокувати розлад кишечника.

Кольки, надлишкове газоутворення, труднощі дефекації та інші проблеми ШКТ часто виникають у немовляти при найменших порушеннях годуючою матір’ю рекомендацій лікаря за власним харчування. Навіть у виборі напоїв слід бути обачними: у перші дні краще відмовитися від морсу з журавлини, солодкого чаю, настоїв і відварів трав, за винятком використання кропу, грициків, деревію, які на цьому етапі корисні. Але якщо процес лактації в перші дні занадто бурхливе, то доведеться обмежити споживання рідини до 1 літра в день.

Гарні різноманітні каші, але їх слід варити на воді, овочі теж підключаються: приготовані на пару або відварені. Картоплю варто відкласти до кращих часів, не допускається в раціон і капуста, оскільки вона є провокатором здуття животика. Запечені яблука стануть замінником солодощів.

Після важких пологів, що супроводжувалися розривами, рекомендується курячий бульйон, містить багато клейковини. Вона допомагає загоєнню ран. Потроху вже протягом першого місяця додаються все нові продукти: яловичина і м’ясо птиці, нежирні сорти риби і яйця, фрукти і горіхи.

Загальні рекомендації: головний принцип – не нашкодь!

Новонароджений живиться раз в 3-4 години, приблизно такий же має бути і ритм споживання їжі матір’ю. Деякі медики радять мамам легкі перекуски під час годування дитини, щоб через постійну зайнятість не обмежувати себе, не доводити до нападів голоду.

Кожна жінка знає, які продукти у неї колись викликали дискомфорт або алергічну реакцію. Їх у першу чергу не можна допускати на стіл в період грудного вигодовування. Але при цьому загальна калорійність денного меню харчування після пологів повинна бути на рівні 3000 калорій, оскільки триває гормональна перебудова організму, так і енергії на повсякденні турботи потрібно багато.

Занадто жирні і просто занадто калорійні продукти використовувати не варто, як і субпродукти: вони і на травний тракт погано впливають, та призведуть до набору зайвої ваги як мами, так і новонародженого. А роздільне харчування, навпаки, показано: таким простим способом можна, як мінімум, утримувати наявний вагу, а поступово і знижувати його, абсолютно без шкоди для себе і малюка.

Особливості раціону харчування після пологів

Раціон харчування після пологівТреба враховувати і той фактор, що ряд продуктів може просто надати молоку не дуже приємний для дитини смак, і він стане їсти менше. Запори, нервова збудливість – часті проблеми перших місяців життя, коріння яких полягають в материнському раціоні харчування після пологів, але не всі жінки сприймають рекомендації лікарів всерйоз. В результаті страждає малюк, та й самі матусі «винагороджують себе за гурманські нахили безсонними ночами біля ліжечка неспокійного спадкоємця.

Солоності і копченості, консерви, жирне м’ясо і риба (і бульйони на їх основі), цитрусові, полуниця, мед, шоколад, кава, алкоголь – список продуктів, які слід повністю вигнати зі столу. У обмеженій кількості можна яйця, печінка, бобові, білий хліб, необроблені фрукти і овочі.

Але і з решти переліку продуктів цілком можна скласти збалансоване і насичене корисними компонентами меню. Нежирне м’ясо різних видів, відварне або тушковане, стане постачальником повноцінного тваринного білка. Поповнити його запаси допоможуть риба (теж нежирних сортів) і молокопродукти: сир, кефір, ряжанка.

Овочеві супи, а потім і салати, численні види каш, фрукти, хліб, сир – вибір є завжди. З овочів рекомендуються морква, гарбуз, буряк, кабачки; фруктові пріоритети: зелені яблука, банани, груші, сухофрукти. Коров’яче молоко підключають через 2-3 місяці після народження малюка, і то з обережністю: до нього часто буває підвищена чутливість.

При перших ознаках нездужання, як власного, так і дитини, обов’язково консультуватися з фахівцями, не допускаючи посилення проблем.

Харчування після пологівПоява на світ малюка змушує мати звертати більше уваги на раціон харчування. Травна система новонародженого ще не скоро пристосується до різноманітності поживних речовин, які надходять до нього через материнське молоко. Тому в період годування існує ряд обмежень у жіночому меню. Нинішня розмова – про важливі деталі цього життєвого етапу.

Відповідальний період, особливі завдання

За час вагітності материнський організм накопичує чимало кілограмів «про запас»: для розвитку плода, підготовки до пологів і грудного вигодовування. Частина їх втрачається в родовому процесі, де витрачається багато нервової енергії, так і фізичне навантаження виявляється серйозною.

Зайві кіло все ж таки залишаються, і багатьом молодим мамам хочеться радикально змінити меню харчування після пологів, щоб кардинально поліпшити показники фігури. Робити цього не можна: дитині потрібен повний набір поживних речовин, і якщо мати різко обмежує їх прийом, то на кількості і якості молока це обов’язково позначиться негативно. Тільки через три місяці після появи на світ малюка можна приступати до дієтичних процедур, націленим на повільне зниження ваги, і то вкрай обережно, поступово. Але з перших днів на перший план виходять інші вимоги до їжі: вона повинна бути максимально корисною новонародженому.