Харчування сучасної людини далеко від ідеалу: він мало споживає рослинну їжу, зловживає тваринними білками і жирами, часто використовує несумісні один з одним продукти. Але біда навіть не в тому, з чого складається раціон, а в тому, що відсутня культура харчування. А адже правильне і «культурне» харчування дозволяє довго залишатися молодим, здоровим і струнким.
Наведемо 10 головних рекомендацій, які допомагають зробити своє харчування раціональним.
1. Їжте потроху
Вчіться наїдатися невеликими порціями – це дуже просто, якщо не поспішати. Так ви отримаєте від їжі максимум, що вона може дати, і добре її засвоїте. Це основне правило, при дотриманні якого легко виконати і всі інші.
2. Ретельно пережовуйте їжу
Будь-яку їжу потрібно довго жувати, будь це шматок жорсткого м’яса або ложка ніжного йогурту. І справа тут не тільки в тому, що завдяки ретельному пережовування ви швидше насичується, але й у тому, що шлунково-кишковий тракт буде максимально підготовлений до засвоєння будь-якого продукту.
Доведено, що за рахунок правильного пережовування їжі можна позбутися багатьох захворювань шлунково-кишкового тракту. А якщо підуть проблеми травлення, набагато легше буде позбутися від всіх інших недуг.
3. Їжте довго
Ваша трапеза повинна тривати не менше 20 хвилин: через цей час організм починає насичуватися, і вам не вдасться переїсти. А значить, без зусиль можна виконати перші два правила «культурної» їди.
4. Харчуйтеся тільки тоді, коли голодні
Ви можете сісти за стіл лише тоді, коли з’являється бажання є – і не щось конкретне (солодкість, апетитний салат, смажену курячу ніжку і так далі), а будь-яку їстівну їжу. Важливо відрізняти справжній голод від штучно розігрувався апетиту. Якщо є сумніви в тому, що ви голодні, краще утримайтеся від трапези.
5. Сідайте за стіл у спокійному стані
Дуже важливо, яка обстановка навколо вас під час прийому їжі. Добре, якщо ви можете поїсти в миролюбній і доброзичливому оточенні. Погано сідати за стіл у стані стресу або сильного роздратування.
Не варто також відволікатися на читання, перегляд фільмів або передач – в цьому випадку організм не налаштований на прийом їжі. Не допускайте перекусів на ходу, якими «грішать» всі офісні працівники. Ідеальний варіант – влаштовувати трапези на природі.
6. Їжте тільки свіжоприготовану їжу
Це, напевно, саме важкоздійснюваним правило в умовах міської метушні – є тільки свіжу, приготовлену на один раз, їжу. Але намагатися дотримуватися його необхідно. Адже одна з найшкідливіших звичок – вживати підігріту і підсмажену несвіжу їжу.
Буде простіше слідувати такому правилу, якщо ввести в звичку готувати салати зі свіжих овочів, а до них запікати м’ясо або рибу в духовці. Перекушуйте фруктами, а не гамбургерами – і ваш організм буде в порядку.
7. Звикайте до сироїдіння
Це правило – логічне продовження попереднього. Щодня вживаючи свіжі фрукти, овочі, баштанні, зелень, розмочені сухофрукти та сушені трави, ви зможете витіснити зі свого раціону даремні «швидкі» вуглеводи і важкі тваринні жири. І будете отримувати ті вітаміни і мікроелементи, яких часом так не вистачає сучасній людині.
8. Готуйте прості страви
Намагайтеся готувати не складні по складу і кількості компонентів страви, а з одним або двома сумісними продуктами. В один прийом їжі краще їсти не більше двох таких страв. У підсумку вийде невелику різноманітність за одну трапезу, але велика різноманітність в загальному.
Критично ставитеся до складних кулінарних вишукувань: не завжди блюдо з яскравим смаком легкотравно. А якщо говорити про тих готових красивих продуктах, які пропонують магазинні полиці, – від них взагалі краще утриматися, так як в них часто використовуються барвники, консерванти та загусники, шкідливі для здоров’я.
Запам’ятайте: їжа не повинна ставати культом. Це правило використовується в багатьох сучасних дієтах, найпопулярніша з яких – дієта Протасова.
9. Вибирайте продукти, характерні для вашого регіону
Вся наша їжа повинна давати сили організму. Це можливо, якщо вона виросла на тій землі, де живе людина. На жаль, сьогодні такі продукти знайти все складніше, так як на прилавках стає все більше іноземних товарів.
Проте, намагайтеся вибирати для столу: навесні – свіжу зелень і ранні весняні овочі; влітку і восени – свіжі фрукти, горіхи та овочі, зелень та баштанні; взимку – коренеплоди, злаки, сушені трави, сухофрукти, зимові овочі. Ідеально вирощувати рослини своїми руками – саме вони сприяють максимальному оздоровленню організму і стають більш цінними, ніж будь-які екзотичні страви.
10. Влаштовуйте розвантажувальні дні
Щоб шлунково-кишковий тракт час від часу міг відпочивати і позбавлятися від шлаків і токсинів, потрібно практикувати розвантажувальні дні. Починати можна з одного дня на тиждень, і якщо немає протипоказань, поступово збільшувати число «розвантажень».
Розумно харчуватися таким чином, щоб з часом не довелося лікуватися від наслідків шкідливих звичок. Адже їжа повинна давати сили, здоров’я, а не одне лише задоволення.