12 Квітня, 2015

Галина Шаталова: цілюще харчування і здоров’я століття

Основні принципи цілющого харчування Галини Шаталової

Злаки, горіхи, овочі, фрукти – все, що дає нам здавна сама природа, і є найбільш природна, а тому, корисна їжа. Але навіть і її, вважає автор, організму потрібно мінімум: у кілька разів менше, ніж ми поглинаємо зараз. Навіть норми Інституту харчування РАМН вона вважає вкрай завищеними, пропонуючи урізати споживання вуглеводів втричі, білків – в 10 разів, а жирів в 15.

На ділі денний раціон виглядає таким чином: вранці якийсь фрукт і чашка чаю на травах, каша з цільнозернових круп в обід, а на вечерю – тільки фреш з фруктів або овочів або знову трав’яний чай.

Цілюще харчування за Шаталової в підсумку дає організму більшу свободу, звільняючи від щоденного величезної праці по переробці зайвих продуктів і виведенню шлаків.

Рекомендації, які варто врахувати при плануванні меню

Харчування Галини ШаталовоїДалеко не всі готові на подібний «харчової мазохізм» навіть у короткостроковій перспективі. А що стосується того, щоб цілюще харчування Галини Шаталової зробити способом життя, то це під силу лише переконаним адептам її методу. Але є і люди, які беруть систему за основу, але дещо спрощують її, адаптуючи під власні можливості.

Тоді залишається слідувати основним рекомендаціям: опору робити на вживання овочів і соків з них; при формуванні раціону враховувати сезонність зростання тих або інших натуральних постачальників енергії, причому, перевагу віддавати тим рослинам, що характерні для даної «рідний» місцевості; цукор виключається зовсім, різкого обмеження піддається і сіль: 2 г на добу достатньо, і то краще використовувати кам’яну, морську або зі складу водоростей; молоко рекомендується дітям, але для дорослих вважається «не видовим» продуктом; жири дозволені тільки рослинні; горіхи корисні, але потроху – волоських, наприклад, можна 3-4 штучки в день; дріжджовий хліб під забороною, як і хлорована вода з-під крана (краще джерельна або хоча б відстояна).

Харчування за Шаталової: правила термічної обробки і прийому їжі

Продукти не слід довго зберігати, тим більше, в замороженому вигляді, так і просто в холодильнику, щоб потім розігрівати. В принципі, в цьому особливого новаторства немає, будь-який лікар скаже те ж саме: їжа повинна бути свіжою!

Цілюще харчування Шаталової передбачає і сироїдіння, а якщо і допускає термічну обробку, то лише мінімальну. Знову ж логічне вимога: більшість продуктів при високій температурі втрачає частину закладених корисних властивостей. Але вже якщо і допомагати природі, то лише використовуючи процес відварювання, а смаження автор «натуралістичного» методу відкидає геть. Хоча знавці історії можуть заперечити: древній людина, приручивший вогонь, бавився делікатесами, приготованими способом барбекю.

Роздільне харчування – ще один важливий аспект, тобто в один прийом їжі їмо лише щось одне: або круп’яні вироби, або фрукти, чи овочі. Пити Шаталова радить до їжі, приблизно за півгодини, а потім, в проміжках між трапезами, воду варто пити через 2 години після прийому їжі. І взагалі досить 2-3 таких міні-обідів на день, причому, сніданок пропонується влаштовувати годині о 11, вечерю о шостій вечора. Вважається, що найкращий час для тих, хто готовий на експеримент, це весна. У цей час потяг до м’яса знижується природним чином, та й потім, влітку, простіше переносити харчові обмеження, поки йде процес звикання до нового режиму.

Цілюще харчування ШаталовоїСимбіоз вегетаріанство, сироїдіння, роздільного харчування, та ще й при жорсткому аскетизм щодо обсягу споживаної їжі – ось коротко суть системи Галини Шаталової. Це одна із самих суворих методик, причому, даних правил їх автор радить дотримуватися не якийсь певний період, а завжди. Чому у такого «карабасовского» підходу до харчування знаходяться послідовники? Шукаємо «родзинку раціонально сенсу» в цілющому харчуванні за рекомендаціями знаменитого лікаря.

Як прожити сто років в тілесному і інтелектуальному тонусі?

Ми звикли вважати їжу єдиним джерелом енергії для клітин організму. Академік, фахівець в нейрохірургії і пропагандист здорового способу життя Галина Шаталова харчування відводить набагато скромнішу роль, вважаючи головними енергопостачальниками сонячне світло, позитивну ментальність і світлі, добрі справи.

Її книга «Цілюще харчування: лікувальний, повсякденне, святкове», опублікована в 1997 році, була зустрінута неоднозначно колегами-медиками. Свою методом автор назвала видовим харчуванням, тобто веде мову про їжу, гармонійно властивою людині як біологічному виду. Вона вважає: з давніх часів до генетичної пам’яті кожного з нас залишився певний шифр харчової поведінки.

Людина інстинктивно мав би вибирати продукти не тільки за хімічним складом і калорійністю, але і виходячи з історичної обумовленості їхнього вибору і способу приготування. Звідси і головні «орієнтири» цілющого харчування за Шаталової: мінімум калорій, роздільне харчування, сироїдіння, вегетаріанство. Не тільки енергетична насиченість піддається чіткому регламентуванню, але й сам перелік продуктів. Наприклад, табу в ідеалі накладається на м’ясо, рибу, молочку – всі продукти тваринного походження. Або, як мінімум, вони жорстко обмежуються.

Теорія теорією, але академік всім своїм життям довела дієвість авторської методики. Вона сама дотримувалася нею ж «надиктованих» правил, і результат був разючий: доживши до 96 років, вона до останніх днів перебувала в тілесному здоров’ї і ясному розумі, відрізнялася відмінною гнучкістю. Як запевняють очевидці, навіть сідала на шпагат вже в 90 з «хвостиком».

Теги: