28 Лютого, 2015

Дієта для шлунка – потужний елемент лікування захворювань шлунково-кишкового тракту

Дієти № 1а і 1 б: показання та особливості

У меню дієти для шлунка під № 1а приблизно ті ж страви, що і в раціоні столу №1, але обмеження трохи ширше: виключаються кисломолочні продукти, а інші, дозволені, вживаються протертими, кашкоподібними або в ще більш рідкому вигляді. Це необхідний крок для захисту органів при таких станах, як початкова стадія загострення виразки з кровотечею, після опіків стравоходу, у фазі загострення гастриту при підвищеній секреції.

Дієта № 1б призначається в продовження столу 1а, коли гастрит і виразка (шлунка та дванадцятипалої кишки) переходять у хронічну стадію. Енергоцінність трохи знижується за рахунок дозування вуглеводів, а ось раціон білкових страв зберігається в повному обсязі, жири за кількісним показником теж в нормі, просто жирне м’ясо або рибу піддають варінні, виключаючи інші види кулінарної обробки.

Стіл № 2: меню дієти для шлунка

Цей вид дієти призначений для тих, у кого діагностовано секреторна недостатність і розвиток на її фоні гастриту і ентероколіту (поза фазою загострення). Також призначення дієво для категорії пацієнтів, видужуючих після операцій на ШКТ або інфекцій, що мають травми чи інші порушення функціоналу жувального апарату.

Мета призначення даної дієти для шлунка і кишечника: створити щадний режим і сприяти нормалізації секреторно-моторної діяльності цих відділів травної системи. Тому груба їжа виключається, як і та, що може подразнювати слизову хімічно, а м’ясо або продукти з великим вмістом клітковини подрібнюються.

Саме заборони стосуються гострих і пряних, копчених і солоних страв, фруктів і соків з високим рівнем кислотності, жирної і здобною їжі, консервів. Решта рекомендації аналогічні подвидам дієти № 1.

Дієта № 3 для нормалізації функції кишечника

Дієта для кишечника та шлункаЗапори – часті наслідки невмілих дій при самолікуванні, в тому числі, і при призначенні собі дієт для схуднення без консультацій з лікарем. Іноді вони можуть супроводжуватися хронічними хворобами кишечника, тоді і призначають дієту № 3. Призначення цього раціону: активізувати моторику кишечника, налагодити нормальний обмін речовин, вирішити проблему запорів.

До обмежень першої та другої дієт для шлунка і кишечника тут додається табу на бобові, шоколад, міцний чай, манку. Заохочуються фрукти, овочі, зернові, багаті клітковиною, саме через їх позитивного впливу на перистальтику кишечника. Прийоми їжі зменшуються за обсягом, денний раціон ділиться на 5-6 трапез. Рекомендується стимулювати кишечник прийомом води або овочевих соків за півгодини до їжі, а на ніч – кефір або трав’яні, ягідні відвари.

Стіл № 4 – ще одна дієта для кишечника та шлунка

Операції на кишечнику не проходять безслідно, період відновлення буває тривалим, і дієтичне харчування стає серйозною підмогою в цей час. Лікарі зазвичай призначають стіл № 4 для післяопераційних пацієнтів, а також він допомагає купірувати симптоми гастроентероколітів в гострій і хронічній стадії, використовується ця дієта і в практиці лікування дизентерії.

Не допускаються в раціон продукти, здатні механічно або хімічно дратувати ШКТ, провокувати запалення, посилювати процеси бродіння і порушувати моторну функцію цих органів. Виняток діє і для смажених страв, бобових, гострих та інших «провокаторів» болю і запалень.

Більшість інших продуктів дозволено при належній тепловій обробці: потрібно відварювати або готувати їжу на пару. Білки повноцінно включаються в раціон, обсяг жирів і вуглеводів доведеться трохи обмежувати.

Дієта для шлункаЛікувальні дієти стоять дещо осібно в загальному «пантеоні». Їх головне призначення полягає в участі в загальній програмі лікування конкретних захворювань або у відновних процесах після купірування основних проявів недуг. З великого переліку номерних столів кілька з них призначені для допомоги хворим з проблемами шлунково-кишкового тракту, вони якраз на початку списку за класифікацією Певзнера. Залежно від конкретного діагнозу і стадії лікування хвороби розрізняють столи з 1 по 4, про які й піде мова нижче.

Стіл № 1: дієта при хворому шлунку та 12-палої кишки

Першим в нумерації лікувальних дієт йде стіл, який призначається в період одужання після загострення або стійкої ремісії виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки, а також гастриту. Для хронічного гастриту із збереженою або підвищеною секрецією рекомендації цієї дієти при хворому шлунку також зберігаються.

Щоб виразки успішно рубцевались, потрібно захистити уражені органи від впливу подразників, зменшити запальні прояви, одночасно активізуючи секреторну діяльність. Це і є основною метою дієти №1. Калорійність страв не зменшується, співвідношення основних поживних речовин залишається в нормі, дози вітамінів А і С трохи збільшуються. Споживання води в нормі, сіль обмежується. Прийоми їжі дробові, 5-6 разів на день.

Обмеження накладаються на продукти, що володіють вираженим сокогонним дією (вони дратують слизову), а також на прянощі, смажені страви і насичені клітковиною, копченості, кислі овочі та фрукти. Занадто гарячі або холодні страви також неприпустимі при цьому щадному режимі харчування.

У переліку дозволених продуктів: відварні риба і м’ясо, парові котлети, молочні продукти, яйця, овочі, фрукти, хліб (не надто свіжий, трохи підсушений), чай, компоти, какао та ін