Принципи правильного харчування дітей дошкільного віку
Раціональне харчування дітей дошкільного віку ґрунтується на ряді принципів:
- у щоденному раціоні дошкільника повинні бути всі речовини, необхідні для росту і розвитку молодого організму;
- необхідно правильно розподілити добову норму калорій у відповідності з режимом дня і необхідними нормами;
- дуже важливо дотримуватися режиму харчування, при якому організм отримував би рівномірне навантаження, адже тільки тоді їжа буде правильно засвоюватися і перетравлюватися (проміжок між прийомами їжі повинен бути не більше чотирьох-п’яти годин);
- необхідно скоротити до мінімуму вживання солоної, жирної та смаженої їжі;
- страви для дитини треба готувати самостійно, використовуючи тільки свіжі продукти;
- продукти краще обробляти парою, тушкувати або запікати;
- не можна включати в раціон дитячого харчування напівфабрикати або готову продукцію, куплену в кафе чи магазині (кури гриль, салати).
При дотриманні основних принципів і правил правильного харчування дітей дошкільного віку обов’язково враховуйте побажання і смаки дітей. Якщо дитина відмовляється їсти, то не варто годувати його насильно.
Правильне харчування дітей шкільного віку
Раціональне харчування дітей шкільного віку так само важливо, як і харчування малюків. У цьому віці діти вміло користуються тим, що контроль з боку батьків зазвичай слабшає, з’являється якась нерегулярність прийому їжі.
Заняття спортом, навчання і рухливі ігри супроводжуються значними енерговитратами, тому в раціоні дитини обов’язково повинна бути їжа, багата вуглеводами. Крім цього, правильне харчування дітей шкільного віку повинно містити кисломолочні продукти – кефір, сир, йогурти, адже в ній багато білка, необхідного для формування м’язів.
Школярці в 11 років щодня необхідні:
- зернові продукти харчування (150 г);
- продукти харчування рослинного походження (дві чашки);
- фрукти (чашка);
- молочні продукти харчування (три чашки);
- м’ясні і бобові продукти харчування (150 г);
- рослинні масла (не менше п’яти чайних ложок).
Одинадцятирічного хлопчика-школяра щодня необхідні:
- зернові продукти харчування (200 г);
- продукти харчування рослинного походження (три чашки);
- фрукти (дві чашки);
- м’ясні і бобові продукти харчування (200 г);
- рослинні олії (шість чайних ложок).
Перша половина дня у школярів найчастіше хаотична – дитина може відмовитися від сніданку і здорового харчування. Проте за дослідженнями вчених, діти, які не забувають снідати, отримують більше поживних компонентів.
Те, що діти їдять на сніданок, має важливе значення. Зернові (зокрема, цільні зерна) з фруктами і молоком – швидкий варіант ранкової трапези, який збагатить дитячий організм цілим рядом поживних речовин і не вплине на вагу.
Дослідження вчених показало, що дівчатка, які регулярно вживали зернові продукти протягом десяти років, були більш стрункими, ніж діти, які не включали в свій раціон страви з цільних зерен.
Правильне харчування для дітей дуже важливо, оскільки вже давно відомо, що багато хвороби з’являються у людини від вживання шкідливих продуктів. Батьки повинні ретельно стежити за тим, що їсть дитина, оскільки режим харчування визначить стан його організму в майбутньому.
Правильне харчування для дітей – це присутність в їх раціоні в основному здорової їжі, яка буде приносити користь організму. При раціональному харчуванні в маленький організм щодня потрапляють всі життєво важливі мікроелементи і вітаміни, необхідні для їх повноцінного розвитку і зростання.
Батьки зобов’язані правильно організувати харчування дітей. І зовсім не обов’язково читати своєму чаду лекцію про користь здорового харчування, просто треба, щоб дитина бачив на прикладі, як треба харчуватися правильно. Сьогодні ми поговоримо про те, як і чим треба годувати дитину, розглянемо основні принципи правильного харчування дітей дошкільного і шкільного віку.
Раціональне харчування – як і чим дитину годувати?
Батьки повинні наполягати на раціональному харчуванні дітей, тому, насамперед, вони повинні визначитися, які продукти стануть невід’ємною частиною дитячого меню.
Корисна для дитини їжа повинна перебувати у нього під рукою. Наприклад, тарілку зі свіжими фруктами або овочами бажано ставити в холодильнику на такому рівні, щоб дитина могла дотягнутися до неї самостійно. У меню правильного харчування для дітей обов’язково повинні увійти фрукти і овочі, м’ясо, крупи. Не треба нав’язувати дитині корисні продукти. Якщо він не їсть капусту – не страшно, замініть її буряком або морквиною. Нехай дитина сама вибирає корисну для нього їжу, адже малюк повинен їсти з апетитом.
Правильне харчування для дітей має обов’язково містити фосфор і магній, адже ці елементи необхідні для росту і розвитку дитячого організму. Багато фосфору в м’ясі, яєчному жовтку, вівсяній крупі і сирі. Магній міститься в овочах, рибі, деяких фруктах і м’ясі. Немовлята всі необхідні для організму речовини отримують із материнського молока.