Дієта при панкреатиті, холециститі і гастриті
Дієта при панкреатиті, холециститі і гастриті не надто відрізняється від вищевказаного харчування. Принцип її також побудований на дробовому прийомі їжі. Крім того, якщо порція їжі не надто велика, то все одно потрібно їсти повільно і маленькими шматочками.
Під забороною знаходиться вся здобна випічка і свіжий хліб. Але якщо він подсушен або черствий, то можна вживати хліб в невеликій кількості, як пшеничний, так і житнього. При наявності гастриту в якості перших страв слід використовувати тільки протерті супи з овочів, винятком є капуста. А ось пюре з цвітної капусти допускається в невеликій кількості.
Також під час дієти при панкреатиті та холециститі або наявності гастриту можна вживати молочні супи з манки, рису, вівсянки, і пюре з моркви. З м’яса можна готувати різні паштети, суфле, биточки, котлети, фрикадельки і рулети. Обов’язково при цьому використовувати парову або відварену обробку.
Для гарніру слід вибирати картопляне пюре, тушковану моркву чи буряк і протерту гречану, рисову або вівсяну каші. Добре підійдуть тушковані овочі, які комбінуються з відварною нежирним м’ясом курки. Можна відварювати гарбуз і кабачки. При загостреннях, особливо гастриту і холециститу, слід обмежувати кількість уживаних яєць у сирому вигляді. Краще використовувати омлет з білка, приготований на пару. Тому як жовтки мають сечогінну властивість.
Під час дієти при панкреатиті та холециститі, а також при наявності гастриту фахівці рекомендують для приготування страв використовувати нежирні сорти риби. Добре підійдуть парові котлети або тефтелі, рулети, суфле і паштети. А як гарнір можна приготувати тушковану моркву. Не рекомендується застосовувати баклажани.
Дієтичне харчування під час подібних захворювань передбачає вживання трав’яних відварів. Наприклад, при холециститі добре допомагає відвар безсмертника. Для його приготування слід подрібнити 5 г лікувальної трави, залити теплою водою (0,5 л) і дати настоятися. Настій потрібно приймати по одній склянці на день.
Дієту при панкреатиті та холециститі можна поєднувати з вживанням вівсяного відвару. Для його приготування потрібно 100 г вівса залити окропом (1,5 л) і на повільному вогні протримати приблизно годину. Після цього відвар слід остудити, процідити і застосовувати по 100 г тричі на день. Крім того, можна заварювати корінь цикорію, кору барбарису, листя брусниці, пустирник і лікарську календулу.
Панкреатит і холецистит – це ті захворювання, які протікають досить повільно. Якщо до їх лікування підійти неправильно, то вони можуть перерости в хронічні форми і періодично загострюватися. Підшлункова залоза і жовчні шляхи, пошкоджені в процесі хвороби, розташовуються неподалік один від одного, тому панкреатит і холецистит вважаються взаємопов’язаними хворобами.
На думку лікарів, лікувальним харчуванням можна на тривалий час усунути практично всі симптоми цих захворювань. Тому кваліфікованими фахівцями була розроблена дієта при хронічному панкреатиті і холециститі. У таких випадках лікарі прописують дієту №5. Вона спрямована на відновлення роботи печінки і кишечника. Також подібний раціон стимулює активність роботи жовчних шляхів та накопичення глікогену в організмі людини.
Холецистит, як правило, розвивається на тлі неправильного харчування, частих запорах або переїдання. При цьому відзначаються часті болі в животі, блювота, нудота, підвищена температура тіла, жовтий відтінок шкіри і її свербіж. Панкреатит формується при зловживанні алкогольними напоями, стресах, вживанні жирної їжі, а також на тлі холециститу. При цьому розвивається діарея, нудота і блювота, а також метеоризм.
Основні правила харчування
Меню дієти при панкреатиті та холециститі вважається збалансованим і повноцінним. У ньому правильно поєднується вміст білків, жирів і вуглеводів. При цьому вся їжа розділена на невеликі порції, які беруть в 5 прийомів невеликими порціями.
Не можна вживати холодні або занадто гарячі страви. Також слід уникати смаженої їжі та продуктів, в яких міститься значна кількість ефірних масел і холестерину. Краще замінити їх овочами та фруктами, які багаті клітковиною.
Меню дієти при панкреатиті та холециститі розраховане на вживання 2500 ккал на добу. У такий раціон має входити приблизно 400 г вуглеводів, білків – 100 г і жирів також 100 м 60% страв повинні включати білкові продукти тваринного походження.
М’ясо, на думку багатьох медичних фахівців, можна використовувати різних сортів, але не дуже жирне. Найбільш корисними вважаються кролик і курка. Всі копченості з щоденного раціону потрібно обов’язково виключити.
Дієта при хронічному панкреатиті і холециститі спрямована на приготування страв на пару або в процесі відварювання. А в період загострення захворювань всю їжу слід ретельно протирати. Рекомендується продукти відкушувати маленькими шматочками і добре пережовувати.
При холециститі можна вживати солодкі сорти ягід і фруктів, настої шипшини, різні фруктові компоти і киселі, слабо заварений чай і каву з молоком. Також добре підійде підсушений чорний пшеничний хліб, сухарики і пісне печиво, знежирений сир, несолоний твердий сир і знежирена сметана в невеликій кількості.
Крім того, під час дієти при холециститі і панкреатиті можна вживати різні овочеві супи, молочні макарони, гречану і вівсяну каші, некислу квашену капусту. Дозволяється використовувати свіжу зелень і овочі, варення, мед і цукор.
Не можна їсти здобну випічку, рибні та грибні бульйони, сало, а також щавель, редис і зелену цибулю. Заборонені консерви, алкогольні напої, міцний кава, шоколад, какао, гірчиця і хрін. Також не рекомендується вживати жирні сорти риби і м’яса, виноград, гриби і інжир.