Є багато різновидів агрусу – ягоди різних кольорів і смаків. Ми любимо цю ягоду: агрус, корисні властивості якого роблять його таким популярним, є майже на кожній дільниці. Характерні для агрусу корисні властивості застосовують при таких захворюваннях, як недокрів’я, проблеми з жовчовиділення, при хворобах кишечника, туберкульозі і гіпертонії.
Агрус – невелика рослина, яке зазвичай досягає до метра у висоту. Його пагони покриті тонкими шипами і дрібними плодами (ягоди овальної форми). Агрус потрапив до нас з Північної Африки, хоча сьогодні його різні сорти ростуть у Європі, Північній Америці, в Середній Азії, на Кавказі.
Плоди агрусу мають овальну або кулясту форму, їх середня довжина – 12 мм (хоча зустрічаються сорти з ягодами 30-40 мм). Поверхня плодів може бути гладкою або щетинистою, колір може бути різним – від блідо-зеленого до насиченого пурпурного. На смак агрус кисло-солодкий з різними присмаками (малини, винограду, сливи).
Агрус використовується в кулінарії, вживається у свіжому або консервованому вигляді. Найсмачнішою стравою з агрусу є смарагдове варення. З ягоди можна варити джеми, киселі, робити мармелад, солодкі йогурти, торти, пироги. Нерідко агрус додають у м’ясні соуси, а також в маринад овочів.
Вітаміни в агрусі
У агрусі містяться вуглеводи, жири, білки, харчові волокна, зола. Якщо говорити про те, які містяться вітаміни в агрусі, варто відзначити наступні: вітамін А, вітаміни групи В (В1, В2, В5, В6, В9), вітамін С і вітамін Е. Причому вітаміну С тут найбільше – 27,7 мг на 100 г ягоди.
Але не тільки є вітаміни в агрусі – багата ягода мікро-і макроелементами: в ній міститься 198 мг калію, по 25 мг магнію і кальцію, 1мг натрію, 27 мг фосфору, а також залізо, мідь, марганець, цинк і селен.
Ягода досить солодка сама по собі, тому її можна їсти свіжою під час будь-якої дієти. Та й так набагато корисніше агрус. Калорійність плодів цього чагарнику – 44 ккал на 100 г.
Cвойства агрусу
Чим корисний агрус? Завдяки своєму багатому складу агрус використовується не тільки в кулінарії, але і народній медицині. Так, сік агрусу (отримують його з ягід, протертих з водою) – це не тільки прекрасне освіжаючий засіб, а й відмінні ліки для нормалізації обміну речовин.
Сік агрусу, змішаний з медом, відмінно допомагає при недокрів’ї, низькою згортання крові, шкірних висипах. Регулярне вживання ягід агрусу виводить з організму солі важких металів і радіонукліди. Добре допомагає агрус при хворобах шлунково-кишкового тракту, особливо при запорах, гастроентероколітах. А легкі проносні, сечогінні і жовчогінні властивості агрусу використовуються в лікуванні тих, у кого є проблеми з сечовим міхуром, печінкою і нирками.
У стиглих ягодах агрусу багато серотоніну, тому агрус відмінно піднімає настрій, а ще має протипухлинну впливом. Ягода схожа за своїми властивостями на смородину, корисні властивості якої теж вельми значні. Агрус допомагає зміцнити стінки судин і нормалізувати тиск, адже він багатий на біофлавоноїди – речовинами, які надають могутню антиоксидантну дію.
Народні рецепти з агрусом
Якщо кожен день протягом 4-5 тижнів їсти ягоди агрусу, можна позбутися багатьох шкірних захворювань і налагодити обмін речовин. За 2-3 тижні агрус позбавить від болю в нирках і зайвої ваги (до 5 кг!). Корисно їсти агрус дітям і літнім.
При ангінах і простудних захворюваннях корисно пити свіжий сік агрусу, змішаний з медом. А якщо пополоскали горло невеликою кількістю соку, запалення швидко піде.
Якщо вам потрібно приготувати жовчогінний засіб, зробіть настойку агрусу: залийте окропом 2 столові ложки ягід, настоюйте 5 годин і пийте з медом. Приймайте смачний настій по півсклянки за раз 3-4 рази на день.
Для лікування можна використовувати не лише ягоди, а й листя рослини: відвари і настої з них чудово допомагають при ожирінні, артриті, остеохондрозі, при туберкульозі. Щоб приготувати настій з листя, необхідно заварити столову ложку листя склянкою окропу, настояти годину і процідити.