Дієта після жовчного міхура
Після видалення жовчного міхура дієту доведеться дотримуватися все життя. Основні принципи цієї дієти: дробове 5-6 разове харчування та виключення тугоплавких жирів з раціону (яловичий жир, сало). Замість цього меню слід урізноманітнити рослинними і молочними жирами. Із способів приготування віддавати перевагу варінню, тушкуванню і готування на пару, а смажене краще виключити.
На сніданок передбачаються молочні і кисломолочні страви, каші, страви з яєць і сиру (яйця не можна тільки «круто»).
На обід – неміцні бульйони, овочеві страви, молочні супи. На друге – нежирне м’ясо і риба.
Рекомендуються каші з таких круп, як гречка, ячна крупа, рис, перловка, вівсянка. Фрукти можна солодкі (кислі – не можна), корисні кавуни і дині, як сечогінний (для виведення токсинів з організму), десерти – дієтичне (киселі, желе, зефір, пастилу, варення некисле).
А можна при дієті після видалення жовчного міхура все те, що призвело до захворювання: консерви, жирне, гостре, всі продукти, що подразнюють слизову (редиска, цибуля, часник, спеції, щавель), жирне м’ясо і птицю, солодощі і газовану воду, холодні продукти. Також не можна продукти з грубою клітковиною: капусту, бобові. Справа в тому, що після видалення жовчного міхура часто бувають розлади травлення: запори, проноси, газоутворення, здуття. В таких випадках радять вживати продукти з високим вмістом харчових волокон: коричневий рис, хліб грубого помелу, а при діареї варто уникати молочних продуктів та кава. Ідеальною в такому випадку буде японська кухня.
Жовчний міхур – орган, що нагадує порожню грушу, розташований під печінкою. З печінкою він з’єднується системою жовчних протоків. Печінка виробляє жовч, яка накопичується в жовчному міхурі, а звідти по загальному жовчному протоку доставляється в дванадцятипалу кишку, для того, щоб розчиняти жири і сприяти подальшому травленню. Захворювання жовчного міхура бувають наступні:
- Дискінезія жовчних шляхів – скорочення м’язів стінок жовчних проток при виведення жовчі дають збій«дискінезія» перекладається як порушення рухливості).
- Жовчнокам’яна хвороба – у жовчному міхурі та протоках утворюються камені. Причиною цього може служити надмірна вага, порушення режиму харчування (звичка їсти раз на день), занадто багато жирного, гострого і солоного в харчуванні (консерви, копчення, соління).
- Холецистит гострий – закупорка каменем жовчних шляхів, небезпечне захворювання, якщо медикаментозне лікування не допомагає, призначають операцію.
- Холецистит хронічний – камені можуть вільно проходити з жовчного міхура у дванадцятипалу кишку по протоках, але запалення жовчного міхура є, до нападів людина може навіть не здогадуватися, що у нього хвороба.
При хворобах жовчного міхура дієта, а також медикаментозне лікування та помірні фізичні навантаження допомагають не довести справу до операції. Дуже важливо вчасно діагностувати захворювання. Але якщо не пощастило, і операцію все-таки довелося робити, дієта після жовчного міхура стає способом життя. Як у процесі реабілітації в післяопераційний період, так і на все подальше життя.
Дієти при захворюваннях жовчного міхура
Дієта при дискінезії жовчних шляхів призначається з тією метою, щоб захворювання не спричинило за собою більш серйозні порушення. У неї є кілька форм: гіпотонічна (м’язи розслаблені і весь час випускають жовч) та гіпертонічна (м’язи напружені і накопичують жовч у жовчному міхурі). Дієта для жовчного міхура при хвороби в різних її формах кардинально відрізняється:
При гіпертонії цих м’язів заборонені всі продукти, які стимулюють скорочення м’язів жовчних проток. Це такі продукти, як:
- тваринні жири;
- рослинні олії;
- наваристі бульйони, особливо 2-3 денної давності;
- алкоголь, газовані напої, морозиво;
- копчені, гострі, жирні, смажені страви, приправи.
Вся їжа повинна бути свіжоприготовленою, теплою. Харчування має бути дробовим, п’ятиразовим. Пропонується дотримуватися середземноморської дієти, де багато овочів, нежирної риби, зелені. І це рекомендації на тривалий термін.
При гіпотонії м’язів навпаки, жирна їжа періодично буде корисною. Це такі продукти і страви, як:
- вуха і неміцні м’ясні бульйони;
- вершки і сметана;
- рослинні олії;
- яйця всмятку.
Середземноморська дієта не завадить і в цьому випадку, також доведеться харчуватися дробно, по 5-6 разів у день. При дієті для жовчного міхура також важливо їсти на ніч, тому всі рекомендації «не їсти після 6» можна забути.
При жовчнокам’яної хвороби слід пройти діагностику. Лікар-гастроентеролог оцінить за результатами аналізів ступінь тяжкості хвороби і запропонує відповідної строгості дієту при захворюваннях жовчного міхура. Серед лікувальних дієт виділяють дієту за Певзнером №5. Ця дієта містить різновиди як для гострого і хронічного холицестита, так і для постоперационного періоду після видалення жовчного міхура. Дієти за Певзнером застосовуються в лікувальних закладах Росії, вони розроблені радянським ученим Певзнером М. І. для цілого ряду захворювань. Так лікувальний стіл при хронічному холециститі наближений до звичайного здорового харчування, в той час як дієта в післяопераційний період після видалення жовчного міхура дуже сувора, і повинно пройти кілька місяців, перш ніж можна буде їсти в рамках дієти після видалення жовчного міхура.