20 Лютого, 2015

Дієта при діабеті 9: вважаємо вуглеводи і контролюємо раціон

Основні принципи лікувальної дієти 9 при цукровому діабеті

Система харчування при даному захворюванні покликана підтримувати постійне оптимальний вміст цукру в крові. При діабеті інсулін або взагалі не виробляється підшлунковою залозою, або в недостатній мірі, або порушена схема його функціонування. В результаті глюкоза залишається в крові, не проникаючи в клітини для насичення їх енергією. Надмірна її концентрація порушує діяльність серцево-судинної системи, шкодить ниркам, руйнівно діє на зір, нервову систему, призводить до застою крові в кінцівках.

Люди з надлишковою масою тіла завжди в зоні ризику виникнення даної хвороби, і дієта 9 харчування при цукровому діабеті може бути показана і цій групі.

Головні моменти, які повинні враховувати хворі:

  • Прийоми їжі повинні бути частими, дробовими: 4-6 разів на день;
  • Потрібно вести постійний підрахунок калорійності страв і змісту вуглеводів (за спеціальними таблицями);
  • Сніданок, обід і вечерю дієти при діабеті 9 повинні бути приблизно однаковими за обсягом і харчової цінності, калорійності і рівнем вмісту вуглеводів;
  • Замість цукру слід вживати замінники (сахарин, сорбіт, ксиліт);
  •  Треба намагатися максимально урізноманітнити раціон за рахунок продуктів, у яких мало цукру.

Що виключити з меню?

Під забороною (або хоча б під жорсткими обмеженнями, залежно від ступеня захворювання) продукти з високим глікемічним рівнем. Це, перш за все, всі солодощі: цукерки, шоколад, власне цукор, мед, варення і т. д. Борошняна здоба також виключається, як і всілякі солоності, прянощів, копчення (рибні і м’ясні). Вето накладено на алкоголь і солодкі фрукти: банани, виноград, інжир, фініки, родзинки та ін Навіть макаронні вироби, рис, манка підпадають під табу. Жирні та солодкі молочні делікатеси також у зоні особливого ризику, як і густі м’ясні бульйони.

Дозволені продукти столу 9 дієти при цукровому діабеті

Столи 9 дієти при цукровому діабетіАле залишається ще дуже великий список різноманітних продуктів, споживання яких не дозволить відчувати якогось жорсткого табуювання. Не просто допускається, а настійно рекомендується дієтою 9 при цукровому діабеті капуста різних сортів, в будь-якому вигляді: квашена, тушкована, сира в салаті та ін. А також зелень і ряд інших овочів: вони не містять зайвої глюкози, а почуття насичення дають швидко.

Оскільки при даному діагнозі серйозно страждає печінка, для купірування цих наслідків рекомендуються вівсянка, соя, сир, тобто продукти з вмістом ліпотропних факторів.

Вітамінний баланс підтримають овочі і несолодкі фрукти, ягоди, а це величезний список корисних ласощів. Хліб краще чорний, від 200 до 350 грамів в день, овочеві супи, рибні та м’ясні страви (нежирні), яйця (2 в день), молочні продукти, негострі соуси, різні відвари, соки, чай і кава.

Меню можна вибудувати досить різноманітне, збалансоване і просто смачне.

Особливості меню інсулінозалежних хворих

Трохи жорсткіше вимоги до харчування інсулінозалежних хворих. Тут діє різновид дієти при діабеті 9: раціон столу № 9б. Її калорійність досить висока: 2700-3100 ккал, тобто працює не обмеження енергоємності, а збалансованість харчування. Білків і жирів повинно надходити по 100 г в день, вуглеводів – до 400 г, але в останні роки дієтологи пропагують раціони з великим вмістом білкового компонента.

Треба пам’ятати, що вуглеводи дозволені в основному складні; а нерафіновані, у вигляді чистого цукру або простих вуглеводів, під найсуворішим контролем. Солі дозволено не більше 8 г на добу. Всі м’ясні і рибні страви рекомендується варити, тушкувати, готувати на пару, але не смажити.

Дієта 9 харчування при цукровому діабеті та профілактика хвороби

Всі перераховані нюанси раціону діабетиків непогано враховувати і людей групи ризику, застосовуючи стіл 9 дієти при цукровому діабеті ще на стадії профілактики захворювання або для запобігання його посилення.

Іншим фактором, що значно знижує ризик його розвитку, є зниження споживання жирів, особливо насичених, і компенсація їх продуктами, багатими клітковиною. Менш загрожує діабет фізично активним людям. Статистичні дані відзначають також позитивний результат при корекції маси тіла: ризик розвитку діабету 2-го типу зменшується в два рази і більше вже при 5-відсотковому зниженні ваги.

Дієта при діабеті 9Зазвичай цифри в назві дієти вказують на тривалість курсу, але не в цьому випадку. Система харчування при діабеті ґрунтується на лікувальній дієті, позначеної як «стіл №9». Її використовують за медичними показаннями, але одночасно цей раціон допомагає підтримувати себе в хорошій фізичній формі.

Цукровий діабет: особливості проявів і ризики

Коли в організмі відчувається нестача інсуліну (гормону підшлункової залози), розвивається ендокринне захворювання цукровий діабет, що супроводжується критичним порушенням обмінних процесів. Близько 6% населення страждає різними формами цієї недуги і змушений постійно дотримуватися такої системи живлення, як дієта при діабеті 9, і з кожним роком їх кількість збільшується.

Перший тип цукрового діабету – інсулінозалежний, другий протікає без використання в лікуванні даного препарату. Инсулинопотребная форма розвивається найчастіше в результаті спадкової схильності, а «спусковим гачком» стають вірусні інфекції.

Дієта при діабеті 9 призначається у разі другої форми (инсулиннезависимой). Її провокують (також часто при наявності генетичної програми) порушення функції ендокринної системи, інші серйозні недуги, а також ожиріння.

Дієтичне харчування відіграє вирішальну роль в лікуванні діабету другого типу, а для форми №1 є величезним стримуючим фактором.