12 Квітня, 2015

Суть повноцінного харчування

Які продукти повинно містити меню?

Для того щоб можна було правильно скласти меню повноцінного харчування, необхідно знати, які основні продукти повинні входити в щоденний раціон і в якій кількості. Тому давайте розглянемо, яка їжа регулярно має бути присутня на столі:

  • Картопля, зернові, хліб. Ці продукти містять складні і прості вуглеводи, білок, клітковину, вітаміни групи В, які потрібні для нормальної роботи організму. Причому хліб краще вибирати висівковий, а зернові переважніше в необробленому вигляді.
  • Овочі та фрукти. Для правильного функціонування травної системи необхідно щодня вживати цей вид продуктів. Вони багаті вітамінами, органічними кислотами, клітковиною, вуглеводами, біологічно активними речовинами. Добова потреба людини в овочах і фруктах коливається в межах від 400 до 500 грам.
  • Бобові, яйця, птиця, м’ясо. Жодне меню повноцінного харчування не обійдеться без цих продуктів. Вони багаті білком, залізом і вітаміном В12. Доросла людина повинна щодня з’їдати 120-150 грамів м’яса, птиці або риби. А ось щотижневе кількість яєць обмежено п’ятьма, так як їх надмірне вживання може призвести до підвищення рівня холестерину в крові. Бобові ж можна їсти кожен день, причому, щоб вони не приїлися їх можна додавати в різні страви: супи, овочеві рагу або салати, а ще використовувати у вигляді начинки для пирогів.
  • Молочні продукти. Ця група є головним джерелом кальцію, необхідного для будови кісток і зубів. Також в них багато вітаміну D, В і білка. Дієтологи рекомендують щодня випивати не більше 500 мл молока або кефіру. А норма сиру і твердого сиру дорівнює 100 г на день.
  • Риб’ячий жир, рослинні масла і жири. У цих продуктах вітаміну Е і поліненасичених жирних кислот міститься більше, ніж в будь-який інший їжі. Вони необхідні для правильного функціонування серцево-судинної системи. Масла рослинного походження потрібно застосовувати в якості заправки до страви, наприклад, до салату. Причому крім соняшникової рекомендується ще використовувати гарбузове, лляне, рапсове, оливкова. Вживання тваринних жирів краще скоротити до мінімуму, але зовсім відмовлятися від них не варто.

З перерахованих продуктів можна приготувати безліч смачних і різноманітних страв для всієї родини, що відповідають законам повноцінного харчування. Якщо вам складно щодня придумувати, яку корисну їжу приготувати, вивчіть кулінарні рецепти і складіть щотижневе меню заздалегідь.

Повноцінне харчування для дитини

Повноцінне харчування для дитиниВсі матусі переймаються тим, як би реалізувати повноцінне харчування для дитини, тому що від цього залежить здоров’я і розвиток малюка. Правильний раціон дітей повинен містити всі перераховані вище групи продуктів. Тільки спосіб їх приготування повинен бути іншим. Рекомендується годувати підростаюче покоління сирими, вареними або тушкованими продуктами. Смажена, жирна, копчена, маринована або солона їжа принесе шкоду дитячому організму. На перших порах це буде непомітно, зате в підлітковому віці у дитини може виявитися гастрит. Також не варто загодовують дитя екзотичними овочами та фруктами, так як висока ймовірність розвитку алергічної реакції, адже недосконалий юний імунітет не в змозі правильно відреагувати на них.

Так які ж продукти повинні входити в меню повноцінного харчування для дитини? На сніданок малюкові рекомендується готувати молочну круп’яну кашу з пшеничної, вівсяної, перлової, гречаної або рисової крупи. До обіду і вечері прекрасним гарніром може стати як каша, так і макаронні вироби з борошна твердих сортів пшениці. Овочі обов’язково повинні бути присутніми в раціоні, з них можна готувати салати або рагу. Цілий рік дитини можна годувати картоплею, буряком, морквою, цибулею, квасолею, гарбузом, горохом. А в сезон доступні помідори, огірки, патисони, кабачки. Щодня в тарілці малюка повинен лежати шматочок вареного м’яса або риби. Ідеальним десертом стануть фрукти: груші, яблука, персики, абрикоси, сливи. По сезону їх можна їсти сирими, а взимку у вигляді компотів, варений, джемів.

Повноцінне харчуванняМабуть, я не помилюся, якщо припущу, що більшість дорослих людей знають, що їх здоров’я багато в чому залежить від того, що вони їдять. Тому тема повноцінного харчування завжди актуальна. Наша стаття для тих, хто ще не відає, що ховається за цим поняттям, але бажає привести свій повсякденний раціон у відповідність з ним.

Закони повноцінного харчування

Основні закони повноцінного харчування можна сформулювати так:

  • Повсякденне меню людини повинно складатися з продуктів різних груп (риба, м’ясо, фрукти, овочі, крупи, кисломолочні продукти, молоко, рослинні жири) і відповідати середньодобовим енергетичним витратам кожного конкретного індивідуума.
  • Щотижневе меню обов’язково має включати в себе корисні речовини, які необхідні для нормального функціонування організму.
  • Меню повноцінного харчування має бути різноманітним. Неможливо весь час є одні й ті ж страви, це просто набридне. З однакового набору продуктів можна приготувати багато різноманітних і смачних страв.
Теги: