Дві рисові дієти, розраховані на добу
Ці варіанти теж непогано підходять в якості розвантажувальних днів, але з точки зору впливу на організм вони можуть мати трохи більше протипоказань, ніж класичні добу на рисовому відварі. Саме тому вони згадуються окремо.
Варіант перший.
Відварити 250 г рису (як для звичайного гарніру), розділити його на п’ять прийомів їжі. В проміжках між прийомами їжі вживати яблучний свіжовижатий сік або з’їсти три подрібненого на тертці кислих яблука.
Варіант другий.
Протягом доби з’їсти все ті ж 250 г рису, але з ранку доповнити його склянкою кефіру або натурального йогурту, в обід – 150 г відвареної курячої грудки без шкіри, увечері – паровими або тушкованими овочами. Причому порція рису для вечері має бути наполовину менше, ніж для обіду.
П’ятиденний рисова дієта для очищення і схуднення
Існують і більш тривалі методики скидання ваги на рисової крупи, що варіюються в залежності від ступеня їх жорсткості. Це можуть бути як п’ятиденні майже монодієти, так і більш складні двотижневі низькокалорійні системи. І тому рекомендації і протипоказання до кожної з них, а вже тим більше результати, будуть різнитися. Наведемо найбільш просту рисову дієту для очищення і схуднення, розраховану на п’ять діб і припускає використання ще кількох продуктів.
Розписане нижче меню передбачає лише чотири прийому їжі, що близько до основ правильного харчування. При бажанні вечерю можна поділити на дві частини, довівши тим самим цю систему живлення до ідеалу.
Добу перші.
- трав’яний чай, 100 г звареного як рису для гарніру, заправленого лимонним соком;
- велике несолодке яблуко;
- овочевий суп (250 г), стограмова порція рису з 1 ч. л. оливкового масла і зеленню;
- 200 мл овочевого бульйону, паровий рис з кабачками і морквою.
Добу другі.
- 100 г гарнирного рису, 1 ч. л. нежирної сметани;
- великий апельсин або грейпфрут;
- 200 мл овочевого бульйону, 100 г рису;
- рис зі шпинатом і селерою (200 г).
Добу треті.
- 2 ст. л. рисових пластівців, 100 г фруктового салату (салат можна заправити 1 ч. л. натурального йогурту);
- несолодке груша;
- рис з грибами (100 г), овочевий бульйон (200 мл);
- порція рису (до 200 г) з червоним болгарським перцем.
Добу четверті.
- 70 г гарнирного рису, пара фініків або жменю чорносливу;
- два великих ківі.
- овочевий бульйон (200 мл) і рис з соняшниковим насінням (100 г);
- 200 г різотто з рису, зеленого горошку, брокколі, моркви, приготованого на пару.
Добу п’яті.
- 100 г рисової каші на воді з невеликою кількістю родзинок;
- 5-7 мигдалин;
- 100 г рису з томатами і спаржею, овочевий бульйон (200 мл);
- пропарений з рисом кабачок, присмачений базиліком (100 г), овочевий бульйон.
Наступні два дні слід витратити на правильний вихід з рисової дієти для очищення, щоб закріпити результат і допомогти організму плавно перебудуватися на звичне харчування. На шосту добу у раціон слід додати трохи відвареного курячого м’яса в обід, а вечеря – склянка кефіру. На сьому ранковий рис замінити вівсяної або гречаною кашею, перекусити жменею кураги, для обіду запекти пару картоплин з травами.
Відгуки, протипоказання та поради до рисової дієти
Головний мінус п’ятиденному рисової дієти для очищення полягає в дефіциті білка, оскільки раціон за великим рахунком є вуглеводним. Крім того, велика кількість рису, що займає центральну позицію в меню, загрожує вимиванням солей калію з організму. А це вимагає вживання вітамінів з цим мікроелементом або ж активного поїдання продуктів, багатих калієм.
Саме із-за такого властивості рису харчування на його основі протипоказано людям з проблемами кардіологічного характеру.
В цілому ж, згідно з відгуками, рисова дієта для очищення переноситься досить легко, не викликає неприємних симптомів, хоч і в силу своєї низькокалорійності не передбачає активних фізичних навантажень протягом усіх п’яти днів. Втратити на ній можна до 4 кг за повний термін.
Дієти, засновані на використанні лише одного якогось продукту, мабуть, є найбільш популярними серед всіх інших способів екстреного схуднення. Крім того, що з їх допомогою можна дійсно непогано схуднути, багато хто з них заодно допомагають почистити шлунково-кишковий тракт, зняти навантаження з органів травної системи або просто підготуватися до більш тривалим обмеженням раціону.
Рисова дієта для очищення має визнання трохи менше, ніж гречана або кефірна, але в питанні наявності протипоказань вона сильно виграє. А так як ця дієта має чимало різноманітних варіацій, вона може стати знахідкою майже для кожної жінки.
Короткострокова рисова дієта для очищення організму
Ця методика розрахована не більше ніж на три дні, а самим оптимальним строком її дотримання вважаються добу. Вона використовується в основному після перенесення різних захворювань шлунково-кишкового тракту, печінки і підшлункової залози або після загострення таких хвороб. Також її застосовують в період відновлення після вірусних інфекцій. Але багато використовують таку систему просто з метою проведення розвантажувального дня.
Потрібно добре промити склянку круглозерного рису, з якого зазвичай вариться каша. У каструлю з товстими стінками налити 1 л холодної води, дочекатися моменту, коли вода почне закипати, всипати в неї рис. Довести до кипіння, а потім вогонь зменшити на мінімум. Варити до тих пір, поки крупа не розм’якшиться.
Це страва, схожа на рисову кашу з великою кількістю води, необхідно з’їсти протягом доби. Найкраще розділити його на 5-6 невеликих порцій. Ні сіль, ні цукор додавати не дозволяється. Ніяких інших продуктів в цей день, відповідно, вживати не можна. З рідин допускається трав’яний неміцний чай і чиста вода.
Виходити з такої рисової дієти для очищення організму бажано з плавного переходу на каші, подальшого введення в раціон овочів і фруктів, а потім продуктів м’ясної і молочної групи. Вся їжа при цьому повинна отвариваться або готуватися на пару.
Судячи з відгуків про рисової дієти для очищення, за добу можна позбутися 0,5-1 кг в залежності від вихідних даних. Але основні її переваги полягають у тому, що така дієта дозволяє вивести шлаки, покращити роботу печінки і всього шлунково-кишкового тракту, а також усунути розлад травлення. Крім цього, вона відмінно підійде в якості проміжної сходинки між старим «шкідливим» раціоном і новим правильним харчуванням.