11 Лютого, 2015

Лікувальні дієти: принципи застосування та основні види

Основні принципи та характеристика лікувальних дієт

Але при всій різноманітності меню лікувальних дієт є і єдині для всіх основоположні принципи їх використання:

  • Дієтотерапія повинна будуватися на основі індивідуального підходу, з урахуванням інтенсивності протікання і фази захворювання; особливостей конкретного організму; наявності ускладнень і супутніх захворювань;
  • Дієти варіюються залежно від енерговитрат організму: підбираються з урахуванням їх хімічного складу та енергетичної цінності;
  • Вони повинні бути збалансованими і різноманітними;
  • Принцип поступовості і лікарського контролю дуже важливий;

Будь-яка, навіть сама продумана дієта – це якісь обмеження, і вона не може тривати вічно. Характеристика лікувальних дієт як щадящих робить їх більш тривалими, але і в даному випадку розумний дієтолог передбачає дні відпочинку, де можна собі дозволити трохи більше звичайного. Інакше нервові зриви неминучі.

Меню лікувальної дієти при гіпертонії

Гіпертонія і зайва вага перебувають у прямій залежності: набір зайвих кілограмів збільшує навантаження на кровоносну систему і призводить до підвищення тиску. Але і скачки артеріального тиску на людину з надмірною вагою діють могутніше, ніж на людей з нормальною комплекцією.

У числі основних лікувальних дієт зазвичай називають і стіл №10, призначений для гіпертоніків. Перше, на що звертають увагу лікарі, даючи рекомендації по харчуванню в даному випадку, – це різке скорочення споживання солі, її вміст в їжі не повинно перевищувати 4-5 грамів на добу (1 чайну ложку). Причому, сюди входить і та сіль, яка вже міститься в готових продуктах, а її в надлишку в ковбасних виробах, багатьох напівфабрикатах, консервах та ін. Замінити її можна, припустимо, морською капустою або просто додавати в їжу більше зелені, особливо, петрушки, для додання блюдам особливих відтінків смаку.

Характеристика лікувальних дієт показує: зелень дуже корисна і для зміцнення стінок судин. А власне для зниження тиску показані фрукти і овочі, бобові й горіхи, які багаті калієм. Будуть потрібні і містять багато кальцію молочні продукти і листові овочі; жирна риба, цінна насамперед полінасиченими кислотами омега-3. Недолік магнію частково компенсують цільнозернові продукти і зелені овочі, вони теж сприяють нормалізації тиску.

Лікувальне харчування при діабеті

Основні лікувальні дієтиЗбалансованість харчування при діабеті життєво необхідна. Особливо важливим стає постійний облік споживання вуглеводів. Ця дієта для лікувального харчування заснована на регулярному підрахунку хлібних одиниць. Назва одиниці виміру з’явилося завдяки тому, що за одну одиницю умовно прийняті 12 грамів вуглеводів, а вони містяться в шматочку батона в півтора сантиметра завтовшки. Добова норма хворого на діабет – 30 хлібних одиниць, вона складається із суми вмісту вуглеводів у всіх прийнятих за день продуктах.

Особливе значення при цій хворобі набуває дробность харчування: таким чином в крові постійно підтримується потрібний рівень цукру. Раціон лікувальної дієти складається в основному з продуктів з низьким глікемічним індексом, тобто таких, після яких цукор в крові підвищується повільно.

На перших стадіях хвороби зниження ваги здатне значно загальмувати розвиток діабету, а то й зовсім привести в норму показники цукру в крові. Але і різко знижувати споживання жирів і білків при цьому діагнозі можна, інакше знову отримаємо скачки вмісту цукру. А ось води потрібно пити не менше 6 склянок.

Інші основні лікувальні дієти

Досить поширеними є також дієти, які призначаються при серцево-судинних захворюваннях: кілька різновидів столу №10 для різних конкретних діагнозів. Частота вживання цієї однієї з основних лікувальних дієт пов’язана з тим, що і захворюваність даних органів висока, до того ж, з кожним роком спостерігається її наростання.

Дієтичний стіл №11 розроблений для пацієнтів, виснажених після операцій, травм, тривалих хвороб. Стіл №12 призначений для людей з хворобами нервової системи, 13-й використовується при інфекційних захворюваннях і т.д. У кожному випадку буде особливий підбір продуктів, оптимально сприяють одужанню.

Характеристика лікувальних дієтУ лікуванні багатьох захворювань дієтотерапія використовується як один з методів стабілізації стану і прискорення одужання. Різні діагнози вимагають і свого набору рекомендованих продуктів, і особливого режиму харчування. Але є і загальні принципи організації дієт в медичних цілях. Про ці подібності і розходження різних лікувальних дієт, про їх роль в боротьбі з недугами – дана публікація.

Ускладнення захворювань, пов’язані з неправильним харчуванням

Ліки, фізіотерапія, інші методи лікування традиційно доповнюються призначенням спеціальних дієт. Це стосується широкого спектра хвороб, а іноді дієтотерапія стає основним або навіть єдиним способом подолання дисфункцій. Наприклад, якщо поставлено діагноз аліментарне ожиріння або цукровий діабет, що протікає в легкій формі.

Але у проблеми дієти для лікувального харчування є і зворотна сторона медалі: При порушенні балансу харчування та інших відхиленнях від харчової норми відбуваються і збої в роботі внутрішніх органів, виникнення первинного захворювання або загострення хронічних недуг. Так, зайве потяг жирними, смаженими стравами, алкоголем часто має в підсумку загострення хронічного панкреатиту.

У даному і численних подібних випадках доводиться вирішувати питання про настійно дотриманні меню лікувальної дієти, і стосується це не тільки списку конкретних дозволених і заборонених продуктів, але і часу їх вживання, способу приготування і температури готових страв.

У лікарняних стаціонарах та санаторно-курортних комплексах прийнята номерна система дієт: певним дієтичним столів присвоюються номери, часто з додаванням літерних позначень. Скажімо, стіл №1 розроблений для хворих з гастритом в завершальній фазі лікування, а дієта №6 підійде при сечокам’яній хворобі.

Теги: