Дієта при хронічному пієлонефриті
При хронічному пієлонефриті лікувальна дієта спрямована на те, щоб нирки не піддавалися підвищеним навантаженням. Для цього з харчування виключається все, що містить екстрактивні речовини. Всі страви повинні готуватися за допомогою або варіння, або гасіння. У дієту вводять безліч продуктів, але особливу увагу приділяють молочного харчування, так як молоко – хороший сечогінний засіб і абсолютно позбавлене екстрактивних речовин. Молочний жир емульгованих і організм його прекрасно засвоює. Так само при хронічному пієлонефриті нирок, в дієту слід включити кисломолочні продукти, кефір, йогурти, ряжанку. Дуже корисний сир, тому що в ньому містяться необхідні для організму амінокислоти в легко засвоюваній формі.
При хронічному пієлонефриті дієтою дозволені:
- пісна яловичина,
- кролятина,
- курятина,
- варені яйця.
Але слід добиватися, щоб екстрактивних речовин у цих продуктах було по мінімуму. Для цього м’ясо при приготуванні рекомендується спочатку різати маленькими шматочками і заливати холодною водою, а потім варити. Але не забувайте, що 60% екстрактивних речовин переходить у бульйон, і тому його не можна вживати в їжу. Під час дієти при пієлонефриті страви повинні готуватися з круп і овочів, без використання тваринних жирів, допустимі тільки вершкове і рослинні масла.
Під час загострень хронічного пієлонефриту дієта будується так само, як і при гострому пієлонефриті. Коли самопочуття поліпшується, але результати аналізів показують, що запальний процес ще активний, слід перейти на харчування з правильно збалансованим кількістю білків, жирів і вуглеводів.
Пієлонефрит у дітей – загальні рекомендації по дієті і зразкове денне меню
Найбільше обмеження під час дієти при пієлонефриті у дітей стосується копченостей і маринадів, тобто тих продуктів, які здатні дратувати пошкоджений клітинний шар канальців в нирці. Велика перевага дієти, полягає в тому, що немає заборони на солодке – пастила, карамель, мед, зефір – все можна. Єдиним винятком є шоколад, але з допомогою мами малюк може навіть і не помітити цього недоліку.
У питво обмежувати дитину не варто, хоча газовані напої (фанта, кола і т.д.) слід виключити. Залежно від віку допускається приготування і подача до столу всіх видів м’яса, але тільки після їх відварювання. Як гарнір дозволяється використовувати картоплю і всі види круп. Обов’язковими продуктами під час дієти при пієлонефриті у дітей повинні стати овочі та фрукти, а також макаронні вироби. Заохочуються молочні та кисломолочні продукти через свої сечогінних властивостей і вмісту кальцію і фосфору, необхідних для росту дитини. А кефір або йогурт потрібно вживати в їжу щодня, тому що вони відновлюють кишкову мікрофлору після лікування антибіотиками.
Зразкове денне меню:
- Сніданок – молочна каша з манної крупи, шматочок сиру, солодкий чай з печивом.
- Обід – овочевий суп, відварне м’ясо і варену картоплю, компот із сухофруктів.
- Полудень – кефір або йогурт, печиво.
- Вечеря – запіканка з сиру, солодкий чай, сухар.
Дієта при лікуванні пієлонефриту спрямована на підтримку хворого в нормальному стані, а це важливо для досягнення найкращих результатів.
Люди, у яких є які-небудь хронічні захворювання, практично завжди стикаються з тим, що їм необхідно підтримувати певний спосіб життя і дотримуватися особливого харчування. Не є винятком і ті, хто страждає гострим або хронічним пієлонефритом. Якщо захворювання не супроводжується набряками, підвищенням тиску, виділенням білка разом з сечею, то дієта при пієлонефриті не надто сильно відрізняється від звичайного харчування. Звичайно, перевага віддається в основному рослинною і молочної їжі, але відварне м’ясо і риба не забороняються. Обмеження в харчуванні стосуються тільки періодів загострення, і в ці моменти категорично не можна їсти гостре, копчене, спеції, смажене, наваристі бульйони, цибуля, часник, хрін, пити натуральну каву. При відсутності ускладнень і ознак хронічного пієлонефриту нирок, дієтою дозволено випивати в день до 2-3 літрів рідини.
Дієта при гострому пієлонефриті
Під час загострення захворювання, в перші два дні призначають фруктово-цукрову дієту. Необхідно вживати до 1,5-2 літрів на добу питної води або слабо завареного чаю, компотів або соків. Рекомендується їсти свіжі фрукти та овочі з вираженим сечогінним дією на організм (кавуни, дині, кабачки).
Коли самопочуття поліпшиться, слід перейти на молочно-рослинну дієту. До її складу обов’язково включаються свіжі фрукти та овочі, а також соки і компоти. Сіль приймається в їжу в мінімальних кількостях, не більше 2-3 грамів на добу. Після зникнення болів і яскраво виражених проявів хвороби в денний раціон можна ввести сир і відварне м’ясо і рибу. Щоб уникнути повторення гострого пієлонефриту, дієти слід дотримуватися протягом року – смажена, копчена, гостра, солона і жирна їжа під забороною.