19 Травня, 2015

Дієта при захворюванні підшлункової залози

Продукти в меню для дієти при захворюванні підшлункової залози

Для складання індивідуального плану харчування, потрібно знати, які продукти можна включати в раціон. Це допоможе надалі і при пошуку рецептів до дієти при захворюванні підшлункової: відмести ті, що містять неприпустимі компоненти або модифікувати їх під себе стане значно легше.

З м’ясної групи варто вибирати курячу і індичі грудку без шкіри, м’ясо кролика або теляти. Прибирати всі сухожилля і явні жирові прошарки. У рибі звернути увагу на «худі» і пісні сорти: судак, окунь, щука, тріска.

Молочна група обмежується термічно обробленим сиром, вершками і включенням молока в страви. Яйцями не зловживати, їсти не більше 2 шт. в день, готувати з них парові омлети або просто варити всмятку. Дозволені сири – «Голландський» і «Російський».

Супи готувати на овочевому бульйоні або слабкому м’ясному, приготованому вже на другий воді; додавати в них крупи – рис, перловку, вівсянку. З круп не чіпати тільки пшенку.

Серед фруктів найкращим вибором стануть яблука некислих сортів, груші, абрикоси. Серед овочів – картопля та гарбуз, цвітна капуста, морква, кабачки, буряк. Потрібно відварювати їх і протирати. Можна запікати або тушкувати на воді.

Хлібобулочні вироби – пшеничний хліб не вищого сорту, пісні галети. Жири – несолоне вершкове масло, не проходить термообробку (додається в готові страви), не більше 30 г / добу. Вермішель, макарони і локшина дозволені.

З солодких страв допускаються киселі, компоти, мед і зефір, натуральний мармелад на фруктовому соку, муси без цукру.

Ні в якому разі не вживайте копчені і мариновані продукти, ковбаси та сосиски, гриби і страви з їх участю, а також кислі фрукти і овочі: шпинат, щавель, ріпу, редис, журавлину, білокачанну капусту. Відмовтеся від житнього борошна, пряностей, здобного тіста, шоколаду. Не їжте гаряче і холодне.

Підшлункову залозу абсолютно точно можна назвати одним з тих органів, який вимагає до себе особливо пильної уваги. Вона відповідає за вироблення інсуліну, який тісно пов’язаний з рівнем цукру в крові. При порушеннях секреторних функцій, нерідко явищем стає діабет. Крім того, через неправильне викиду соку, що виділяється підшлунковою, може виникати розлад травлення, продукти перестануть засвоюватися без проблем. Підсумком стане панкреатит – запальний процес у підшлунковій, здатний також мати на своїх передумовах захворювання печінки, проблеми жовчних шляхів та нирок і багато інших хвороб.

Яким би не було порушення роботи підшлункової залози, ніж раніше вживаються заходи, тим простіше не дати захворюванню розвинутися. І крім медикаментозного лікування існує ще одна важлива деталь самостійної допомоги, здатна зробити практично половину справи. Це спеціальна дієта при захворюванні підшлункової, яку зазвичай виписує лікар, враховуючи всі особливості конкретної ситуації. Але якщо до візиту до фахівця доводиться чекати деякий час, а стан вимагає втручання, можна самостійно вивчити загальні положення одного з лікувальних столів, який і прописують в даному випадку.

Про що слід пам’ятати під час дієти при захворюванні підшлункової залози?

При наявності проблем подібного роду рекомендований лікувальний стіл №5, найчастіше, його підвид – 5п. Він характеризується підвищеним вмістом білка і зниженим – жирів, зокрема, тугоплавких. Тут же виключаються прості вуглеводи. Таке харчування пригнічує секреторні функції, відновлює обмінні процеси і знижує навантаження на хворий орган. Це відноситься не тільки до вибору продуктів для меню до дієти при захворюванні підшлункової, але і до самого процесу вживання страв.

  • Дробность харчування – один з основоположних моментів. Потрібно довести кількість прийомів їжі до шести на добу, скоротивши проміжки між ними до двох годин. Порції зменшуються настільки, щоб весь обсяг їжі, що знаходиться в тарілці, уміщався в складені човником руки. Цього достатньо для насичення без перевантаження органу.
  • Обмеження дратівливих продуктів, що мають грубі харчові волокна і стимулюючих секреторні функції.
  • Термообробка здійснюється за допомогою варіння, приготування на пару, запікання. Намагайтеся, щоб страви мали максимально однорідну консистенцію, без великих шматків. Особливо це відноситься до першого тижня після стадії загострення, коли необхідна тільки рідка і напіврідка їжа.
  • Забороняється вживання алкоголю, кави, міцних чаїв, зокрема, чорного, а також холодних напоїв, пакетованих соків (особливо цитрусових) та газованої води. Пийте трав’яний чай, відвар шипшини, мінеральну воду без газу, чисту столову воду.
  • Право на життя в меню не мають жирні сорти м’яса – качка, баранина, свинина і яловичина, бобові – горох і квасоля, жирна молочна група, цитрусові фрукти. Неприпустимо включати в раціон смажені страви, здобні вироби, свіжий хліб, солодощі, включаючи мед.
  • Хімічний склад дієти на добу виглядає так: калорійність в межах від 1500 до 1600 кКал, частка білків становить 80 г, жирів – до 60 г, вуглеводів – 300 г. Кількість солі скорочується до 10 г в день. Водний режим передбачає вживання мінімум 1,5 л чистої води.

У разі виникнення гострого панкреатиту, рецепт дієти при захворюванні підшлункової дещо змінюється, оскільки в перші кілька днів харчування стає максимально простим. У хімічному складі падає частка вуглеводів до 200 г / добу, а жирів – до 20 г / добу. І це вже максимальні цифри, що досягаються на кінець другого тижня після загострення.

У перші ж дні зазвичай раціон складається з овочевих бульйонів і пюре, знежиреної молочної продукції, що не викликає здуття. Потрібна наявність вітамінів В і С, крім того, потрібні цукру. Кількість прийомів їжі доводиться до 8 в день, сіль виключається зовсім. А водний баланс вже вказує на 2 л води на добу і вище. Легкі жири дозволяються лише з сьомого дня після загострення.