29 Січня, 2015

Дієта при хронічному панкреатиті

Дієта при загостренні хронічного панкреатиту

Дієта при загостренні хронічного панкреатиту

У будь-якому перебігу хвороби трапляються напади, які вимагають втручання на багатьох напрямах. І даний випадок – не виняток. При загостренні хронічного панкреатиту дієта стає ще більш жорсткою: в перші дві доби крім відвару шипшини і теплої мінеральної води. Особливо тут добре себе проявляють Єсентуки №4, Смирновська, Боржомі. Пиття рясне, близько двох літрів за добу.

Після закінчення двох днів можна вводити в раціон низькокалорійні продукти, не звертаючи уваги на ті, що викликають метеоризм у кишечнику: бобові, капуста. Їжа повинна бути протерта до консистенції пюре. За добу потрібно поїсти вісім разів, не забуваючи вживати багато рідини – більше двох з половиною літрів. Всі страви готуються без солі. Бажано робити фруктові натуральні соки, компоти, відвари. Допускаються муси і пюре з фруктів і овочів.

У п’ятий день можна трохи підвищити калорійність раціону до 800 ккал, додавши молочну групу продуктів. Але частка рослинного і молочного білка не повинна перевищувати 15 м Вуглеводів вже близько 200 г, а ось жири все так само рекомендується уникати.

Під кінець першого тижня калорійність сягає 1000 ккал, кількість білка зростає до 50 г, вуглеводів до 250 г, і вирішуються жири до 10 м В їжу вводяться крупи – рисова і манна, які варяться на воді. Допускається доповнення їх фруктами. Дозволяється вживання моркви або картоплі у вигляді пюре, пропареної риби або м’яса, але в кількості 50 м А також можна звернути увагу на овочеві бульйони, нежирний сир, яблука, кисле молоко.

Другий тиждень після загострення характеризується підвищенням частки білка до 60 г, а жирів до 20 м Вуглеводів вже може бути з’їдено 300 г за день. Способи приготування страв ті ж, сіль все так же виключається, так само як і цукор. Поступово кількість вуглеводів може підвищитися до 450 г, а білків і жирів до 100 г і 40 г відповідно.

Але другий тижнем слідування подібним обмеженням не завершується. Потрібно продовжувати дієту протягом п’яти-шести місяців, щоб не викликати рецидив, поступово переходячи на звичний варіант меню дієти при хронічному панкреатиті.

Хронічний панкреатит дієта лікуванняГоловна мета, яку переслідує дієта для лікування хронічного панкреатиту, це зниження вироблення залозою секреції і тиску всередині жовчних проток. За допомогою зменшення обсягів панкреатичного соку досягається приведення жовчного міхура в спокійний стан, що усуває больовий синдром. І, безперечно, без медикаментозних засобів тут рідко вдається обійтися. Але правильно складене меню дієти при хронічному панкреатиті робить більше половини справи.

Як підібрати дієту для лікування хронічного панкреатиту?

Довгий час вважалося, що дієта при хронічному панкреатиті повинна виключати з раціону білки. Таким чином, харчування ставало здебільшого вуглеводних, близьким до основ вегетаріанства. Але після ряду досліджень було з’ясовано, що однією з передумов до розвитку хронічного панкреатиту може стати дефіцит білка, подібний раціон довів свою неефективність і був скасований.

Що стосується частки насичених жирів, то вона не повинна бути нижче фізіологічної норми. Але при цьому, в їжу повинні вживатися рослинні, а не тваринні жири. В іншому випадку секреторна функція хворого органу зросте, що негативно позначиться на стані людини.

У схематичному зображенні кількість білків, жирів і вуглеводів виглядає наступним чином:

  • Білки – від 60 до 130 г на добу
  • Жири – не більше 60 г на добу
  • Вуглеводи – 350 г на добу

Вся їжа повинна готуватися на пару, або ж відварюватися. Доцільно купити пароварку: це не тільки полегшить життя хворому на хронічний панкреатит, але і дозволить готувати здорові страви всій родині. Самі ж страви повинні бути теплими. Не гарячими і не холодними: тільки теплими! До напоїв, до речі, це теж стосується.

Прийоми їжі повинні бути частими незалежно від форми хвороби: 5-6 разів на добу їсти маленькими порціями, підтримуючи таким чином постійну працездатність підшлункової залози і своєчасне використання виділяється соку. Найбільша ефективність буде при харчуванні по годинах. Хоча, безумовно, воно залежить від почуття голоду. Але слід намагатися є завжди в один і той же час.

Що стосується вибору продуктів, то категоричну заборону ставиться на цукор. Вуглеводи не заборонені в принципі, але в меню вони можуть з’являтися лише у вигляді фруктів і овочів, а також круп. Ніяких борошняних, солодких і жирних продуктів. Здобне тісто, сметана, маринад, цибулю і часник, а також редька, не мають права на існування на столі хворого. Також заборонені соління й копчення. Не можна вживати кулінарні жири, вершкове масло додавати тільки в кашу за умови гарної переносимості.

Серед м’ясних продуктів тверде «ні» говориться баранині і свинині, а також м’яса гусака і качки. Увагу варто звернути на нежирну яловичину і рибу, м’ясо курки та індички. При частих болях не слід запікати або тушкувати: тільки відварювати або готувати на пару. Серед рослинних культур заборонені бобові.

Ще один важливий момент стосується молочної групи: оскільки чисте молоко рідко сприймається хворим позитивно, але воно потрібне як джерело білка, рекомендується додавати молоко в каші або киселі. Віддавати перевагу кисломолочної групи продуктів, нежирного сиру. Яйця можна використовувати тільки для приготування білкових омлетів, але ні в якому разі не є в чистому вигляді.

Для вечірніх прийомів їжі добре підходять напої, розслаблюючі кишечник. Це може бути як кефір, так і кисле або кефірна закваска. Допустима тепла вода з медом. Протягом доби дотримується питний режим, причому, крім води бажано вживати натуральні фруктові та овочеві соки без добавок, ягідні відвари.

Крім того, рекомендована тепла мінеральна вода: Єсентуки, Боржомі, Архиз, Славяновская. Перед вживанням рекомендується дати пляшці постояти відкритої протягом півгодини. Приймати тричі на добу за годину до їжі. Що стосується дозування, то починати радять з 25 мл, потроху доводячи до 100 мл.

Теги: