23 Квітня, 2015

Дієта по Певзнеру

Принципи складання меню дієти 5 по Певзнеру

Найбільший попит з усіх цих лікувальних столів має дієта 5 за Певзнером, орієнтована на проблеми печінки, жовчовивідних шляхів і підшлункової залози. Примітно, що ця дієта популярна не тільки серед осіб, які страждають даними захворюваннями, але і у тих, хто стурбований своїм харчуванням і фігурою. Можливо, це відбувається з тієї простої причини, що саме цієї дієти по Певзнеру меню максимально наближене до принципів здорового харчування. А також знижує навантаження на підшлункову залозу, що має прямий зв’язок із зайвою вагою. До того ж, принципи харчування згідно дієті 5 по Певзнеру дозволяють розігнати обмін речовин.

Отже, основні її вимоги виглядають наступним чином:

  • Шестиразове харчування невеликими порціями через рівні часові проміжки, які не повинні тривати більше трьох годин.
  • Надто холодні страви (нижче 15°С) заборонені.
  • Центральні способи обробки продуктів – відварювання, запікання, пропарювання. Зрідка допускається гасіння.
  • Консистенція їжі націлена на щадіння, але помірне. Протирати слід лише надміру жилаве м’ясо, грубу клітковину. Овочі цього не вимагають.
  • Хімічний склад меню дієти по Певзнеру цього типу передбачає близько 100 г білків, де 60% – тваринного походження; 90 г жирів, і 30% з них – рослинні; 400-450 г вуглеводів, де до 80 г може бути віддано цукрів. Загальна калорійність добового раціону плаває в межах від 2800-2900 кКал.

Що стосується конкретного продовольчого набору, то категорично заборонений алкоголь, газована вода, чорна кава. Не можна жирне м’ясо і рибу – качку, гуску, жирну свинину, свинячий та баранячий жир, субпродукти. Під забороною листкове і здобне тісто, консерви, маринади і соління, жирні молочні продукти, м’ясні, рибні і грибні супи.

Складаючи своє меню і підбираючи рецепти до дієти по Певзнеру, увагу потрібно звертати майже на будь-які фрукти, ягоди та овочі. Гарні тут білкові омлети, пісне м’ясо і риба, нежирний сир, кефір, сир. Будь-які крупи, за винятком бобових. Хліб житній (вчорашній), випічку робити несолодке, можна сухі бісквіти. Супи краще варити молочні, якщо ж це щі, то без м’яса. Допускаються макарони.

Рецепти до дієти по Певзнеру

дієта по певзнеру рецептиЩоб стало трохи ясніше, якого типу страви можуть наповнювати меню дієти по Певзнеру, можна навести кілька простих у виконанні рецептів, здатних урізноманітнити добовий раціон.

Такий овочевий суп нічим не гірше будь-якого м’ясного, а до того ж він збагачений вітамінами і дуже легко засвоюється. Потрібно білокачанна капуста і морква, які дрібно шинкують, картопля, нарезающийся кубиками, цвітна капуста, трохи ріпчастої цибулі і петрушки. А також помідори і кабачки. Якщо хвороба в затухаючої стадії, дозволено варити не на воді, а на слабкому курячому бульйоні. Також можна присмачити суп до дієти по Певзнеру ложкою сметани.

З філе судака, перемеленого в фарш, шматочки пшеничного хліба, вершків, збитого яєчного білка і води можна зробити рибні кнелі, отваривающиеся в сотейнику протягом чверті години. Подавати краще з крупами або макаронами.

А з розсипчастою рисової каші, звареної на молоці з цукром, натертих некислих яблук, цукру, яєчного жовтка і збитого білка можна приготувати на десерт рисово-яблучний пудинг, який запікають у духовці.

Дієта по ПевзнеруОскільки слово «дієта» в широкому сенсі передбачає практично будь-яке обмеження раціону харчування, існують не тільки варіанти, націлені на скидання ваги, але і такі, які спрямовані на підтримку здоров’я. Інакше їх називають лікувальними столами і застосовують під час відновлення після операцій, зняття гострої форми захворювання, а також з метою зміни стадії захворювання на більш легку.

Загальна класифікація подібних лікувальних столів була розроблена ще в першій половині XX століття радянським ученим Мануилом Ісааковичем Певзнером. Вона включає в себе 15 варіацій, що належать до різних захворювань. Частина з них ділиться на підгрупи з буквеними позначеннями: вони спрямовані на різні стадії або форми хвороби.

Класифікація лікувальних столів по Певзнеру

Як вже було сказано, всього основних дієт по Певзнеру існує 15, але якщо рахувати разом з їх варіаціями, то 23. Існує ще стіл № 0 – він застосовується після операцій, будучи по своїй суті майже розвантажувальним днем, коли вживається лише жирна їжа, максимально щадить внутрішні органи.

  • Стіл № 1. Використовується під час виразкових хвороб, як при загостренні, так і при його згасанні. Крім того, ця дієта по Певзнеру застосовується у разі гастритів з підвищеною кислотністю.
  • Стіл № 2. Орієнтований на осіб з хронічними гастритами, мають знижену кислотність, а також з хронічними колітами.
  • Стіл № 3. Рекомендований при атонічних запорах.
  • Стіл № 4. Прописується при лікуванні гострих захворювань кишечника, колітів у різних стадіях.
  • Стіл № 5. Він показаний тим, хто має захворювання печінки та підшлункової залози, що знаходяться в стадії загострення. Також дієту 5 по Певзнеру використовують для лікування хронічного панкреатиту.
  • Стіл № 6. Допомагає боротися з сечокам’яною хворобою, якої супроводжує відходження каменів, в основному уратів. А також показаний при подагрі.
  • Стіл № 7. Використовується при ниркових захворюваннях різного ступеня і форми.
  • Стіл № 8. Виступає зброєю в боротьбі з ожирінням, є ключовим захворюванням.
  • Стіл № 9. Показаний при діабеті на різних його стадіях і формах.
  • Стіл № 10. Рекомендований при проблемах серцево-судинної системи, ускладнених серцевою недостатністю кровообігу ступеня I-ІІА.
  • Стіл № 11. Прописується під час туберкульозу, а також при виснаженні після перенесених інфекційних захворювань.
  • Стіл № 12. Орієнтований на функціональні захворювання центральної нервової системи.
  • Стіл № 13. Береться за основу харчування під час інфекційних захворювань.
  • Стіл № 14. Його необхідно дотримуватися при фосфатурії.
  • Стіл № 15. Для хвороб, які не передбачають наявність спеціальних дієт.