4 Червня, 2014

Шипшина – корисні властивості і протипоказання

Шипшина – Це красивий чагарник сімейства розоцвітих, «родич» троянд, а також корисна рослина. Для виготовлення лікарських препаратів використовуються не лише ягоди, а й корінь шипшини, а також його пелюстки і насіння. Шипшина цінували ще на Русі, і за ціною рослина не поступалося оксамиту, атласу, бурдюки з соболя. З його запашних пелюсток можна приготувати смачне варення, а плоди годяться для освіжаючого чаю.

Втім, не будемо забігати вперед і поговоримо про все по порядку: розглянемо корисні властивості шипшини, його протипоказання, застосування під час вагітності, дієтичні якості рослини, а також правила приготування корисних напоїв.

Корисні властивості шипшини

Воістину дивують корисні властивості шипшини: По концентрації необхідних для нашого здоров’я речовин ця рослина у багато разів перевершує будь-які інші ягоди і плоди. Багаті плоди шипшини вітаміном С. За вмістом цієї речовини з ним не в змозі зрівнятися ніякі лимони і чорна смородина (у чорній смородині аскорбінової кислоти в 10 разів менше, а в лимонах – в 50). А за кількістю каротину шипшина перевершує обліпиху, хурму, абрикос і моркву.

У біологічний склад шипшини входять і вітаміни К, Е, А, Р, групи В. Багатий він мікроелементами: кальцієм, калієм, залізом, магнієм, натрієм, марганцем, міддю, хромом і так далі. Сахара, пектини, дубильні речовини, органічні кислоти, ефірні масла, які входять до складу шипшини, теж важливі для нормальної життєдіяльності людини. Шипшина надає корисні властивості в лікуванні органів травлення, нирок, різних запальних процесів. Застосовується рослину як засіб знищення хвороботворних бактерій.

Коріння рослини надають терпку дію, а отримане з насіння масло шипшини застосовується як загоювального і протизапальний засіб (його наносять на рани, виразки, екземи, гнійники і т.п.).

Завдяки високому вмісту аскорбінової кислоти (вітамін С) шипшина в різних видах (відвар або чай з шипшини) застосовується для загального зміцнення, підвищення імунітету, профілактики ГРВІ в холодну пору року, лікування атеросклерозу. Досить успішно використовується шипшина і в лікуванні підвищеного тиску, проблем з судинами, а також розладів сечостатевої системи. Медицина рекомендує шипшина як жовчогінний і сечогінний засіб. Він покращує обмін речовин, допомагає при недокрів’ї, холециститі, жовчнокам’яної хвороби.

Шипшина – протипоказання

І хоча це дійсно дуже корисна рослина, шипшина має протипоказання.

  • У шипшині міститься багато аскорбінової кислоти, а значить, він протипоказаний до застосування людям, страждаючим від гастритів і виразкової хвороби.
  • Рослина підвищує згортання крові, тому наступним протипоказанням для його прийому є тромбофлебіт, ендокардит, серцева недостатність. Якщо тривало приймати препарати з шипшини, можливе пригнічення інсулярного апарату в підшлунковій залозі.
  • Сироп шипшини можна приймати тільки в поєднанні з кропом, селерою або петрушкою, оскільки він викликає здуття живота. А спиртовий настій плодів підвищує тиск (в той час як водний – знижує).
  • Нарешті, після прийому шипшини всередину необхідно обполіскувати рот теплою водою, тому що містяться в ньому кислоти можуть зруйнувати зубну емаль.

Шипшина при вагітності

Під час вагітності можна приймати не кожне лікарська рослина – у більшості з них є маса протипоказань. Але шипшина до них не відноситься. Кращою профілактикою і лікуванням застуд і вірусних захворювань для майбутньої мами стане регулярне вживання чаю або відвару з цієї рослини. Вдобавок до зміцнення імунітету шипшина при вагітності розвантажує нирки і має легку сечогінну дію.

Тільки пам’ятайте, що все добре в міру: якщо випивати більше літра відвару на добу, нирки можуть не справлятися з навантаженням. І якщо ви маєте якісь проблеми з цим органом, перед вживанням шипшини проконсультуйтеся з лікарем.

Шипшина для схуднення

Шипшина – не тільки джерело вітамінів, але і прекрасний засіб для боротьби з ожирінням і зайвою вагою. У відварі плодів цієї «дикої троянди» міститься чимало поживних речовин, які відмінно насичують, а також корисних сполук, що прискорюють метаболізм.

Найпростіше буде використовувати шипшина для схуднення у вигляді настою, який потрібно приймати щодня, 3-4 рази за добу. Для цього необхідно взяти 3-4 столові ложки сухих плодів, засипати в термос і залити літром окропу. Наполягати напій потрібно 12 годин, а приймати за півгодини до їди. Курс прийому – від двох тижнів до місяця.

Як заварювати шипшина

Щоб правильно заварити шипшина, мало мати під рукою плоди і воду. Важливі пропорції і час настоювання (якщо мова йде про настої). Так, пропорції завжди повинні бути 1 до 10: на 1 літр води потрібно приготувати 100 г шипшини (3-4 столові ложки).

Настій із шипшини, як описано вище, готується просто. Ви можете брати цілі плоди або подрібнювати їх – в останньому випадку час настоювання можна скоротити до семи годин.

Щоб правильно приготувати відвар шипшини, його слід для початку відварити в закритій каструлі близько години (якщо потрібно, доливаючи воду до вихідних пропорцій), а потім настоювати 12 годин. Цукор ні в настій, ні у відвар не додавати.

Опубліковано 2 серпня 2011 року.