1 Квітня, 2015

Що можна і чого не можна їсти при правильному харчуванні

Як правильно їсти, щоб схуднути?

Що можна їсти при правильному харчуванніЦе не означає, що варто відмовитися від цих продуктів. Просто варто їх замінити на менш підступні для фігури аналоги. Що є при правильному харчуванні?

Хлібці з цілісного зерна і каші (звичайно, такі каші варяться довше, ніж сухий або швидкорозчинний сніданок, але можна їх запарити в термосі з вечора).

Житній хліб, хліб з борошна грубого помелу і з висівками, зернові булочки і печиво (з додаванням насіння і горіхів, галети). Звичку брати шматочок хліба як додаток до кожного несолодких блюдах краще забути. Раніше хліб використовували в якості одного з столових приладів (замість вилки). Зараз у цьому немає потреби. Краще виробити звичку сприймати хліб як самостійну страву. Якщо окремо (без соусу, олії та майонезу) його є несмачно – значить хліб вашому організму не так вже і потрібен. Це стосується і інших продуктів.

Кондитерські вироби можна вживати, але в міру. Як правильно їсти, наприклад, цукерки, щоб схуднути? Не варто їх їсти після ситного обіду, краще – як перекушування до чаю, між прийомами їжі. І не варто також захоплюватися кількістю, пари штук цілком достатньо, щоб насолодитися чаюванням. Не варто маніакально намагатися замінити їх на більш «корисні» цукати, калорійність цукатів така ж, а буває і вище. Цукерки та інші кондитерські вироби замінюються тими ж печивом з насінням, сухофруктами, горішками, фруктами. Наприклад, до кави відмінно йдуть апельсини і грейпфрути.

Шоколадні батончики замінюються шоколадом. Горьким, з відсотком какао вище 50% (в молочному більше різних добавок). І теж рекомендується його вживати як перекушування, а не на десерт після обіду.

Чіпси і сухарики можна замінити на сухарики домашнього приготування з житнього хліба, їх хліба з висівками, зернового хліба та хлібці. Хлібці з добавками, корисними для травлення, продаються зазвичай у відділі для діабетиків. Вони дуже смачні і замінюють магазинні сухарики, в яких приправ і добавок для посилення смаку ніколи не шкодують при виробництві.

Цукор має ряд більш корисних замінників: це коричневий цукор, фруктоза (продається в відділі для діабетиків і в дитячому харчуванні), мед. Не рекомендується захоплюватися сахарозаменителями, вони мають побічні ефекти при вживанні у великих кількостях. Але краще просто обмежити споживання цукру з чаєм та кавою. На думку лікарів достатньо двох ложок на чашку.

Чай і кава. Каву краще пити тільки натуральний. Розчинна кава зручний у приготуванні, з ним легко перестати контролювати кількість випитих чашок, а це загрожує хворобами шлунково-кишкового тракту і серцево-судинної системи. Вершки в каві краще додавати теж натуральні, вони менш калорійні і більш корисні. Чаї можна урізноманітнити трав’яними та фруктовими, вони корисні і частина з них смачно пити без цукру.

Газована вода солодка – її краще не пити зовсім. Замінюється вона мінералкою, компотами, киселями та узвар. У компотах є вітаміни, і немає «хімії». Виняток: колу можна вживати, коли немає кави, а у вас впав тиск.

При покупці соків і нектарів слід уважно читати етикетки зі складом. Є «преміум» лінійки соків без добавок сиропу, якщо ви строго дотримуєтеся дієти. Якщо ж ні – то в будь-якому випадку, сік корисніше фанти і коли.

Що є при правильному харчуванні не можна:

Ковбаси (замінити м’ясом, за ціною однаково), копченості та соління (шкідливо для жкт), майонез і кетчуп, соуси магазинні (краще витратити 15 хвилин і приготувати самим), жирні і смажені в маслі страви (вирішується покупкою посуду для правильної готування, як то: аерогриль, сковорода з покриттям з тефлону, пароварка).

Що при правильному харчуванні є можна і навіть рекомендується:

Овочі, фрукти, горіхи, насіння, риба і м’ясо, молочні та кисломолочні продукти, гриби, яйця, зелень. Ці продукти багаті клітковиною, різноманітними білками і тими речовинами, які організм сам не в змозі синтезувати.

Чого не можна їсти при правильному харчуванніОдним з важливих складових правильного харчування є вибір продуктів і методів їх приготування. Крім того що правильний раціон повинен бути збалансований по харчовому складу (білки, жири і вуглеводи), важливо ще й стежити за їх якістю.

Це означає не стільки якість продуктів, хоча вони повинні без сумніву бути якісними, свіжими і не містити шкідливих добавок, скільки якість за змістом корисних речовин і особливостям свого біохімічного впливу на організм. Міняти харчові звички потрібно поступово, замінюючи звичні продукти на більш корисні, при цьому цікавлячись новими (корисними) рецептами.

Які продукти можна замінити більш корисними?

Список продуктів і страв, а також більш цінних для організму їх аналогів заснований на впливі тих чи інших продуктів на організм (на рівні біохімії), на харчовому складі і вмісті вітамінів, клітковини і мінералів.

Отже, розберемо основні групи, що можна їсти при правильному харчуванні, а чого краще уникати.

Загальновідомо, що при схудненні перший, від чого слід відмовитися – це «порожні» вуглеводи. Що це? Це бистроусвояемие вуглеводи, які майже відразу ж перетворюються на глюкозу після перетравлення і частково витрачаються при фізичній активності, а частково – тут же перетворюються в жири «про запас» (завдяки реакції організму на підвищення інсуліну в крові).

Що не можна їсти при правильному харчуванні з цієї групи:

  • сухі сніданки (рис, кукурудзяні пластівці, подушечки);
  • білий хліб і здоба (булочки, печиво, особливо пісочне і листкове);
  • кондитерські вироби (торти і тістечка, цукерки, шоколадки);
  • ті самі шоколадні батончики для перекусу;
  • чіпси і сухарики;
  • цукор;
  • чай і кава у великих кількостях (з великою дозою цукру і сухих вершків особливо);
  • солодка газована вода (кола, фанта, спрайт та інші), енергетики;
  • соки-нектари, які насправді містять сироп у складі, тому що натуральний сік більшості фруктів занадто кислий без підсолоджувачів.