11 Червня, 2014

Середземноморська дієта: худнемо по-італійськи

Зовсім скоро почнеться період відпусток, і багато хто з нас вирушать до сонячної Італії. Ви там ще не бували? Що ж, у цій країні багато цікавого, у тому числі й особливості середземноморських звичок харчування.

Напевно, кожен з нас так чи інакше чув про те, що середземноморська дієта – сама здорова. Їй присвячують цілі телепередачі, про неї пишуть в книгах, її вивчають клініки та інститути. І все тому, що люди, які здавна харчуються якимось особливим – середземноморським – чином живуть довше наших співвітчизників, мають менше проблем з серцево-судинною системою і всі як на підбір стрункі і веселі.

Але побувати в Італії і спробувати на своїй батьківщині готувати покуштувати тут страви не вийде: у вас швидко закінчується запас ідей з приводу того, що можна приготувати з макаронів і овочів, і повернення до котлет, картоплі і пельменів неминучий. А потім – і улюблена гречана дієта, яка приводить до тями після ситної зими.

Головне про середземноморську дієту

Отже, що потрібно знати про середземноморську дієту, щоб використовувати її грамотно?

  • По-перше, це не спосіб екстреного схуднення. Це правильно збалансоване харчування, яке не дає вам видужати.
  • По-друге, цей вид харчування повинен стати вашим способом життя. Тільки тоді почнуть проявлятися його оздоровчі властивості.

Це справжнє надбання жителів Середземноморського регіону, адже в їх системі живлення відзначається низький вміст тваринних жирів і «швидкого» цукру, високий вміст корисних харчових волокон, а також омега-3 жирних кислот і природних антиоксидантів.

Ключ до здорового харчування по-італійськи полягає в тому, що в їжу слід вживати велику кількість оливкової олії, свіжої риби та морепродуктів, овочів і фруктів, в той час як консерви на столі італійців займають останнє місце.

Як харчуватися за середземноморській дієті

Кухня країн середземноморського регіону настільки різноманітна, що скучити з такою дієтою вам не доведеться. Мало того, що іспанська та італійська традиції шанують різноманіття, а й національні страви в цих країнах відрізняються від провінції до провінції.

Виділити ключові інгредієнти цього типу харчування все-таки можна. І визначаються вони географічним розташуванням і кліматом: близькістю до моря, сонцем, середньою вологістю, гористою місцевістю, неродючому грунтом.

По-перше, цілі «плантації» оливкових гаїв дозволяють місцевим без обмежень вживати оливкове масло. Воно корисно для нашого організму: знижує рівень холестерину в крові, оздоровлює серцево-судинну систему. Тут його не тільки ллють в салати, але і мажуть на хліб.

Вибираючи для себе оливкова олія, краще зупинитися на продукті холодного віджиму virgin або extra virgin. А до смаку доведеться звикнути. Але це набагато краще, ніж звикання до лікарських препаратів.

По-друге, в Італії та Іспанії багато різноманітних морепродуктів. Це креветки, сардини, молюски, тріска, скумбрія, анчоуси і багато іншого. Вони в неабиякій кількості містять омега-3 жирні кислоти і теж чудово захищають нашу серцево-судинну, а також травну системи.

По-третє, в необмежених кількостях місцеві жителі вживають фрукти і овочі, багаті вітамінами, клітковиною, мінералами. Особливо варто виділити томати, які багаті ликопеном – це антиоксидант, ефективно захищає шкіру від старіння. Люблять італійці і перець, баклажани, цибулю, стручкову квасолю.

Ми можемо до цього списку додати і капусту будь-якого типу, яка містить сульфорафан: він регулює виділення в організмі ензимів, що нейтралізують ракові клітини. Ці продукти потрібно готувати на пару, так як при довгій обробці корисні сполуки руйнуються.

Добре в середземноморські уявлення про корисної їжі вписується дієта Інни Воловичева, яка, як і італійці, воліє вживати в їжу багато свіжих фруктів і овочів.

По-четверте, італійці визнають біле м’ясо: птах, ягнятина, баранина, кролятина, курячі грудки менш калорійні, ніж червоне м’ясо. Біле м’ясо багате амінокислотами, воно необхідне для правильного харчування.

По-п’яте, домашні сири і молочні продукти традиційні для Середземномор’я. Популярні у нас сири фета, моцарелла і рікотта не тільки дивно смачні, але й корисні сполученої лінолевої кислотою, яка ефективна в боротьбі із зайвою вагою і здатна блокувати ріст ракових клітин.

По-шосте, вживання в їжу волоських і кедрових горіхів, фундука, мигдалю обов’язкові для жителів узбережжя Середземного моря. Ці продукти багаті мінералами і вітамінами.

По-сьоме, на кожному італійському столі обов’язково буде присутній блюдо із зернових: пшениці, рису, ячменю. Хліб – тільки з борошна грубого помелу, рис – нешліфований. Високий вміст корисних волокон, вітамінів групи В роблять ці продукти важливою складовою дієти.

По-восьме, ніяк не обійтися без червоного сухого вина. Якщо їм не зловживати, результати перевершать усі сподівання: зміцнення серцево-судинної системи, зниження рівня холестерину, зміцнення імунітету не змусять себе чекати.

Що ж, цю дієту реально дотримуватися, перебуваючи в будь-якій державі. Вникнувши в головні принципи такого харчування, можна використовувати продукти, які дає нам рідна земля. Крім цього, ніхто не забороняє брати кулінарні італійські книги і щосили експериментувати, не забуваючи про правила.