Прості і складні вуглеводи, список продуктів

Прості, складні вуглеводи, список продуктів, корисних для фігури … Перш ніж описувати, який продукт і в яких кількостях слід вживати для краси і здоров’я, потрібно торкнутися теорії: що таке вуглеводи і навіщо вони потрібні організму.

Це допоможе вам зробити свій висновок – чи залишати складні вуглеводи (список продуктів – в окремому розділі) або прості у своєму раціоні або бездумно слідувати модним низьковуглеводних дієт, в яких споживання цих важливих харчових елементів прагне до нуля.

Що таке вуглеводи

Якщо ви поцікавитеся і знайдете в Мережі продукти, що містять вуглеводи, список їх буде дуже великим. Чому? Тому що вуглеводи – це важлива частина нашого раціону, без вуглеводів неможлива нормальна робота організму і мозку, наших клітин і м’язів.

Натуральні продукти харчування дуже часто містять в собі і вуглеводи, і жири, і білки. Це елементи збалансованого раціону, так чому ж багато продукти, насичені вуглеводами, дієтологи називають ворогами красивої фігури?

Вуглеводи беруть участь у роботі клітинних структур. Вони виконують рецепторну функцію, відіграють важливу роль у нормалізації тиску крові. Також вуглеводи зберігаються в нашій печінці і м’язах у вигляді глікогену, який вже на вимогу організму перетворюється в глюкозу. Цей процес важливий для регуляції цукру в крові, і допускати повного виснаження запасу глікогену не варто. Дефіцит вуглеводів і виснаження запасів глікогену чреватий відкладенням жиру в печінці. В результаті функціонування цього органу порушується.

З іншого боку, надмірний вміст вуглеводів в їжі викликає викид інсуліну в кров, а потім стає причиною набору зайвої ваги. Надмірне вживання вуглеводів веде до ожиріння, порушення обміну речовин, появи гастриту і діабету.

Виходить, що для здоров’я і стрункої фігури потрібно постійно дотримуватися баланс: вживати вуглеводи, але в помірних кількостях, що захистить вас від хвороб, а також вбереже від ожиріння.

А саме: вживати продукти з «правильними вуглеводами», а також продукти без вуглеводів. Список цих «безвуглеводних» продуктів виявиться невеликим, проте зрозумілим. До продуктів без вуглеводів відносяться білкові: рослинна олія, м’ясо всіх сортів (свинина, телятина, яловичина, баранина, індичка, курка, качка, гусак, кролятина), субпродукти (печінка, нирки, сало, шлунки, серце), риба (морська і річкова), морепродукти (кальмари, креветки, мідії та інше), ікра чорна і червона, чай і кава без цукру.

Прості вуглеводи, список продуктів

Що таке прості, або швидкі вуглеводи? Список продуктів вам мало що скаже про те, чому їх вживання часто (але не завжди!) Викликає утворення надмірної ваги.

Прості вуглеводи – це глюкоза, фруктоза, сахароза. Глюкоза дуже важлива для нормального обміну вуглеводів в організмі, це основне «паливо» для нашого мозку. Глюкозу потрібно вживати в розумних кількостях. Найбільше її міститься у винограді, вишні, черешні, малині, кавуні, гарбузі.

Фруктоза – поширений «фруктовий» вуглевод. Він не так сильно підвищує цукор в крові, тому рекомендований для вживання хворим на діабет. Фруктоза набагато солодше цукру, тому за рахунок неї можна знизити загальне споживання «шкідливих» вуглеводів.

Нарешті, той самий «шкідливий» вуглевод – сахароза. У ньому немає ніяких поживних речовин, він моментально розщеплюється в шлунку і кишечнику і швидко вирушає в «жирові депо». Найчастіше саме на увазі цукор, коли говорять про прості вуглеводи. Список продуктів, що містять цей вуглевод, великий: це кондитерські вироби, мед, варення, морозиво, солодкі напої. Серед фруктів і овочів – буряк, персики, сливи, дині, морква, мандарини. Найнебезпечніше для фігури і здоров’я – продукти, приготовані з додаванням цукрового піску.

Чим дієтологів так не догодили легкі вуглеводи? Список продуктів містить в собі булочки, тістечка, печиво, цукерки. Потрапляючи в шлунок, ці продукти в процесі перетравлювання розщеплюються на складові частини. Більша з яких – цукор, він надходить у кров, стимулює вироблення надмірної кількості інсуліну і запускається процес рясного жирообразования. При цьому досить швидко ви захочете знову є.

Складні вуглеводи, список продуктів

Що таке складні, або повільні вуглеводи? Список продуктів їх теж досить значний: сюди можна віднести всі злакові, макаронні вироби з твердих сортів різних злаків, картопля, бобові, хліб різних видів, деякі овочі.

До складних вуглеводів належать складні полімери глюкози. Це крохмаль, глікоген, клітковина, пектини. Чому вони саме складні? Тому що на засвоєння таких вуглеводів організму потрібно чимало часу. У кров вони потрапляють поступово і в скромних кількостях, тому надовго дають відчуття ситості і не позначаються згубно на вашому зовнішньому вигляді.

Все перераховане вище – корисні вуглеводи. Список продуктів цієї категорії можна привести в загальному: зернові, бобові, деякі овочі (картопля, морква, гарбуз, капуста, томати), макарони, горіхи, фрукти (яблука, малина, слива, персики, абрикоси, виноград, апельсини, лимони, дині ). Це список, в який входять і клітковина, і пектини, і крохмаль. Глікоген в невеликій кількості міститься в м’ясі та печінці.

Можливо, це не всі продукти, що містять складні вуглеводи. Список може бути більш докладним, якщо розбирати всі крупи, всі види овочів і фруктів. Однак для того, щоб харчуватися правильно, не потрібно знати абсолютно всі продукти – важливо розуміти, чим відрізняються прості вуглеводи від складних, швидкі від повільних. І намагатися наповнити свій раціон усіма видами корисних продуктів, робити його повноцінним і різноманітним.