8 Травня, 2015

Правильне харчування і дієти

Принципи правильного харчування

Отже, чи варто відмовлятися від деяких продуктів з-за того, що вони висококалорійні? Що повинно входити до складу правильного меню при дієті?

У меню правильної дієти повинно враховуватися процентне співвідношення білків, жирів і вуглеводів. Оптимальне співвідношення: 50% вуглеводів, 25-35 – білків і решта – жири. Жири обов’язкові. Але якщо у вуглеводах на сніданок ще можна замінити корисну кашу з цільного зерна «порожніми» вуглеводами кукурудзяних пластівців, то замінювати натуральне вершкове масло на спред – це не тільки не корисно, але навіть шкідливо. Ще краще закупити оливкова, рапсова або кукурудзяна олії холодного віджиму. Ковбаса легко замінюється іншими джерелами білка, наприклад, грибами, яйцями, індичкою і рибою. Білий хліб і макарони з м’яких сортів пшениці краще замінити крупами, пастою і коричневим рисом. Приблизно половину вуглеводів повинні складати фрукти і овочі.

У правильній дієті важлива готування з мінімальною втратою смакових якостей і корисних властивостей початкових продуктів. Не можна готувати інгредієнти для однієї страви по кілька разів. Так, наприклад, голубці краще покласти полусваренный рис і злегка приспущенную (щоб відокремлювалася) капусту. Так само і суп: кожен овоч додається окремо, за розкладом (виходячи з часу готування для них). Корисні страви готуються швидко і просто. Всі продукти в них впізнавані і виглядають апетитно самі по собі, а не тому, що рясно политі соусом. Крім того, варто обзавестися якісної посудом і технікою для готування: сковорідкою для смаження, яка споживає мінімум масла (з тефлоновим покриттям, наприклад), аэрогрилем, пароваркою, соковижималкою.

Якщо їжу можна з’їсти сирим, її краще їсти сирою, хоча б частково. Звичайно, проти сироїдіння можна навести безліч аргументів у плані роботи шлунково-кишкового тракту (приготовлені овочі – більш щадні для кишечника). Але в тому, що в свіжих фруктах і ягодах більше вітамінів, згодні всі.

Харчування при правильній дієті має бути різноманітним. Звичайно, краще вибирати фрукти і овочі, вирощені у вашому регіоні, з кількох причин: терміни транспортування, незвичність до незнайомих фруктам, яка може викликати алергію. Вживати краще ту їжу, яка відповідає сезону.

Порції не повинні бути маленькими, ні великими. Просто беріть посуд трохи меншого обсягу, ніж зазвичай, і не поспішайте за добавкою, почекайте небагато: організм всього через 20 хвилин відчує насичення.

І не забувайте дотримуватися режиму харчування. Що стосується обсягів їжі, яку вживають протягом дня, часто пропонується схема виглядає так: 25%-50%-25%. Це приблизний розподіл їжі в день, сніданок, обід і вечерю. Але між ними можна дозволити собі перекуси у вигляді фруктів або чаю.

Існує безліч дієт як лікувальних, так і для схуднення. Частина з них складена лікарями-дієтологами, частина – результат діяльності самоучок. Які ж дієти для схуднення правильні і безпечні? Зараз найбільш ефективними, а головне, правильними дієтами для схуднення вважаються дієти з обмеженням калорій, збалансованим по харчовим складом харчуванням, а також такі дієтичні програми харчування, які враховують комплексні проблеми зі здоров’ям, а не тільки зайву вагу.

Перед початком будь-яких дій по зміні харчування (особливо серйозних випадках) слід отримати консультацію у лікаря-гастроентеролога, ендокринолога і кардіолога. Можливо, не зайвим буде відвідати гінеколога. Часто надмірна вага межує з рядом захворювань, а іноді і викликаний ними. Не варто також захоплюватися самолікуванням і народними методами. Правильну дієту для схуднення може скласти дієтолог, ендокринолог і гастроентеролог. Можливо, винуватцем зайвої ваги є стрес. В цьому випадку слід звернутися до психотерапевта. Якщо причина психологічна, то при її усунення вага поступово нормалізується сам.

Правильне харчування при дієті

Збалансоване харчування при дієті – це дуже важливо. Якщо ваша дієта передбачає обмеження калорій, важливо грамотно розподіляти білки, жири та вуглеводи у межах денної норми калорій.

Не рекомендується різко обмежувати себе в харчуванні. Навіть різниця в 200 Ккал між споживаної вами звичайною нормою і вашим денним витратою калорій сприяє схудненню. Дієта з обмеженням калорій в день до 1200 Ккал – це екстрим. Якщо в стані спокою людина в середньому витрачає 1500 Ккал у день, а при обліку роботи, пересувань, мінімальної фізичного навантаження – 2000-2500 Ккал в день, то знижувати кількість калорій до половини рівня, необхідного вам в день – це прямий шлях набрати вагу ще більше.

Звичайно, якщо ваша мета – скинути до свята максимальна кількість кілограм – можливо, це вихід. Але настільки екстремальні заходи можуть обернутися відвислою шкірою, стресом для організму в цілому, а в підсумку – синдромом голодуючого. Якщо коротко: організм, поміщений в стресові для нього умови (різке обмеження в їжі) «лякається» і намагається надолужити згаяне, ще й з запасом. Тому замість експрес-дієт, які підходять як короткочасне засіб, краще скласти меню правильної дієти, комплексно продумати і збалансувати своє харчування, змінити свої харчові звички.

Наприклад, картопля фрі краще їсти з салатом зі свіжої зелені, і не частіше разу на тиждень. Чи Кока-кола, яку краще вживати тільки в якості заміни кави, якщо потрібно підняти тиск, тому, що сама вона, особливо натщесерце, вона дуже агресивна для шлунка і призводить до гастриту і виразці. Це два простих приклади з фаст-фуду. Крім того, що обидва ці продукту – висококалорійні, вони ще й шкідливі шлунку. І корисних речовин в них немає. Але це не привід від них відмовлятися. Варто тільки намагатися замінювати їх більш корисними продуктами, наприклад компотом і печеною картоплею. Навіть якщо в картоплі, запеченому з овочами, м’ясом або рибою, буде стільки ж калорій, користі від нього буде більше. До речі, 0,5 л. Кока-коли та 200 грам картоплі-фрі – це 210 Ккал і 600-800 Ккал відповідно.