15 Квітня, 2015

Особливості харчування годуючої матері

Безпека харчування годуючої жінки

Раціон харчування годуючої матері повинен бути складений так, щоб у ньому не було ніяких небезпечних для малюка речовин. З меню жінки необхідно виключити страви, які можуть викликати алергічну реакцію або посилити бродильні процеси в травному тракті дитини.

Для цього необхідно зовсім відмовитися або значно обмежити вживання продуктів, що містять у великих кількостях сіль, ефірні олії, екстрактивні речовини: ковбасних виробів, копченої та солоної риби, маринадів, солінь, консервів, часнику, цибулі, наваристих рибних і м’ясних бульйонів.

Протягом перших шести місяців вигодовування малюка не рекомендується їсти їжу у великих кількостях, що містить цукор кондитерські вироби, солодкі каші, варення, солодкі безалкогольні напої, солодкі сирні сирки і пасти.

Правильне харчування годуючої мами не повинно містити продукти, які потенційно можуть викликати алергію: арахіс, какао, шоколад, раків, креветок, крабів, полуницю, цитрусові, яйця, томати або іншу їжу, на яку у жінки раніше була харчова нестерпність. Мало хто знає, але м’ясо молодих птахів і тварин також є алергенним продуктом.

Правильний питний режим годуючої жінки

Для підтримки лактації правильний питний режим не менш важливий, ніж харчування годуючої матері. Крім звичайного об’єму рідини, що вживається за день, близько 1,5 літрів, жінка повинна випивати додатково 1 літр у вигляді чаю, компоту, молока, соку чи інший напій.

Варто звернути увагу на те, що не можна в перший же день після пологів різко збільшувати кількість випивається рідини. Так як протягом 2-4 діб після народження малюка молока в грудях в жінки ще немає, а виділяється молозиво. Якщо ж багато пити відразу, як тільки дитина з’явився, то це призведе до надмірної кількості молока, що утруднить його виділення, і може стати причиною лактостазу.

Меню харчування годуючої мами

Меню харчування годуючої мамиДля молодих мам, які не можуть відразу зорієнтуватися і скласти своє щоденне меню, пропонуємо приблизний одноденний раціон харчування годуючої матері:

 

 

 

  • Рано вранці, годині о 6, відразу після пробудження необхідно випити склянку свіжого кефіру.
  • Сніданок: молочна рисова каша, бутерброд з маслом і сиром, чай.
  • Другий сніданок: склянка чаю і яблуко.
  • Обід: щі з свіжої капусти, картопляне пюре з тушкованим м’ясом, салат з моркви, кураги і журавлини з рослинним маслом, склянка компоту з сухофруктів, хліб.
  • Полуденок: кілька печив або сухариків зі склянкою яблучного соку.
  • Вечеря: овочеве рагу, відварна риба в молочному соусі, салат зі свіжих огірків з зеленню і рослинним маслом, чай з молоком, шматочок хліба.

На завершення варто сказати про те, що якісний склад грудного молока лише частково залежить від характеру харчування годуючої матері. Так концентрація білка в молоці завжди постійна і не залежить від кількості спожитої білкової їжі. А ось кількість вітамінів, мінералів, жирів у молоці безпосередньо залежить від того, скільки цих речовин в маминому раціоні.

Харчування годуючої матеріВсі знають про те, що в грудному молоці містяться речовини, необхідні для життя, росту і здоров’я малюка: вуглеводи, жири, білки, мікроелементи, вітаміни. Ці елементи беруться з організму жінки, тому меню харчування годуючої мами повинно бути раціональним і збалансованим. Особливо це важливо в перші півроку життя дитини, коли він годується виключно материнським молоком. Адже самопочуття малюка безпосередньо залежить від правильного харчування годуючої мами, так як всі продукти, які з’їдаються нею, потрапляють у грудне молоко. Тому при складанні свого меню кожна жінка, що годує дитину, повинна керуватися трьома основними принципами: різноманітність, безпеку, правильний питний режим.

Різноманітність раціону харчування годуючої матері

Щоденний раціон годуючої матері повинна бути повноцінним, і містити всі основні типи продуктів:

  • Білки: молоко, сир та інші молочні продукти, риба, м’ясо.
  • Вуглеводи: макаронні вироби (краще з борошна твердих сортів пшениці), крупи, хліб і хлібобулочні вироби, фрукти, овочі, плодовоовощные соки, ягоди.
  • Жири: рослинне і вершкове масло.

При виборі м’яса перевагу варто віддати нежирним сортам свинини і яловичини, білого м’яса птиці. Рибу також рекомендується їсти жирну, наприклад, хек, тріску, коропа, судака. Вживати м’ясо і рибу краще у вареному або тушкованому вигляді з мінімальною кількістю спецій.

Правильне харчування годуючої мами неможливо без великої кількості молочної продукції. Це і сир, і сир, і згущене молоко. А ось від вживання цільного коров’ячого молока краще утриматися, так як досить часто воно викликає алергічні реакції у малюків. Замінити цей продукт можна ряжанкою, йогуртом або кефіром.

Обов’язково в щоденному раціоні годуючої жінки повинні бути присутніми овочі та фрукти, так як вони містять харчові волокна необхідні для нормального функціонування травного тракту. Молодій мамі потрібно з’їдати не менше 400 г овочів на день, вживати їх слід або в сирому або вареному вигляді. Необхідне щоденне кількість фруктів і ягід – приблизно 300 г, рекомендується віддати перевагу грушах, яблуках, сливам. Соки будуть більш корисними для здоров’я, якщо їх пити з м’якоттю, 200-300 мл в день цілком достатньо. При цьому їсти тропічні фрукти, і пити соки, вичавлені з них, не варто, так як висока ймовірність появи алергічної реакції у малюка. Винятком з цього правила є тільки банани.

Меню харчування годуючої мами обов’язково повинно містити каші, так як вони багаті вітамінами, мінералами, харчовими волокнами, найбільше їх у вівсяної, гречаної, пшоняної. Якщо при приготуванні цих каш додати сухофрукти (курагу, чорнослив, родзинки), то вийде не тільки корисна, але й смачна страва.

Жирів у раціоні годуючої жінки має бути трохи: 15 г масла рослинного походження (соняшникова, оливкова, соєва, кукурудзяна) і 25 г вершкового масла. Кількість цукру рекомендується обмежити до мінімуму, а від кондитерських виробів краще утриматися зовсім.