5 Червня, 2014

Малина – корисні властивості і протипоказання

Складно уявити собі ліки смачніше і натуральніше, ніж малина. Притаманні малині корисні властивості роблять її улюбленим засобом для лікування застуди, авітамінозів і багатьох інших захворювань. До речі, малина буває не тільки червоною, але чорної і білої.

Звичайна малина належить сімейству рожевих. Це невеликий чагарник, висота якого досягає 1,5 метрів. Пагони малини покриті дрібними шипами і їстівними соковитими плодами. Про те, що малина має корисні властивості, знали ще в стародавні часи – В Стародавній Греції і Римі. Перші згадки про малині як судовому рослині відносяться до рукописів 3 століття до нашої ери.

Родом малина з країн Середньої Європи, де вона з’явилася в ярах, на берегах річок, в темних лісах. Культивується рослина в багатьох країнах світу, але найбільше її в Росії, США, Сербії та Чорногорії. Наші предки, давні слов’яни, збирали малину в лісі, готували з неї їжу і лікарські засоби. Відомо, що ягода завжди була на столі слов’ян – це було обов’язкове і бажані ласощі. Тому малина згадується і в народних казках, прислів’ях, піснях. Ягода має солодкий смак, і навіть сьогодні ми нерідко використовуємо слово «малина» для опису чогось доброго: «Не життя, а малина».

Найпоширенішими є червоні сорти ягоди. Хоча має і чорна малина корисні властивості і приємний смак. Садові сорти відрізняються від диких тим, що ягоди у першому крупніше, але аромат і смак не такий яскравий, як у «дички».

Плоди малини їдять свіжими, з них варять варення, сиропи, компоти, їх сушать і консервують. З малини виходить відмінне дитяче пюре, сік, киселі; з неї можна робити морси і желе. Малиновий сік можна додавати в десерти, йогурти, цукерки, а самі ягоди стають прекрасною основою для начинки до пирогів, тортів і тістечок. Заморожені плоди малини дуже довго зберігаються і не втрачають свої цінні якості.

Малина – корисні властивості

У 100 г малини міститься переважно вода (86 г), а також білки (1 г), вуглеводи (5,5 г), жири (0,65 г) і харчові волокна (7 г). Є й такі вітаміни в малині: бета-каротин, вітамін В1, В2, В3, В4, В5, вітамін С, Е, К, Р. Не обходиться складу ягоди без макроелементів (кальцій, магній, калій, натрій, фосфор) і мікроелементів (мідь, залізо, марганець, селен і цинк).

Користь малини відома кожному: це, в першу чергу, відмінний засіб при будь-якому ГРВІ. У ягодах малини міститься саліцилова кислота, яка має потогінний і жарознижуючим ефектом. За рахунок неї малина і знижує температуру тіла без побічних ефектів, які властиві будь-яким таблеткам. Найпотужнішим жарознижуючим ефектом володіють дикі сорти малини. При застуді ягоду заварюють, як чай – при цьому можна брати як сухі, так і свіжі плоди рослини. Ці ж властивості чаю допомагають і для зниження артеріального тиску у гіпертоніків. Калорійність малини невелика – в 100 г ягоди міститься всього лише 52 ккал.

У плодів малини є також і інші корисні ефекти: протизапальний, кровоспинний, протиблювотний, антитоксичний, знеболюючий. Якщо знати, які вітаміни в малині містяться, можна не тільки вилікуватися від застуди, а й поліпшити стан своєї шкіри (бета-каротин і вітаміни групи В), підвищити рівень гемоглобіну (в ній багато заліза), вилікуватися від атеросклерозу, захворювань нирок, шлунка і кишечника.

Як і чорна смородина корисні властивості якої опишемо в наступній статті, малина не втрачає більшість корисних речовин при термообробці і заморожуванню. Тому і малинове варення, і малиновий джем – це теж відмінні ліки.

Листя малини – корисні властивості

Не одна лише ягода відрізняється корисним складом – листя малини використовуються в народній медицині з не меншим успіхом. Найбільше проявляють листя малини корисні властивості в лікуванні простудних захворювань: чай з листя рослини збиває температуру, стимулює потовиділення. Настоєм з листя можна полоскати горло і порожнину рота при ангінах, ларингіті, фарингітах і стоматитах.

Листя малини мають в’яжучі властивості, що з успіхом застосовується в лікуванні тривалих кровотеч і проносів. Стимулює настій з листя малини і гладку мускулатуру матки, а це використовується при запаленнях і інших захворюваннях жіночих статевих органів.

Малина – протипоказання

У малини є певні протипоказання до вживання. Так, не можна її застосовувати при подагрі, нефриті, індивідуальної нестерпності. Більше малина протипоказання до вживання не має.

Якою б не була малина, користь і шкода цієї рослини повинні бути відомі будь-кому. І якщо ви відчуваєте нездужання, втома і перші ознаки застуди, заваріть собі малинового чаю – він швидко вас вилікує.