5 Червня, 2014

Кропива – корисні властивості, застосування та протипоказання

Всі знають про такий бур’ян, як кропива. А чи знаєте ви, чим він корисний? Кропива з успіхом застосовується в медицині, косметології, кулінарії. В якості лікувальної трави вона відома ще з часів Авіценни, який писав про лікарські властивості цього бур’яну.

У нас лікувальні властивості кропиви стали використовувати з 17 століття. Сьогодні її спеціально вирощують і культивують в декількох країнах Європи. Як дикоросла рослина вона поширена в помірних поясах і Південного, і Північного півкуль.

Зростає кропива на вологій родючому грунті, в лісах і городах. Потрібно розрізняти різні види цієї рослини – багаторічні та однорічні кропиву. Саме багаторічна кропива має властивості, які застосовуються в медичній практиці.

Кропива- корисні і лікувальні властивості

Щоб зрозуміти, чим корисна кропива, необхідно розглянути її хімічний склад. Так, в 100 грамах кропиви міститься 3,7 г білків, 0,5 г жирів, 5,4 г вуглеводів, 3,1 г клітковини. А також вітаміни: A, B1, B2, B5, B6, B9, C, E, K, H, B4. Крім того, в ній у великій кількості є калій, магній, натрій, кальцій, фосфор, хлор, мідь, залізо, цинк і селен.

Корисні властивості кропиви полягають в тому, що вона має протизапальний ефект, підвищує згортання крові, усуває темні кола під очима, надає лікувальну дію при захворюваннях печінки, сечового міхура.

Має кропива корисні властивості і для хворих на туберкульоз, атеросклерозом і самими різними хронічними захворюваннями (рослина стимулює вуглеводний і білковий обмін при невисокій опірності організму). Якщо вам потрібно терміново зупинити кровотечу, допоможуть лікувальні властивості кропиви: рослина має бактерицидну і кровоспинну дію, тому її можна сміливо прикладати до ран, виразок і гнійників.

Завдяки цим же властивостям добре допомагає кропива при місячних, особливо якщо вони рясні і хворобливі – рослина зменшує втрати крові, нормалізує менструальний цикл, надає потужний протизапальний ефект.

Кропива- протипоказання

Так як рослина підсилює згортання крові, кропива має протипоказання до вживання: якщо є варикозне розширення вен, тромбофлебіт і просто густа кров – щоб уникнути появи тромбів. Не можна використовувати кропиву при гіпертонії, атеросклерозі, при захворюваннях нирок.

Категорично забороняється пити відвар кропиви вагітним, так як це може спровокувати сутички і передчасні пологи.

Застосування кропиви

Застосовується кропива в лікувальних цілях, в кулінарії і косметології. Розглянемо кілька рецептів, які доводять, наскільки це універсальний і корисний продукт.

Щоб поліпшити роботу серця, зміцнити загальний стан і очистити кров, можна приготувати такий настій кропиви: у пляшку горілки засипте 200 г листя молодої рослини. Настоянку потрібно витримати на вікні приблизно добу, а потім переставити її в темне місце на 8 днів. Готовий напій коштує процідити, віджати або відфільтрувати, тримати тільки в темній скляному посуді. Приймати отримане ліки потрібно по чайній ложці за півгодини до їжі вранці та перед сном.

Відмінно допомагає кропива і при м’язових болях, а також радикуліті. Для цього подрібнені в м’ясорубці листя потрібно змішати з вершковим маслом, додати в суміш тертий хрін і використовувати як мазь. Зберігати в закритій баночці в холодильнику.

Чай з насіння або листя кропиви показаний для підвищення потенції, при захворюваннях печінки і ревматизмі, при цукровому діабеті, гастритах і ентероколітах. Пити такий чай потрібно за півгодини до їжі.

У косметичних цілях дівчата люблять застосовувати відвар кропиви для волосся: 150 г сухих або свіжих листя заливається літром окропу, додається столова ложка меду і настоюється близько години. Потім відвар проціджують і ділиться на частини. У тазу з теплою водою потрібно розчинити 2 склянки відвару і вимити цією водою голову. Волосся після такої процедури стає шовковистим, блискучими і міцними.

У кулінарії є безліч рецептів, де використовується кропива. Застосування цієї рослини в салатах, супах і багатьох національних стравах пояснюється не тільки його корисністю, але і відмінними смаковими якостями.

Корисний та смачний салат виходить з молодих листочків кропиви: візьміть 200 г листя, стільки ж щавлю, 100 г зеленої цибулі, дрібно наріжте і пропустіть суміш через м’ясорубку. Додайте в неї два дрібно нарізаних варених яйця, посоліть і заправте рослинним маслом. Добре до салату нарізати свіжий редис.

Популярно застосування кропиви для приготування смачних пшоняних биточків, або пиріжків: відваріть пару хвилин кропиву, підсушіть і подрібніть ножем. Змішайте з густою пшоняною кашею, додайте зелені і виліпити биточки. Випікайте в духовці, а на стіл подавайте зі сметаною.

Це далеко не повний список тих страв і лікарських настоїв, які можна робити з кропиви. Спробуйте хоча б один рецепт з кропивою – дуже доступним і корисною рослиною.