2 Червня, 2014

Корисні властивості ожини

Чудовий смак, насичений колір – це далеко не все, чим володіє ожина. Корисні властивості ягоди використовуються для лікування багатьох хвороб, а також роблять її цінним продуктом харчування для дітей і дорослих. Характерні для ожини корисні властивості виділяють цю дику ягоду серед інших.

Ожина – це багаторічний чагарник, який належить до сімейства розоцвітих. Рослина поширена в Європі та Азії, переважно в хвойних і змішаних лісах. У садах ожина практично не вирощується, тому тим, кому вона подобається, доводиться просто сподіватися на хороший урожай. Втім, ожина більш урожайна, ніж дика малина, і майже завжди в розпал літа гілки рослини прогинаються від тяжкості ягід.

Смак ягід ожини кисло-солодкий, їй трохи не вистачає солодощі. Однак цінителі натурального смаку ніколи не додають до ожині цукор – без нього вона набагато корисніше. До того ж ягода дуже ароматна і соковита, завдяки чому її використовують у приготуванні пирогів, з неї варять компоти та варення, роблять джеми і муси.

Ожина – корисні властивості

У ожині дуже багато корисних речовин. Це і аскорбінова кислота, і глюкоза, і сахароза, і фруктоза, а також тіамін і каротин. Вітамінів групи Р в ожині більше, ніж у малині. Містить ожина вітаміни А, В1, В2, С, Е. А також залізо, біофлавоноїди, пектинові речовини, органічні кислоти.

Ожина в лікувальних цілях застосовується досить давно. Сучасні вчені стверджують, що якщо вживати ягоду щодня, можна ефективно захистити себе від розвитку пухлинних захворювань. А лікарі давнину Ібн-Сина і Парацельс використовували ожину для лікування найрізноманітніших хвороб.

Зізнається користь ожини і в народній медицині. Фенольні сполуки мають противосклеротическое і зміцнюючий судини дію. Антоціани, катехіни, лейкоантоціани і флавоноли мають протизапальні властивості. Тому так ефективна ожина при застудах, пневмонії, гарячкових станах: вона швидко знижує температуру тіла, втамовує спрагу, знімає запалення. Корисна ожина і для кишечника, а також при циститі та інших проблемах з нирками. Що міститься в ягодах ожини пектин виводить з організму солі важких металів і стронцій.

Листя ожини, корисні властивості

У цій рослині корисно все – не тільки ягоди, а й листя. Листя ожини багаті вітаміном С, дубильними речовинами, мінералами і амінокислотами. Вони добре активізують травлення, а їх відваром також лікують екзему і запалення шкіри. Прекрасно відвар листя допомагає при ангіні й стоматиті. А також при патологічному протіканні клімаксу і спайкової хвороби (після операцій).

Надають листя ожини корисні властивості при розладах нервової системи та проблеми з серцем. Настій з листя надає ранозагоювальну, сечогінну, протизапальну дію. Дуже ефективно полоскати ним ротову порожнину при стоматитах, проблемах з яснами, карієсі.

Кашка з листя ожини допомагає при ранах, ударах, наривах. Нею лікують екзему, лишаї, трофічні виразки і інші шкірні захворювання.

Як використовують ожину

Колись з листя ожини варили дуже смачний і ароматний чай. Для цього їх потрібно було закрити в темному посуді, дочекатися їх повного в’янення, а потім висушити на повітрі. Для приготування чаю листя слід заварити окропом і дочекатися 5-10 хвилин. Такий чай не просто смачний, а й корисний при цукровому діабеті, він поліпшує обмін речовин і відмінно тонізує.

Заварювати як чай можна і ягоди ожини. Це чудове загальнозміцнюючий і заспокійливий засіб, особливо для жінок в період клімаксу.

Свіжі ягоди їдять як десерт. Можна з цукром або без цукру, з вершками, вершковим морозивом, йогуртом або желе. Ягодами ожини прикрашають торти і тістечка, використовують як начинки для пирогів – так само, як і агрус.

Ожину можна заморожувати. Так вона зберігає майже всі свої корисні властивості – в будь-якому випадку, набагато краще, ніж після термічної обробки (в варення або джемі). У кулінарії ожину використовують для приготування мармеладу, киселю, компоту, соку, а також з неї готують лікери і настоянки.