5 Червня, 2014

Корисні властивості інжиру

Інжир – одне з найстаріших рослин, які були колись окультурені людиною. У найдавніших джерелах (в Корані і Біблії), що збереглися до наших часів, описуються плоди фігового дерева (так називали інжир). А властиві інжиру корисні властивості були включені в стародавні Лікарське збірники. Обробляється це дивовижна рослина вже більше 5 тисяч років. У нашій країні цей плід з’явився не так давно – відтоді, як його почали вирощувати в Узбекистані, Казахстані й Туреччині, а також на Кавказі. І те, що має інжир корисні властивості, ми дізналися не так давно. Але це дійсно дуже цінний корисний фрукт, який зберігає свої якості і в сушеному вигляді.

Інжир (або фіга, смоківниця, винна ягода, Смирнський ягода) – це високе дерево з великими листками, виростає яке в теплому кліматі і плодоносить невеликими фіолетовими або жовтими фруктами. Стиглий інжир зберігається не довше шести годин, тому на наші столи найчастіше він потрапляє сушеним.

Батьківщиною інжиру вважається Аравійський півострів, де він і в наші дні росте в дикому вигляді. Звідти плід розповсюдився в Сирію, Єгипет, Юдею, Фінікію, Середню Азію, країни Середземного моря. Сьогодні його можна зустріти в Південній і Північній Америці, Ірані, Афганістані, на Кавказі, Південному березі Криму.

Вживають фрукт як у свіжому вигляді, так і консервованому. З інжиру виходить дуже смачне варення, компоти, мармелад, джеми, вино. Його можна додавати в пироги, торти, салати, різні м’ясні страви.

Інжир – корисні властивості і шкода

До складу інжиру входять білки, жири і вуглеводи, а також клітковина і органічні кислоти. Вітамінів в цьому фрукті не так багато, як у деяких інших, проте в ньому міститься велика кількість різних корисних сполук. Так, серед вітамінів більш-менш відчутну кількість складають вітамін А, В1, В2, В3, фолієва кислота, вітамін С. Дуже багато в инжире калію (270 мг на 100 г), а також є кальцій, магній, фосфор, натрій. Фрукт багатий залізом і міддю. Невелику має інжир калорійність: 49 ккал на 100 г.

Стародавні лікарі застосовували інжир для лікування застуди, гарячкових станів, занепаду сил. Так, м’якоть інжиру володіє відмінним жарознижуючим властивістю, а відвар пом’якшує кашель і лікує захворювання горла. Великий вміст в плодах калію, магнію, заліза роблять його відмінним натуральним засобом для боротьби з аритмією, бронхіальною астмою, анемією, кашлем. Необхідний він і спортсменам, оскільки містить все те, що потрібно м’язам після інтенсивної роботи. Інжир і страви з нього заспокоюють нервову систему, а також знижують тахікардію.

Користь інжиру проявляється і в здатності знижувати рівень «поганого» холестерину, що дуже важливо в лікуванні і профілактиці такого поширеного захворювання, як атеросклероз. Свіжий інжир ефективно знижує і вміст цукру в крові, тому він рекомендується до вживання особам, які страждають від діабету і ожиріння.

Володіють не менш цінними властивостями і продукти, отримані з інжиру. Так, зберігає і інжир сушений корисні властивості. Він вживається не тільки як десерт, але справжніх ліків: сушений інжир підвищує імунітет, надає м’яку проносну дію, нормалізує роботу шлунково-кишкового тракту. Сушений фрукт можна сміливо додавати в дієтичне харчування, так як він допомагає швидше насититися за великої кількості клітковини. Доведено, що входять до складу сухого плоду інжиру галловая і сірінговая кислоти відновлюють нормальну мікрофлору кишечника після різних захворювань і прийому антибіотиків.

Сироп, отриманий з плодів інжиру, стимулює апетит і нормалізує роботу системи травлення. Хорош сироп в лікуванні м’язового ревматизму, каменів у нирках, при шкірних захворюваннях і деяких «жіночих» хворобах. А якщо у вас немає можливості придбати свіжий інжир, і потрібно позбавитися застуди, ви можете спокійно використовувати сушений фрукт. Заваріть три плоди інжиру в склянці молока – це засіб відмінно допомагає при сильному кашлі або ангіні.

Вживаючи інжир, користь і шкода якого звичайній людині можуть бути і невідомі, потрібно бути обережними. Так, при подагрі та гострих запаленнях в кишечниках свіжий інжир їсти не можна. А висушені плоди протипоказані при цукровому діабеті.

У нас за останні десятиліття з’явилося досить багато екзотичних фруктів: це і інжир, і хурма, і зизифус корисні властивості якого тепер цікавлять багатьох. Ці фрукти вносять корисне різноманітність у наше харчування, допомагають підтримувати своє здоров’я в тонусі, а також насолоджуватися їх приємним смаком. Інжир, мабуть, залишається одним з лідерів серед цієї екзотики.