27 Січня, 2015

Кишкова дієта

Основи дієти при кишкової інфекції

Тут крім списку заборонених і дозволених продуктів варто пам’ятати про добової калорійності раціону, яка утримується в межах 2000 кКал. І про режим харчування, подразумевающем як мінімум п’ятиразовий прийом їжі. Обсяг порцій мінімальний, щоб не перевантажувати кишечник. Продукти пропарюють або відварюються, після чого ретельно подрібнюються.

Дотримуючи дієту при кишкової інфекції, слід звертати увагу на нежирне м’ясо – птицю та телятину. Готується воно, безумовно, без шкіри і сухожиль. А також не присмачується ніякими додатковими жирами. Його можна перекручувати у фарш і пускати на биточки, котлети і тефтелі. Допускається будь-яка риба.

Кисломолочні продукти тільки в разі відсутності їх непереносимості. Незбиране молоко краще виключити, залишивши в раціоні сир, сир, кефір і сметану з низьким відсотком жирності. Яйця відварюють некруто, або з них створюються білкові омлети в пароварці або духовці.

Дозволено варити бульйони, що базуються на нежирному м’ясі та рибі, або на овочах. Їх можна доповнювати крупами і макаронами. Серед допустимих овочів – морква, картопля, цвітна капуста і буряк. Не забороняються томати, гарбуз і кабачки. Що до фруктів, то перевага віддається будь-яким солодким і кисло-солодких сортів. Особливо яблук в печеному вигляді і запареним сухофруктам.

З злакової групи варто вибрати рис, гречку, вівсяну і манну кашу. Вони варяться як на воді, так і на молоці. А також, як згадувалося, додаються в супи. Частка вершкового масла на добу не повинна перевищувати 10 р. Воно не проходить термічну обробку, а йде в готові страви.

Солодощі обмежені киселями і джемами, желе і мармелад на фруктовому соку. Пити рекомендовано чисту воду, трав’яні відвари, неміцний чай з молоком, фруктові та овочеві соки. Але в них не повинно міститися цукру, і їх потрібно розбавляти водою.

Основні моменти дієт для шлунково-кишкового тракту за Певзнером

Дієта при шлунково-кишкових захворюванняхДля кожного захворювання травної системи існують свої особливості харчування, які не можна зліпити в одну купу. Те, що дозволяє гастрит, зовсім не застосовується при панкреатиті. Тому дієти при шлунково-кишкових захворюваннях необхідно переглядати для кожного порушення окремо.

Зокрема, «стіл №1», орієнтований на виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, крім основ будь кишкової дієти передбачає ще й відмова від їжі, багатої на клітковину. А також страв, провокують виділення шлункового соку. Це рибні та м’ясні бульйони, смажене м’ясо, спеції і приправи. Іноді забороняється кисломолочна група.

«Стіл №2», показаний при гастритах зі зниженою кислотністю, хронічних ентероколітах і фінальних стадіях кишкових інфекцій, вимагає вилучити з меню ще й оселедець, картопля і цибуля. Також не допускається бобова група продуктів, капуста.

«Стіл №3» застосовується під час хронічних захворювань кишечнику, що супроводжуються запорами. Тут харчування щодо звичне, з великою кількістю послаблень. Заборона накладається тільки на шоколад і будь-які кондитерські вироби, макарони, рис, манну крупу, здобне тісто, копчені продукти. А також не можна консерви, смажене м’ясо і часник.

«Стіл №4» необхідний на післяопераційний для кишечника період. У ньому, не рахуючи стандартних правил кишкової дієти, неприпустимі багаті клітковиною продукти, а також редис і бруква. Вся їжа відварюється або пропарюється. Заборонено запікання і гриль. Консистенція рідка або пюреобразная.

Кишкова дієтаЗ урахуванням підвищення ритму життя сучасної людини, погіршення в роботі шлунково-кишкового тракту не викликають подиву. Крім того, не можна скидати з рахунків і підвищений тиск на нервову систему з боку навколишнього середовища, теж впливає на процеси травлення. В результаті виникають захворювання шлунка і кишечнику, які характеризуються як простим їх розладом, так і ураженням слизової і багатьма іншими порушеннями.

Основну схему лікування визначає лікар, особливо це стосується складних випадків. Але до візиту до фахівця необхідно стабілізувати стан і не спровокувати погіршення самопочуття. Для цього, а також для подальшої нормалізації роботи травної системи, розроблені спеціальні кишкові дієти, правила яких варіюються залежно від характеру захворювання.

Принципи дієти при кишкових захворюваннях

Ключовий момент такої методики харчування – щадіння слизової кишечника і шлунка. Це досягається як за допомогою перегляду продовольчої корзини, так і через зміну способів термообробки продуктів і подачі страв.

Зокрема, дієта при шлунково-кишкових захворюваннях вимагає однорідної консистенції їжі, що потрапляє на стіл. Ніяких великих шматків і твердих продуктів. Все повинно бути проварена, подрібнено, перетерто. Щоб не викликати проблем з переробкою продуктів. Ідеальні рідкі і кашоподібні страви.

Занадто занадто гарячу або холодну їжу теж не рекомендовано вживати. Її температура повинна знаходитися в коридорі від 15°С до 60°С. Це стосується як їжі, так і води. Самим розумним значенням тут вважається 37°С. А все, що виходить за зазначені рамки, сприяє стимуляції травлення, що не завжди необхідно. І у випадку з кишковими захворюваннями найчастіше вкрай небажано.

Незалежно від того, якого саме роду порушення шлунково-кишкового тракту потрібно усунути, з раціону виключається свіжий хліб, а також будь-які вироби із здобного тіста. Не заборонені сухі галети і крекери. До того ж, ліквідується алкоголь, міцний чай і кава, газовані напої.

Нерідко дієти при кишкових захворюваннях вимагають відмовитися від великої кількості солі та ефірних масел у продуктах та стравах, екстрактивних речовин, вуглекислого газу. Приміром, накладається заборона на маринади, бобову групу продуктів, гриби, копчену м’ясну продукцію. А також неприпустима білокачанна капуста, редька, шпинат, ріпа, цибуля.

Теги: