Калорійність круп

Калорійність круп, їх склад

Для того щоб дізнатися калорійність будь-якої страви, в тому числі каші з певного виду крупи, необхідно знати, скільки калорій в крупах. Для цього часто користуються таблицею калорійності круп, в якій наочно видно вміст калорій в крупах того чи іншого виду. Нижче наведемо фрагмент такої таблиці і розглянемо калорійність круп і їх харчову цінність.

Найменування круп

Калорійність круп, ккал

Харчова цінність, в 100 грамах:

Білки

Жири

Вуглеводи

Гречана ядриця

313

12,6

3,3

62,1

Манна

328

10,3

1

73,3

Кукурудзяна

337

8,3

1,2

75

Вівсяна

303

11

6,1

65,4

Пшенична

316

11,5

1,3

62

Перлова

320

9,3

1,1

73,7

Пшоно шліфоване

338

11,75

2,75

67

Рис шліфований

339

7,2

0,8

74

Ячна

322

10,4

1,3

71,7

 

Калорійність готових крупЯк ми бачимо, вміст калорій в крупах багато в чому залежить від їх складу, тому і калорійність круп готових (каш), отриманих при цьому, буде відрізнятися. Найбільш популярними зараз є гречана і манна крупи. Судячи з таблиці, калорійність гречаної крупи практично не відрізняється від калорійності манної крупи, тому й каші з них виходять практично з однаковим «вагою». Тут все залежить не тільки від калорійності готових круп, а й від того, на чому вони приготовлені. Наприклад, в манній каші на молоці буде міститися більше калорій, ніж у тій, яка приготована на воді, отже, калорійність манної крупи тут ніякої ролі не грає. Те ж саме стосується і калорійності гречаної крупи.

Низька калорійність гречаної крупи дозволяє вживати її при спеціальній гречаній дієті і при цьому істотно худнути. А ось для дітей і дорослих незамінною стане невисока калорійність манної крупи, тому як з неї готують манку на воді, яка не містить зайвих калорій і зміцнює імунітет.

Корисні властивості деяких круп

Гречана крупа не випадково всюди згадується першій: вона володіє величезною користю завдяки багатому вітамінно-мінеральному складу. У ній багато білка, заліза, магнію, вітамінів А і В. Її рекомендують при цукровому діабеті та хворобах печінки, вона нормалізує рівень гемоглобіну, виводить холестерин, а також допомагає схуднути. Це означає, що калорійність круп типу гречки є невеликою.

Рисова крупа є однією з найбільш універсальних, тому як з неї роблять величезну кількість страв. Крім того, вона допомагає при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, швидко насичує організм завдяки складним вуглеводам, при цьому калорійність крупи рисової також невисока.

Вівсяна і манна крупи містять в собі велику кількість жирів, тому вони також добре втамовують відчуття голоду і додають бадьорості. З них готують корисні сніданки у вигляді вівсяної і манної каші. Вівсяна крупа надзвичайно багата клітковиною, тому очищає організм від шкідливих шлаків і токсинів, має обволікаючі властивостями, корисна при гастриті і виразковій хворобі, а наявність вітамінів Е і В помітно покращує колір обличчя. Манна крупа корисна для дитячого та дієтичного харчування, при хворобах шлунково-кишкового тракту і ниркової недостатності.

продукт калорійність білки жири вуглеводи
крупа гречана 313 ккал 12,6 г 3,3 г 62,1 г
крупа манна 328 ккал 10,3 г 1 г 73,3 г
крупа кукурудзяна 337 ккал 8,3 г 1,2 г 75 г
крупа вівсяна 303 ккал 11 г 6,1 г 65,4 г
крупа пшенична 316 ккал 11,5 г 1,3 г 62 г
крупа перлова 320 ккал 9,3 г 1,1 г 73,7 г
крупа ячна 324 ккал 10,4 г 1,3 г 66,3 г

 

Калорійність крупЗ раннього дитинства нам твердили, що крупи і каші дуже корисні для розвитку, зміцнення і оздоровлення організму, адже це дійсно так. Але коли ми виросли, то самі вже почали помічати їх позитивний вплив. Крім того, калорійність готових круп (каш) невелика, що дозволяє вважати їх ще й безпечними для фігури. Той факт, що калорій в крупах небагато, підтверджується застосуванням їх у складі дієт для схуднення, а також дієт для хворих на діабет, шлунково-кишковими захворюваннями та після перенесених операцій. Таким чином, завдяки невисокій калорійності круп і їх множинним корисним властивостям, крупи і каші з них вважаються дієтичними продуктами харчування.

Крупи виробляють переважно із зернових або злакових культур. У наш час відомо більше декількох десятків видів круп, основними серед яких є: манна, кукурудзяна, вівсяна, перлова, рисова, гречана, горохова, пшоняна і багато інших. Всі вони дуже поживні і цінні завдяки розмаїтості вітамінно-мінерального складу. А каші з них неймовірно смачні і корисні не тільки через оптимальної калорійності круп: їх часто призначають як ліки при конкретних захворюваннях або ожирінні.

Вони містять зовсім небагато рослинних жирів, проте білків і складних вуглеводів в них набагато більше. Завдяки цьому організм людини отримує мінімум шкоди від калорійності круп і максимум користі, оскільки білки і вуглеводи відіграють важливу роль, як у розвитку мозку, так і в підтримці функціонування всього організму. Сьогодні ми ознайомимося детальніше з видами і калорійністю круп, їх харчовою цінністю і корисними властивостями.

Основні різновиди круп та їх застосування

Останнім часом широкий вибір і величезна різноманітність круп дозволили щільно ввести їх в раціон сучасної людини. З них стали готувати не тільки класичні каші на воді, молоці, бульйоні, але й інші, більш складні страви. Які саме страви готують з найпопулярніших круп, розглянемо нижче:

  • Гречка (або гречана крупа). З неї готують як гречану кашу на воді або молоці, так і дуже смачні супи і «гречаники».
  • Манка (або манна крупа). З крупи прийнято робити молочні або водяні каші, запіканки, пудинги, тістечка, галушки, а також її використовують як панірування для котлет, додають в супи і салати.
  • Кукурудза (або кукурудзяна крупа). Вона є однією з найбільш універсальних круп, адже її застосовують для приготування супів, кукурудзяної каші, мамалиги, запіканок, начинок для Пирогова т.д.
  • Пшенка (пшоно або пшоняна крупа). З неї готують пшоняну кашу, а також використовують у поєднанні з сиром, печінкою і гарбузом.
  • Вівсянка (овес або вівсяна крупа). З цієї крупи отримують вівсяні пластівці, печиво і толокно, а також варять каші на воді або молоці.
  • Ячмінь (ячмінна або ячна крупа). З неї готують як каші, так і супи.
  • Перловка (перлова крупа). Її використовують не тільки для перлової каші, супів і салатів, але також для виробництва пива і випікання хліба.