26 Січня, 2015

Дієта при захворюванні щитовидної залози

Особливості дієти при гіпотиреозі щитовидної залози

Гіпотиреоз, як ясно з приставки в назві, характеризується дефіцитом гормонів. Це пов’язано або з патологіями, або з функціональною недостатністю щитоподібної залози. У випадку розвитку захворювання, а також його прояви в дитячому віці, найбільш тяжкими наслідками можна назвати відсталість у розумовому розвитку та затримка, або повне припинення росту. Крім того, воно веде до порушень в роботі центральної нервової системи, ожиріння внаслідок уповільнення метаболізму, зниження пам’яті та багатьом іншим проблемам.

Дієта при щитовидній залозі з гіпотиреозом має ряд своїх особливостей, які накладаються на загальні рекомендації. Раціон щитовидної дієти в даному випадку нагадує високобілковий: знижується частка жирів і вуглеводів, зростає частка білка. Накладається повний і беззастережний заборона на продукти і страви, багаті сіллю і холестерином. Рекомендується частіше включати в свій раціон рослинну групу, злакові, молочні продукти.

У конкретних цифрах для щитовидної дієти це все виглядає наступним чином:

  • 300 г вуглеводів на добу. Каші, овочі та фрукти.
  • 70 г білків. М’ясо, риба, морепродукти, молочна група.
  • 10-20% від добової тарілки. Горіхи, вершкове масло.

Також важливо знизити обсяги рідини, що випивається за день. Не слід перевищувати показник в 1,5 л, оскільки це призведе до набряків і перевантажить нирки.

Особливості дієти при аутоімунному тиреоїдиті щитовидної залози

Дієта при щитовидній залозіТиреоїдит є чистої води запальним процесом, який здатний спричинити за собою появу новоутворень. Форм цього захворювання є чотири, кожна з них має свої особливості. З ними працювати повинен лікар, оскільки лише він здатний визначити подальший план лікування, не посиливши проблему.

Але незалежно від того, який варіант хвороби виявлений, до візиту до фахівця потрібно відрегулювати своє харчування, щоб запобігти можливі погіршення. Враховуючи той факт, що при тиреоїдиті змінюється хімічний склад крові в бік збільшення частки ШОЕ та лейкоцитів, складаючи меню, необхідно відштовхуватися від цих даних.

З плану харчування вилучаються:

  • Продукти з високим вмістом йоду: ламінарія, печінка тріски, морська риба, морепродукти. Обмежується вживання прісноводної риби, печериць, яловичини, яєць і масла.
  • Зобогенные продукти. До них належать будь-які хрестоцвіті овочі (крім капусти, тут знаходяться ріпа і шпинат) і соєві продукти. Але цілком можливо, що лікар після огляду і аналізу дозволить вживання овочів у відвареному вигляді і в невеликих кількостях.

При дефіциті йоду необхідно підвищити кількість продуктів у своєму меню, багатих цим елементом, так і пропити йодовмісні вітаміни. Багато з них відпускають в аптеках без лікарських вказівок, але все ж рекомендується попередньо проконсультуватися з фахівцем. До того ж, він допоможе максимально вірно скласти схему щитовидної дієти, враховуючи всі нюанси конкретного випадку.

Дієта при захворюванні щитовидної залозиКожна сучасна людина навіть в підлітковому віці має чималий «букет» захворювань, причому, найчастіше, ряд з них невідомий до тих пір, поки не нагряне загострення. Питанням здоров’я щитовидної залози краще займатися своєчасно, оскільки з її боку вплив на багато аспектів життєдіяльності занадто велике.

Усунення проблем ендокринної системи крім медикаментозного лікування включає в себе і зміну плану харчування. Зокрема, різні дієти при захворюваннях щитовидної залози або, як їх ще називають, щитовидні дієти, якщо і не сприяють повного одужання, то, як мінімум уповільнюють розвиток хвороби.

Загальні рекомендації до дієт при захворюваннях щитовидної залози

Основний момент в щитовидній дієті – список заборонених продуктів і страв. У кожному конкретному випадку він коригується залежно від особливостей захворювання, але можна привести ряд тих елементів продовольчої корзини, які не повинні потрапляти на обідній стіл.

  • Кондитерські вироби з високим вмістом цукру. В основному це торти і тістечка, шоколад і цукерки. Мармелад дозволено, якщо він готувався на основі натурального соку і не мав великої кількості добавок.
  • Пакетовані соки, а також газовані напої та каву.
  • Пройшли ретельну обробку злакові: білий шліфований рис, будь-які вироби, що базуються на пшеничному борошні, кукурудзяні пластівці.
  • Копчені вироби: ковбаси, сосиски і їм подібна продукція.
  • Жирне м’ясо – баранина, свинина.
  • Сіль, спеції, консерви.

Тут же варто сказати, що небажано готувати допомогою смаження в олії, а також ні в якому разі не можна використовувати маргарин. Вершкове масло в невеликих кількостях дозволено, якщо воно не проходить термообробку, а додається у вже готову страву.

На весь довгий період лікування, який може тривати до кінця життя, доведеться дотримуватися схеми харчування, що включає в себе:

  • Овочі і фрукти. Тут заборон майже не існує, але особливу увагу рекомендовано приділити огірків і помідорів, баклажанів, моркви та буряку, цибулі, капусті та картоплі. А також яблуках, хурмі, вишні і финикам.
  • Серед круп перевагу краще віддавати гречці і пшонці, не старатися з вівсяною кашею. Варити їх можна як на воді, так і на молоці.
  • Білкова група обмежується яйцями (до 2-3 шт. на добу), молоком і сиром, а також м’ясом і сиром.
  • Необхідні морепродукти: будь-яка риба, печінка тріски, морська капуста. Кальмари, устриці і їм подібні.

Але все ж складанням щитовидної дієти повинен займатися лікар, оскільки захворювань у даного органу ендокринної системи існує чимало. І кожен з них вносить корективи в раціон: те, що допомагає при одному з них, при іншому – вбиває.

Принцип дробового харчування, до речі, в дієтах при щитовидній залозі може виявитися навіть небезпечним. Це той рідкісний випадок, коли фахівці рекомендують навпаки збільшити проміжки між прийомами їжі до 4-5 годин, щоб відрегулювати лептину та інсуліну.

Теги: