31 Березня, 2015

Дієта при гастриті шлунка

Меню дієти при гастриті з підвищеною кислотністю шлунка

Подібна форма захворювання характеризується надмірною активністю секреторних залоз, що призводить до печії, больових синдромів після прийняття їжі, відчуття тяжкості в шлунку, нудоти і частих запорів. Головне завдання дієти при гастриті з підвищеною кислотністю – не провокувати стрибків вироблення шлункового соку.

  • Виключається їжа, створює механічне подразнення слизової. До неї відносяться рослинні продукти, що мають грубу клітковину, зокрема, ріпа й бруква, а також редис. Заборона накладається і на мюслі, висівки і хлібобулочні вироби з ними. І, що найважливіше, ніякої смаження олії.
  • В меню не повинна потрапляти їжа, сприяє порушенню секреторних залоз. Це газовані напої, алкогольна продукція, кава. Крім того, не дозволена білокачанна капуста в будь-якому вигляді, цитрусові фрукти, житній хліб, коричневий рис.
  • Також ставиться заборона на сир і йогурти, молоко з 0% жирності. Моно – і дисахариди: пшеничне борошно, здобне тісто, білий шоколад.

Тим не менш, раціон дієти при гастриті шлунка залишається досить різноманітним. Хоч і може зажадати деякого звикання.

  • М’ясо дозволено, але потрібно намагатися вибирати як можна більш пісні варіанти. Це курка, кріль, телятина. Жодної качки і баранини. Якщо свинина, то слід відбирати найбільш нежирні частини.
  • Підходить для меню і риба, зокрема, прісноводна. Це найкращий джерело полінасичених жирів, від яких не варто відмовлятися. Також сюди входять морепродукти.
  • Потрібно їсти яйця, але звертати увагу саме на білок. Як у відварному вигляді, так і у вигляді парового омлету.
  • З круп і каш ідеальні вівсяна і гречана. Настійно рекомендовано відмовитися від пшоняної.
  • З рослинної групи продуктів підходять гарбуз і кабачки, морква та томати, зелень.

Згодом, коли хвороба перейде на більш легку стадію, дозволено вводити в малих кількостях борошняні вироби, рис, сир. Але кожен продукт проходить ретельне відстеження реакції організму на нього.

Меню дієти при гастриті зі зниженою кислотністю шлунка

Дієта при атрофічному гастриті шлункаДана форма захворювання, навпаки, вимагає стимуляції вироблення шлункового соку, але зберігає вимоги механічного щадіння. У чому принципи дієти при гастриті зі зниженою кислотністю схожі з тими, що застосовуються при підвищеній. Зокрема, це відноситься до списку заборонених продуктів. Але є ряд відмінностей, які не можна не згадати.

  • Кисломолочна група дозволена в будь-якому вигляді, хоча від вживання молока все ж таки радять утримуватися. Або просто їм не зловживати.
  • Мінеральну воду можна з газом, і пити її краще до прийому їжі: це чудово сприяє активації секреторних залоз.
  • Серед фруктів і овочів особливу увагу необхідно приділити капусті, зокрема, брокколі. А також моркві, яблуках і грушах.
  • В якості способу приготування їжі допускається як тушкування, так і запікання. Але бажано не доводити страва до набуття надто явною хрусткої скоринки.

Один важливий нюанс дієти при гастриті шлунка з недостатньою активністю секреторних залоз полягає в тривалості прийому їжі, який потрібно розтягувати на півгодини. А також у смакуванні кожного шматочка, позитивної візуалізації їжі.

Меню дієти при атрофічному гастриті шлунка

Дієта при такому діагнозі багато в чому відрізняється від тієї, що прописують при надлишкової або недостатньої секреторної діяльності залоз, але зберігає ключові принципи загальної системи живлення. Зокрема, стосуються дробности харчування. Але в цілому вона набагато жорсткіше, оскільки самі порушення куди серйозніше.

Основна проблема атрофічного гастриту полягає в тому, що він часто призводить до раку шлунку, оскільки в будь-якому з видів захворювання відбувається онкологічна напруженість. І якщо стан хворого не нормалізувати, прогресування хвороби спричинить за собою сумні наслідки.

Основне лікування, безумовно, призначає лікар на основі ряду обстежень, які включають і фіброгастродуоденоскопію, і рентгеноскопію, і дослідження крові. Але якщо доводиться чекати на результати аналізів, а стан має тенденцію до погіршення, потрібно скористатися такою дієтою:

  • Приготування здійснюється тільки за допомогою пароварки, а консистенція кожної страви варіюється від рідкої до пюреподібного.
  • Базисом меню стає пісне м’ясо – в основному курка, «худа» риба, каші і нежирні супи, пропарені або відварні рослинні продукти – овочі, фрукти, ягоди некислих сортів, а також молоко.
  • Серед рідин увагу звернути на киселі, компоти, слабо заварені трав’яні чаї, мінеральну воду без газу, какао.

Все, що не було названо, перекреслюється жирною рискою. Будь-яка інша їжа буде викликати сильне подразнення слизової і посилювати больові відчуття, а, отже, погіршувати стан. Але при правильному підборі лікування, а також виконання всіх рекомендацій дієти при атрофічному гастриті шлунка вдасться уникнути виникнення раку шлунка і перевести захворювання в більш безпечну стадію.

Дієта при гастриті шлункаСтреси і неправильне харчування є головними причинами практично 90% хвороб сучасної людини. І захворювання травного тракту – не виняток. На сьогоднішній день гастрит існує у кожного другого, відрізняючись лише за своєю формою і стадії. Причому часто людина просто не знає про існування у нього даного захворювання, до тих пір, поки не настає загострення.

Грамотне лікування рекомендувати здатний тільки лікар, але й в силах самого пацієнта виконати мінімум половину справи. Дієта при гастриті шлунка – 50% шансу на одужання. Але і з її підбором можуть виникнути складності.

Основні принципи харчування при гастриті

Головні моменти стосуються не стільки продуктів, скільки самого процесу прийому їжі. Зокрема, їсти слід помалу, але часто. Це знижує навантаження на шлунок і нормалізує вироблення шлункового соку. Оптимально харчуватися кожні 3-4 години.

Температура їжі, поданої до столу, не повинна бути занадто холодною або дуже гарячої і може змінюватись в межах 15-60°С, але бажано, щоб вона не досягала крайніх значень.

Жодних перекусів всухом’ятку, а також спецій. І те, і інше є сильним подразником для шлунково-кишкового тракту.

Інші вказівки вже слід відносити до певних форм захворювання.

Теги: