29 Червня, 2014

Ціанкобаламін: вітамін В12, інструкція із застосування

Вітаміни точно так само необхідні організму, як повітря або вода. І якщо цих маленьких цеглинок здоров’я з якихось причин не вистачає, наше тіло починає бити тривогу. І досить часто в дефіциті виявляється саме вітамін В12.

Зазвичай недолік вітаміну В12 легко розпізнати, якщо звернути увагу на сигнали, які посилає організм. Часто ми ігноруємо такі симптоми як дратівливість і хронічну втому, блідість, вважаючи їх нормою і списуючи на напружений графік, завантаженість на роботі і божевільний темп життя. І тільки коли до цих «звичним» нездужань приєднуються нудота, запаморочення, дзвін у вухах, починається занепокоєння. Це вже той етап, коли мало просто урізноманітнити раціон, і лікарі призначають курс вітамінів.

Вітамін В12 – інструкція із застосування

Ціанкобаламін – це тільки одна з форм В12, але саме вона легко засвоюється організмом і необхідна йому. Взагалі це речовина в невеликій кількості навіть синтезується тілом, але в таких відділах, де всмоктування попросту не відбувається. Так що якщо вам призначили вітамін В12, інструкція із застосування дозволить приймати його відповідно до загальними рекомендаціями, якщо інше не передбачено лікуючим лікарем.

Недолік В12 здатний привести до розвитку серйозних захворювань. Цей вітамін життєво необхідний для кровотворення і правильної роботи нервової системи. Природно, що коли його не вистачає, з’являється анемія, імунодефіцити, різні неврологічні розлади і проблеми з шлунком і кишечником. До того ж в додатковому прийомі В12 гостро потребують люди в похилому віці, вагітні жінки та матері в період лактації, а також ті, хто веде нездоровий спосіб життя. Як правило, призначають вітамін В12 в ампулах курсами для уколів.

Часто цианкобаламин виписують в комплексі з іншими препаратами для лікування захворювань травної, нервової, кровоносної, серцево-судинної систем, тому багатьом знайомі дуже хворобливі уколи. Відчуття після ін’єкції настільки барвисті, що пацієнти воліють вітамін В12 в таблетках. Але лікуючий лікар не завжди готовий піти на такий компроміс, оскільки вміст ампули практично повністю потрапляє в кров, а при прийомі таблеток – всього близько 5%. Природно, що для екстрених заходів з заповнення дефіциту та усунення хворобливих симптомів такий метод попросту не підходить. Якщо ж таблетки виписуються в якості профілактики, тоді краще вибирати ті, які потрібно розсмоктувати не ковтаючи.

Зі звичайної інструкції, що додається до препарату, можна почерпнути, що цианкобаламин, вітамін В12, – це практично чудодійний засіб, який допоможе вирішити основну масу проблем зі здоров’ям на клітинному рівні. Дійсно, цей компонент необхідний для утворення нових клітин крові, зміцнення оболонок нервових клітин, він бере участь в утворенні ДНК, знижує рівень холестерину і взагалі володіє високою біологічною активністю. Крім того, В12 просто необхідний для нормальної роботи статевої системи та обміну речовин. Природно, що при таких показниках велика спокуса отримати курс вітаміну «про всяк випадок», але самолікування може нашкодити.

Реальний дефіцит вітаміну В12 виявляється тільки при проведенні спеціальних аналізів, оскільки загальний аналіз крові може видати перекручені результати. Наприклад, деякі речовини, які, як і цианкобаламин, відносяться до групи В12, створюють видимість нормальних показників, хоча і не відіграють такої значної ролі у внутрішніх процесах, вони тільки маскують дефіцит. Також надлишок фолієвої кислоти може приховати недолік.

Отже, найпростіший шлях заповнити дефіцит – уколи, вітамін В12 так засвоюється найшвидше. Добре вже те, це одне з небагатьох водорозчинних речовин, які здатні накопичуватися всередині, тому наступний курс може знадобитися не скоро. Перш ніж почати лікування, варто переконатися, що ліки не буде змішуватися з речовинами, нейтралізуючими його. Це, насамперед, вітамін С, В1, В3, препарати заліза, міді та марганцю. Іон кобальту, що входить до складу цианкобаламина, здатний руйнувати інші вітаміни. Сильно знижують активність В12 алкоголь і нікотин.

Важливо вчасно усунути недолік вітаміну В12, від цього залежить робота всіх внутрішніх систем. Відразу повертається енергія, поліпшується концентрація і пам’ять, зникає дратівливість (якщо, звичайно, це не принципова риса характеру пацієнта). Ціанкобаламін безпосередньо бере участь у розщепленні жирів і вуглеводів, метаболізмі білків, перенесення водню і кисню. Нормальний вміст В12 в організмі допомагає максимально відстрочити руйнівний вплив часу на центральну і периферичну нервову системи.

Завдяки своїм унікальним властивостям В12 може накопичуватися в печінці і селезінці, нирках і легенях. При різкому погіршенні харчування цих запасів може вистачити на кілька років. Але щоб попередити дефіцит, потрібно пам’ятати, що вітамін В12 в продуктах міститься в досить великій кількості. Збалансоване харчування – це основа здоров’я.

Де міститься вітамін В12?

Разом з іншими необхідними речовинами на ваш стіл регулярно потрапляє вітамін В12. У яких продуктах його найбільше, корисно знати. Насамперед, це продукти тваринного походження, і на першому місці яловича або теляча печінка, підійде і свиняча. Печінка в будь-якому вигляді потрібно включати в меню хоча б раз на тиждень, тому що крім В12 вона містить безліч мінералів і амінокислот. Також багаті ціанкобаламіном серце і нирки.

Оскільки вітамін В12 для волосся, нігтів і шкіри просто необхідний, а від суворих буднів дієти подітися нікуди, можна порадувати себе пісної яловичиною без солі, морською капустою, соєю, салатом, шпинатом, зеленою частиною моркви або редиски. Прекрасна альтернатива як джерело В12 – риба, особливо сардини і скумбрія, тріска, морський окунь або кета.

Де міститься вітамін В12 в найбільшій кількості, ми з’ясували. В основному це тваринний білок, тому у прихильників вегетаріанської дієти можуть виникнути проблеми. Цього можна уникнути, якщо обмежитися табу на м’ясо і залишити в меню яйця, молочні та кисломолочні продукти. Яєчний жовток і нежирний сир, сир камамбер і лимбургский сир містять цианкобаламин в достатній кількості.

Існують і інші корисні продукти, що містять вітамін В12. Наприклад, це пророщена пшениця, про цілющі властивості якої прихильники вже написали трактати. Однак приймати це чудове засіб не можна тим, хто страждає виразковою хворобою шлунка. Також корисні дріжджі.

Не потрібно забувати, в чому міститься вітамін В12, тому що цей компонент забезпечує рівновагу всередині складної системи організму. Крім того, продукти, які поповнюють запаси В12, містять різні вітаміни для росту волосся, мінерали і мікроелементи, без яких не буде ні внутрішнього здоров’я, ні зовнішньої краси. По можливості їх потрібно піддавати мінімальній тепловій обробці, оскільки при високих температурах більшість корисних речовин попросту руйнується.