5 Червня, 2014

Чорниця – корисні властивості і протипоказання

У наші дні чорниця виявилася на полиці з незаслужено забутими продуктами. Однак чорниця має корисні властивості, які з успіхом застосовуються в лікуванні різних захворювань, а також їх профілактиці. У чорниці корисні властивості пояснюються її вмістом, про який ми розповімо нижче.

Чорниця являє собою невисокий чагарник сімейства вересових. Цвіте рослина в травні, а вже в середині липня ягоди можна збирати. Колір ягід синього відливу, який виходить за рахунок тонкої плівки воскового нальоту (в ягодах є ефірні масла). Ягоди чорниці досягають максимального розміру в 8 міліметрів. Усередині вони насиченого пурпурного кольору, який надовго розфарбовує руки любителів цього плоду.

Зустріти чорницю можна в хвойних і широколистяних лісах, на торф’яних болотах, на скелястих рівнинах північних областей Європи, Північної Америки та Азії. Цікаво, що розводити чорницю на присадибній ділянці так нікому і не вдалося. Хоча селекціонери не залишають спроб приручити лісову ягоду.

У розпал чорничного сезону найкраще вживати плоди чорниці у свіжому вигляді – так можна по максимуму отримати всі корисні властивості чорниці, а також насолодитися її освіжаючим кисло-солодким смаком. А ось зібрані на зиму плоди можна заготовлювати як за допомогою термічної обробки, так і за допомогою висушування їх у печах або на сонці. Відмінно підходить чорниця для приготування варення, джемів, мармеладу, соку – все це прекрасні джерела вітамінів в холодний період.

Чорниця – корисні властивості

У чорниці містяться такі компоненти: вода (84 г), білки (0,7 г), жири (0,3 г), вуглеводи (12,5 г), харчові волокна (2,5 г), зола (0,2 г).
А також є такі вітаміни в чорниці:

  • бета-каротин (вітамін A),
  • рибофлавін (В2),
  • тіамін (В1),
  • ніацин (PP),
  • пантотенова кислота (В5),
  • піридоксин (В6),
  • аскорбінова кислота ©,
  • токоферол (Е),
  • филлохинон (К),
  • холін (В4).

Містяться в чорниці і такі макроелементи, як калій, кальцій, натрій, магній, фосфор, а також мікроелементи залізо, марганець, цинк, мідь і селен. Калорійність чорниці невисока: в 100 г міститься 57 ккал.

Флавоноїди, аскорбінова кислота і таніни, які містяться в ягоді у великій кількості, обумовлюють більшу ефективність чорниці при зниженні гостроти зору, кон’юнктивітах, погіршенні темнової адаптації. Вживання чорниці може допомогти в лікуванні таких захворювань очей, як відшарування сітківки.

Народна медицина використовує відвар з чорниці для лікування хронічних проносів, ангін, фарингітів, хронічного ревматизму, шлунково-кишкових розладів, запальних процесів в порожнині рота. Користь чорниці поширюється і на лікування екземи, виразок та опіків. У Болгарії з ягід цього дикого чагарнику готують ракію – спиртову настоянку, яка використовується при болях у шлунку.

Свої властивості ягода зберігає і в сушеному вигляді: сухі плоди використовують як протизапальний засіб при діареї, циститах. Сушені ягоди можна включити до складу оздоровчих чаїв, застосовуваних при різних захворюваннях шлунка.

Листя чорниці – корисні властивості

Виявляється, в чорниці корисні не тільки ягоди – листя чорниці виявляють корисні властивості в не меншому ступені. Їх можна застосовувати як в сушеному, так і свіжому вигляді. Що міститься в них арбутин допомагає позбутися хвороб нирок, а неомертіллін хворим на цукровий діабет дозволяє істотно знизити рівень цукру в крові.

Лікувальний настій з листя чорниці готують так: столову ложку перетертих листя потрібно залити склянкою киплячої води і дати настоятися на водяній бані протягом півгодини. Одержаний напій потрібно процідити і пити тричі на день по третині склянки.

Відвар чорниці використовують і для лікування геморою – у вигляді клізм і компресів. Примочки з цієї лікувальної рідини допомагають при захворюваннях шкіри, а також при лікуванні анемії. Як і червона смородина, корисні властивості якої поширюються на листя, чорницю разом з листям використовують у лікуванні подагри, ревматизму, діареї, захворювань горла.

З листя чорниці готують чай, підвищує імунітет при вірусних захворюваннях. А в старовину його пили, знаючи, що він надає тонізуючу властивість. Добре допомагає чай і при головних болях, а також довготриваючій докучливих кашлі.

Чорниця – протипоказання

Як і всі лікарські засоби, має чорниця протипоказання до застосування. Правда, їх зовсім небагато. Так, не рекомендується використовувати ягоди у свіжому вигляді при такому захворюванні, як оксалатурія (різновид сечокам’яної хвороби). Бувають і випадки непереносимості деяких речовин, які входять до складу чорниці. Ягодою не слід зловживати, оскільки вона може викликати запори.