5 Червня, 2014

Чорна смородина – корисні властивості і протипоказання

Чорна смородина – це одна з найпопулярніших ягід з усіх, які вирощуються в нашій країні. Цю ягоду можна зустріти на будь-якому присадибній ділянці. Багатьом подобається чудовий смак плодів рослини, а хтось цінує властиві чорній смородині корисні властивості. З ягоди можна робити варення, джем, мус, при цьому чорна смородина корисні властивості практично не втратить.

Смородина чорна – це невисокий багаторічний чагарник сімейства камнеломкових. Її дикі сорти ростуть переважно на піщаних грунтах, в заплавах річок і струмків. Зустріти чорну смородину можна в Європі, Китаї, в Північній Америці, Сибіру, ​​Казахстані, Монголії, європейської частини Росії.

Ягоди чорної смородини здавна вважалися споконвічно російськими, про що свідчить сама назва: слово «смородина» походить від давньоруського «смород», що означає «сильно пахне». Історичні джерела XI століття доводять, що ще в Древній Русі любили вирощувати цю рослину – в Новгородській і Псковській областях. Ось і сьогодні, мабуть, не знайдеш присадибної ділянки, в якому б не було розлогого куща з ароматними синяво-чорними ягодами.

Найбільш затребувана частина рослини – це сама ягода. Смак її кисло-солодкий, ароматний, впізнаваний. Чорна смородина приносить великий урожай і в зверненні невибаглива: плоди можна збирати з чагарника вже на другий рік після посадки. Саме цей вид смородини став родоначальником для більшості інших сортів окультуреній смородини. З чорної смородини готують компоти, сиропи, соки, киселі, варення, желе, начинки для цукерок і пирогів. На ній наполягають вина та лікери.

Чорна смородина – корисні властивості

Користь чорної смородини пояснюється її багатим хімічним складом. Так, в 100 г ягоди міститься 82 г води, 1,4 г білків, 0,4 г жирів, 13 г вуглеводів, 2 г харчових волокон. Багато в ягоді і вітамінів: 181 мг аскорбінової кислоти, 9 мкг бета-каротину, вітамін Е, B1, B2, B5, B6 і PP. Багато в чорній смородині калію – 322 мг, а також ній міститься кальцій, магній, натрій, фосфор. З мікроелементів в ягоді чимало заліза, міді, марганцю, цинку. Має чорна смородина калорійність в 63 ккал на 100г.

У чорній смородині містяться ефірні масла, антоціани, органічні кислоти, пектини. Одна лише жменю ягоди забезпечить вас добовою потребою у вітаміні С, а також сприятиме швидкому одужанню від будь-якого простудного захворювання. З давніх пір чорна смородина застосовується для профілактики і лікування цинги, а також при низькій згортання крові.

Народна медицина застосовує чорну смородину для лікування виразкової хвороби, різних шлунково-кишкових захворювань, анацидних гастритів. Надає смородина корисні властивості і в лікуванні хвороб серцево-судинної системи, а також при проблемах з нирками. Регулярний прийом ягід покращує розумові здібності і пам’ять. А дослідження, що проводилися вченими з різних країн світу, довели, що вживання ягід чорної смородини перешкоджає розвитку онкологічних захворювань, а також появі цукрового діабету. Сік з ягід чорної смородини важливо пити людям з ослабленим імунітетом і всім, хто тільки переніс операцію.

Прекрасно впоратися з застудою допоможе смородиновий чай, який потрібно пити по два-три склянки на день. Щоб його приготувати, потрібно залити окропом столову ложку ягід, дати напою трохи настоятися, закутавши його теплим рушником, потім процідити. Отриманий чай прекрасно зміцнює імунітет і допомагає організму боротися з ГРВІ. Цукор в нього краще не додавати.

Листя чорної смородини – корисні властивості

Листя чорної смородини використовуються для лікування і в кулінарії, як і чорниця, корисні властивості якої ми опишемо в наступній статті. Виявляють листя чорної смородини корисні властивості в настоях і відварах: настої застосовують у лікуванні циститів, пієлонефриту, захворюваннях нирок і сечового міхура. Щоб його приготувати, знадобиться залити крутим окропом 5 склянок подрібненого листя чорної смородини, настояти в теплі протягом години, а потім процідити. Пити настій слід по склянці протягом 5 днів. Для поліпшення смаку додайте трохи меду.

У листі смородини міститься велика кількість ефірних масел, дубильних речовин, фітонцидів. Тому краще заготовлювати корисні листочки запас: ретельно промити, нарізати, залити окропом, додати пару крапель лимонного соку. Банку з листям поставити для настоювання в тепле місце на добу, а потім отриманий настій процідити. У підсумку вийде ліки від безлічі хвороб. Зберігати його можна в холодильнику, а вживати всю осінь і зиму.

Чорна смородина – протипоказання

Чорна смородина має протипоказання до застосування особам, хворим тромбофлебітом і схильністю до утворення тромбів, так як в ягоді міститься велика кількість вітаміну К.